Flash
styl august 2019


Dámska konfekcia na jeseň a zimu 2011/2012 

Schumacher

Ohňostroj nápadov

 

Dámska módna konfekcia čerpá inšpirácie z mnohých zdrojov. Vďaka globálnemu trhu sa módne novinky objavia prakticky v rovnakom čase v Miláne, New Yorku, v Tokiu aj v Šanghaji. Ide o totožné formy, čiastočne sa môžu líšiť farebnosťou či dotykom lokálneho folklóru alebo vzhľadom.

 

 

Súčasná dámska móda má mnoho polôh a ponuka pre jednotlivé skupiny typov a záujmov je široká. Zahŕňa novodobú romantiku a nostalgiu, prísnu geometriu, sochársku štylistiku, chaotické miešanie všetkého, túžbu po folklóre aj historické návraty do jednotlivých desaťročí 2. polovice minulého storočia, tajomnú mystiku aj cestovné nálady.

 

Novodobá romantika

Siluety budú štíhle, čiastočne rozviate, pretrvá empírový strih šiat s krátkymi i dlhými sukňami aj tuník. Saká sa budú predlžovať, ale budú priliehavé „na telo", košele a blúzky budú zdobené prvkami z babičkinej truhlice. Nohavice sú rovné, ale objavia sa dosť široké typy alebo znovu objavené mrkvové strihy. Novinku tvoria sukne naberané do pása. Dôležitou časťou šatníka tejto skupiny budú pletené odevy - v prvom rade kardigany, minišaty a predĺžené svetre. Rustikálny vidiecky štýl doplnia „hrubé, ručne pletené" športové svetre s nórskym vzorom.

Farba sa sústredila do svetlých pastelov, ako je medová béžová a hnedá, olivová, terakotová a škoricové odtiene.

Z materiálov sa využijú teplé, ľahké česané menčestre, pracie kordy, zamaty, šetlendy, flanely, bavlnené plátna, kožušiny, jemné kože, semiše, ale aj splstené vlny, džerseje a hrubé úplety. Novodobá romantika si za doplnky zvolila mäkké krátke aj vysoké kozáčky, široké opasky, dlhé šály, folklórne čiapky.

 

Geometria v pohybe

Mestský štýl tejto skupiny má moderný náboj, náladu, ale tiež nečakanú dávku novej elegancie. Siluety sú geometrické, často s asymetrickým riešením, ale aj s konštrukčnými krivkami či zaoblením. Saká sú dlhšie, nohavice a sukne sa skracujú, veľmi krátke nohavice nie sú výnimkou. Nosia sa však cigaretové nohavice alebo legíny, práve tak ako sukne, ktoré svojím strihom môžu rozšíriť boky do nezvyčajných zaoblenín. Veľmi štíhle pánske košele budú predĺžené a prepásané alebo budú vyčnievať z kratšieho pulóvra. Aj tuniky sa predlžujú, predný diel môžu mať geometricky nariasený, práve tak ako puzdrové, strihovo náročne riešené šaty. Nohavice budú cigaretové alebo v rôznych modifikáciách so zníženým sedlom, prípadne ako jazdecké typy.

Farby zahrňujú sivé odtiene, fľaškovú zelenú, tmavohnedú, modrú, čiernu v spojení s bielou a ako farebný akcent sa objaví červená, jasná modrá, fialová a tyrkysová.

Mestský štýl uprednostní zo vzorov prúžky, rebrovanie, diagonálne kresby, kára a vzory z pánskej klasiky. Ako doplnky sa využijú kožené opasky, veľké kabelky, čižmy nad kolená, cvočky, gombíky, reťaze a kovové zipsy.

 

Excentrické úlety

Exhibícia, provokácia, absencia miery, kombinácie na hranici všeobecne uznávaného vkusu. Tak by sa dala charakterizovať skupina, ktorá zmieša všetko do jedného celku, ktorý pokojne môžeme nazvať miš-maš. Prečo nie. Mnohé, najmä mladšie vekové skupiny takáto zostava baví a vyjadrujú tým aj svoje postoje. Vzniknuté „konglomeráty" budú mať koniec koncov aj svoju estetickú hodnotu, iné budú odevným gýčom, niektoré zapadnú do kategórie „strašiak v poli" a nielen tam...

Toto vyjadrujú aj farby, ktoré sú jasné - zlatá, červená, ostrá zelená, tyrkysová, čierna. Ale možno tu využiť širokú paletu vrátane neutrálov. Z materiálov táto skupina uprednostní brokáty, žakár, zamaty, hladké a lesklé typy, kovové efekty a iné. Zo vzorov sa do jedného celku dajú poskladať kocky, bodky aj prúžky. Doplnky ako púťové plastové kabelky, opasky, retiazky, veľké farebné šnurovacie topánky, tenisky, lesklé legíny a farebné čiapky len zvýraznia celkový outfit.

D-Club

Foto MBFW Berlín 2011 a archív autorky

 

Anja GockelMax MaraGantUnrathSchumacherSchumacherLenaHoschekLaur ĘlLaur ĘlLalaBerlinDimitriDimitri

 

ATOK
hong kong január 2019

Výstavy a veľtrhy

Termíny výstav a veľtrhov v najbližšom období si môžete pozrieť TU.

dolly