Flash
styl august 2019


Dámske plášte na jeseň a zimu 2008 - 2009 

Kúzla dámskych plášťov

Dámsky plášť je ako kúzelníkova pláštenka. Dokáže divy - urobí zo ženy dámu, zahalí drobné nedostatky, ochráni aj zahreje... Dnešok je plný módnych experimentov a tie, samozrejme, nemohli nezanechať stopy ani na vývine dámskeho módneho plášťa, saka či kabátika. Premena, ktorá túto oblasť posúva zo sveta vysokej elegancie do sféry mladosti, športových a funkčných aspektov aj prirodzeného vzhľadu a nenútenosti, je logická aj viditeľná.

Ďalším vplyvným faktorom bude využitie novodobých materiálov, či už ide o odľahčené vlnárske a zmesové typy, alebo syntetické tkaniny s výrazne ochrannými a hrejivými faktormi. Posun zaznamenala aj konfekčná konštrukcia a vložkové kompozície k odľahčeným formám. Vďaka tomu budú plášte, saká a kabáty prirodzene pohodlné, ľahké a príjemné, i keď často ako nové typy strihovo zložité, konštruované až ergonomicky.

Hoci dlhý plášť nebude vo svetle nových módnych sezón hrať prím, nemožno ho celkom vynechať. Je veľa spoločenských nevyhnutných stretnutí, keď je plášť súčasťou veľkých toaliet. Plášte budú všeobecne štíhle, často budú využívať rozšírenú líniu „A" s náznakom ľahkého zdôraznenia ramenných partií. Rukávy budú mať raglánový strih, zapínanie jednoradové, skryté v lište alebo na gombíky s ozdobným efektom. Nevýrazná fazóna a golier budú často ručne štepované, vrecká našité alebo lištové. Plášť bude mať vzadu rozparok a bude prepásaný voľným alebo širokým ozdobným koženým opaskom.

Dvojradové typy majú ležérnejší charakter so športovými prvkami, formy často vychádzajú z inšpirácií vojenských plášťov a trenčkotov. Nechýbajú sedlá, kovové gombíky aj široké fazóny.

Klasické námety s fazónou, stojatým aj šálovým golierom sa objavujú aj na skrátených verziách, často s posunutou pásovou líniou nad prirodzený pás, s prepásaným úzkym aj širokým koženým opaskom. Bude tu tiež široká škála malých a krátkych kabátikov v nových formách, ktoré môžu mať inšpiračný pôvod v 60. rokoch minulého storočia. Sú to kabátiky v jednoduchej A alebo H línii s mierne nariaseným spodným dielom, trochu v štýle detských tvarov. Rad samostatných sakových typov v klasických strihoch alebo s novým geometrickým riešením, s nariasenou pásovou líniou so šosmi a vo veľmi krátkych dĺžkach bude korešpondovať so zvýšenými pásovými líniami nohavíc a sukní. Niektoré kabátiky budú pripomínať aj strihy 50. rokov pretvorené do moderného súčasného dizajnu.

Kabátiky športového charakteru budú mať kapucňu, funkčné vrecká, cvoky, zipsy, opasky, pletený alebo nylonový golier a prešívané otepľovacie partie. Prírodná aj syntetická kožušina bude vítaným ozdobným aj funkčným materiálom na lemovanie golierov aj vnútorné zateplenie s využitím efektnej farebnej škály alebo prirodzených prírodných farieb.

Dôležitým faktorom budú materiály aj vzory. Vlnárske a zmesové typy budú v ľahkých hmotnostiach, či už pôjde o vlasové typy velúrov a flaušov, tvídy, šetlendy, strihané diagonálne typy aj splstené kvality.

Tradíciu často vystriedajú novodobé tkaniny, buď obrúsené bavlnené plátno, alebo rôzne nylonové typy s prešívaným efektom, či hladké lesklé technické syntetiky. Časté budú aj kombinácie nových a tradičných materiálov, lemovanie kožou, nebudú chýbať ani nečakané ozdobné efekty ako prepásania retiazkou, kovové gombíky a doplnky z bižutérie.

Farebná škála je skôr umiernená ako pestrá. Návrat čiernej je taký markantný, že sa hovorí o novom módnom náboženstve. Nechýbajú však ani odtiene sivej, béžovej, hnedej, olivovej, zelenej, tmavomodrej a z tých živších to budú odtiene červenej, oranžová, zelená, sýta modrá a fialová. Čierno - biele variácie budú stále aktuálne najmä pri typoch s klasickými drobnými aj makromotívmi. Káro zostane skôr na okraji módneho záujmu, ale nájde sa priestor aj pre maxikára a tartanové variácie. Ide skôr o to, že formy budú buď úsporné, alebo strihové riešenie bude také členité, že sa káro stane rušivým elementom. Aj tu kvalita víťazí na celej čiare. Ide o kvalitu materiálov, vnútorného vybavenia aj konfekčného spracovania, keď nové technológie vytvoria mäkké typy aj pri zdanlivo ťažkých strihových konštrukciách a formách.

 

D-C Club, Praha

Foto archív autora

Anja GockelSandwichTrixi SchoberKirstenSamosTeresa TardiaKirstenSem Per Lei09

ATOK
hong kong január 2019

Výstavy a veľtrhy

Termíny výstav a veľtrhov v najbližšom období si môžete pozrieť TU.

dolly