Flash
Styl a Kabo 2019 - február


Česi to myslia s technickými textíliami prevažne vážne 

DSC03384.JPG

Májový veľtrh TECHTEXTIL vo Frankfurte nad Mohanom bol skvelou príležitosťou na stretnutia odborníkov z celého sveta. O názory na problematiku technických textílií a smerovanie textilného priemyslu v budúcnosti sa s nami podelil prof. Jiří Militký, M.Sc., Ph. D., EUR ING, prodekan Technickej univerzity v Liberci.

<<1>>

 

Textilný a odevný priemysel sa v posledných rokoch v dôsledku nadmerných ázijských dovozov, technicky zastaraného vybavenia a ďalších ekonomických vplyvov dostal v Česku a na Slovensku do akéhosi vzduchoprázdna. Myslíte si, že technické textílie sú cestou, ktorou by sa textilný a odevný priemysel mal uberať v budúcnosti?

Je to trochu zložité. Sú dva typy výrobcov a obchodníkov a mohli sme ich vidieť aj medzi vystavovateľmi na veľtrhu TECHTEXTIL. Niektorí sa naozaj snažia ukázať novinky, ktoré naznačujú cestu, akou sa textilný priemysel možno skutočne bude uberať, no sú i takí, ktorí už desať rokov vystavujú tie isté produkty stále na rovnakej úrovni. Firmy, ktoré prinesú novinky za každú cenu, bez overenia ich vlastností, možno načas ohúria. Ale to je aj ich stratégia. Nakupovať novinky a predať ich a potom sa zamerať na ďalšie a takto zarábajú. A potom sú tu firmy, ktoré to myslia vážne.

Ja som si všimol dva prístupy - západný a východný. Západný je zameraný na techniku. Sem patria firmy, ktoré by mohli posunúť techniku dopredu - nanotechnológie, nanoporézne materiály a pod. Firmy s „východným" prístupom sú zamerané na filozofiu, ezoteriku a náboženstvo. Sú to napríklad produkty typu „pite čaj, budete mať energiu" a sú v ich odbyte úspešní. O týchto produktoch však mnohí technici veľmi pochybujú."

 

Vystavovalo 28 českých firiem.  Do ktorej skupiny podľa vás patria?

Podľa mňa české firmy patria medzi tie, ktoré to myslia vážne s realizáciou. Hoci to stále nie je stopercentné. Je to preto, lebo mnohé z nich žijú pod tlakom, aby vyvinuli nejaké novinky za každú cenu, ibaže  nemajú čas na ich overenie. Väčšina z nich má však veľmi dobrý základ a mnohoročné skúsenosti. V tom sa odlišujú od tých, ktoré dnes robia jedno a zajtra druhé."

 

Myslíte si, že v Česku a na Slovensku sú vhodné podmienky,  aby firmy, ktoré nemajú úspech v obchode s klasickými odevmi a textilom, hľadali nové uplatnenie v oblasti technických textílií?

Nemyslím si to. Na výrobu aj predaj technických textílií treba mať skúsenosti. Obchodníci hľadajú dodávateľov práve medzi tými, ktorí majú skúsenosti. Ja by som sa toho trochu obával."

 

Frankfurt/Darina Vitteková

Foto autorka

 


„Technická univerzita v Liberci sa orientuje na technické textílie, väčšina projektov je zameraných na nové materiály a nové technológie. V mnohých odboroch sa študenti učia a pracujú priamo s technickými materiálmi, takže spojitosť s veľtrhom je úzka," hovorí prof. Militký.

 

 

 

 

 

ATOK
hong kong január 2019

Výstavy a veľtrhy

Termíny výstav a veľtrhov v najbližšom období si môžete pozrieť TU.

dolly