Flash
styl august 2019


Florencie s první edici dámské módy 

02_6.jpg

Letos v lednu poprvé a zdá se, že ne naposledy se nabídka módní konfekce ve Florencii tak trochu ucelila. Pánská móda tam má letitou tradici, ale dámská měla premiéru. Uzavřel se tak pomyslný kruh, kde dalšími články jsou volný styl, móda pro město, avantgardní a sportovní oděvy, které mají dnes už nabídku zaměřenou pro pány i dámy prezentovanou pod názvem PITTI IMMAGINE UOMO A PITTI WOMAN PRECOLLECTION. Itálie je módní velmocí, a tak bylo ve městě slávy víc než dost a kromě expozic na výstavišti se v hotelích a městských palácích konaly přehlídky a slavnostní prezentace. Milovníci módy si přišli na své, právě tak jako obchodníci, kteří měli z čeho vybírat.

Návštěvníky výstaviště ve středověké pevnosti uvítala pěkně seřazená armáda 100 velkých plastických figurín robotů z neskutečného světa. Byl to hold legendárním hrdinům japonského kresleného filmu. Koncepci působivého projektu vytvořil architekt-designér Oliviero Baldini. Není mi zcela jasné, co chtěl autor svým nákladným projektem vyjádřit ve vztahu k módě, ale doufám, že ne uniformitu, vždyť předváděná móda byla velmi různorodá a laskavá, zatímco zlé pohledy plastických odlitků v šedé a černé barvě naháněly tak trochu hrůzu.

První edice dámské módní konfekce byla situována do prostoru paláce Dogana na dohled od výstaviště ve Fortezza da Basso. Na poprvé předvedlo své kolekce s vysokým kreativním nábojem 40 vybraných a zavedených mezinárodních značek i mladých stylistů butikové tvorby. Instalace exponátů v uceleném prostředí „Hotelu Vanity" byla inspirována comicsy 80. let. Na poprvé a určitě ne naposledy to byla velmi zajímavá výstava.

 

A co móda pro pány ?

Ve všech směrech téměř dokonalá. Štíhlá silueta, kvalitní materiály, odlehčené technologie, důraz na funkční detail a uživatelské pohodlí. Vytříbená barevnost u oděvů jako celku se všemi doplňky. A přes tu zmíněnou dokonalost je všudypřítomná lehkost - ležérní „nedokonalost" je vytvořena vysokou technikou a technologií.

Za zmínku stojí ještě jedna tematická výstava v paláci Strozzi. Pod názvem CONTRO MODA tady bylo nainstalováno 200 modelů vrcholných módních tvůrců, kteří svou tvorbou změnili módu v 80. a 90. letech. Exponáty pocházely z muzea umění Los Angeles Country a jména byla věru zvučná - za všechny Giorgio Armani, Christóbal Balenciaga, Hussein Chalayan, Christian Dior, Gianfranco Ferré, John Galliano, Krizia, Karl Lagerfeld. Výstava byla rozčleněna do čtyřech sekcí: konstrukce - forma - materiál - koncept. Těmito prostředky byly změněny tradiční styly a vytvořena nová historie módy konce minulého století.

Návštěva Florencie je vždy podnětná a je se na co dívat - ať už se jedná o módu, umění, památky, jídlo, pití i obyčejné lidské hemžení.

 

C-D Club

ATOK
hong kong január 2019

Výstavy a veľtrhy

Termíny výstav a veľtrhov v najbližšom období si môžete pozrieť TU.

dolly