Flash
styl august 2019


Dámska konfekcia na jeseň a zimu 2008 a 2009 

Každá môže nosiť, čo chce

Na prvý pohľad by sa mohlo zdať, že odporcovia módy majú konečne pravdu. Nijaké módne trendy už nejestvujú a každý môže nosiť, čo chce. V tom sa odporcovia módy naozaj nemýlia, otázkou však ostáva, ako spoločnosť prijme takto vzniknuté oblečenie a kam ho zaradí.

Prvú ligu hrá stále farba a materiál. Ak zabudneme na čiernu a čierno-bielu klasiku, dominantnosť vínových a tmavých tónov je neprehliadnuteľná. Z tmavých farieb je popri štandardnej čiernej a tmavosivej zastúpená predovšetkým modročierna s jasným názvom atramentová a tiež čiernomodrofialová nazvaná bezhviezdna noc. Do fialovej škály môžeme zaradiť: tmavú fialovovínovú s názvom meteorit a nezameniteľný kassis likér - modrofialové až ružovofialové odtiene vznikajúce riedením farby dužiny čiernej ríbezle vodovou alebo pastelovou cestou.

Materiály použité na konfekčné odevy na jeseň a zimu 2008 -2009 sú v znamení klasiky, avšak s použitím tých najnovších technológií. Spojenie dvoch spomenutých princípov prináša nové a neočakávané varianty tradičných vzorov. Trendom číslo jeden je povrchová štruktúra.- Na zimu 2008 - 2009 je veľmi výrazná a často zväčšená. Maxištruktúry vychádzajúce z reptílií a prírodných štruktúr, ako je kôra stromov a košíkový vzor, sa objavujú nielen na tkaných, ale aj na pletených materiáloch. Štruktúru dopĺňajú a zvýrazňujú dvojfarebné efekty a tiež rafinované striedanie matu a lesku.

V tvarovaní odevov sme svedkami výrazných trendov, ako je zväčšovanie objemov rukávov a horného dielu, balónová silueta, zvýšený pás, predlžovanie dĺžok sukní a vrstvenie.

Dámska konfekcia na jeseň a zimu 2008 - 2009 je samozrejme umiernenejšia v preberaní trendov a detailov od popredných tvorcov kolekcií Haute Couture a Prêt à Porter, ale vzhľadom na globálnosť súčasnej módy nemôže ostať nepovšimnutá.

Na zimu 2008 - 2009 sú charakteristické plášte a kabáty s veľkými goliermi a širokými trojštvrťovými rukávmi. Šírku ramien často zvýrazňujú krátke pláštenky.

Nositeľmi balónovej siluety sú predovšetkým sukne a šaty, rovnako zaujímavé sú však aj na blúzkach a kabátikoch v dĺžkach do polovice bokov.

Trend predlžovania sukní je jednoznačne určujúci pre dámsku konfekciu na zimu 2008 - 2009. Základná dĺžka je okolo kolien, módna dlaň pod koleno, avantgardná do polovice lýtok a maxi od členkov až po zem. Súčasťou módy ostáva aj skrátená dĺžka deliaca sa na supermini, mini a mierne mini. Dĺžka supermini sa najčastejšie objavuje na hot - pants, veľmi krátkych šortkách. Skutočná dĺžka mini, od polovice stehien vyššie, je pre spomínanú zimu najmenej dôležitá, nasleduje ju dĺžka dlaň a viac nad kolená, ktorá nie je ani módna, ani slušivá, ale výrazná skupina žien ju bude stále vyhľadávať a nosiť v naivnej viere, že vďaka tomu vyzerajú mladšie či viac sexi. Samozrejme, že opak je pravdou.

Trend zvýšeného pása je pre zimu 2008 - 2009 popri uvoľnenej hornej šírke absolútnou jednotkou. Nohavice aj sukne majú vysoké pásce, pri avantgarde sa stretávame so zvýšením až pod spodný okraj pŕs. Pás zvýrazňujú tiež rozlične široké opasky.

Návrat vrstvenia prináša potrebné uvoľnenie všetkých odevných dielov, prehnaný objem je zatiaľ záležitosťou iba módnej avantgardy.

Trendy dámskej konfekcie pre zimu 2008 - 2009 sú ďalším krokom k dlho očakávaným snahám módnych tvorcov priniesť zaujímavú, ale nositeľnú módu pre najširšie vrstvy spotrebiteľov všetkých vekových skupín.

 

Nina Provaan Smetanová

Foto: Igedo Company (Beate Haymann)a archív redakcie

Anja GockelAnja GockelCut LooseMarutiSem Per LeiPilar VidalEl InternationaleKirstenKirstenApanageTorioKapaluaTorioEl Internationale

ATOK
hong kong január 2019

Výstavy a veľtrhy

Termíny výstav a veľtrhov v najbližšom období si môžete pozrieť TU.

dolly