styl 2021


Čo na seba pred narkózou? 

Deň čo deň sa tisíce pacientov podrobuje operáciám a ani netušia, aké nebezpečenstvá na nich číhajú. Napríklad podchladenie, ktoré zvlášť pri dlhých operáciách môže pacientovi spôsobiť vážne komplikácie. Anestéziou sa totiž výmena látok tlmí a tým klesá aj teplota tela.

 

Preto vznikla myšlienka vyvinúť textilný tepelný systém, ktorý by pacienta pred operáciou, v jej priebehu i po nej udržiaval v teple. Na výskumnom projekte sa zúčastnila aj nemecká spoločnosť Strickstoff-Fabrik Rolf Mayer GmbH & Co.KG.

Výhrevné prvky textílie pozostávajú z elektrovodivého vlákna, ktoré je schopné prenášať teplo.  Spolu má systém šesť modulov, jeden na hrudník, jeden na brucho a po jednom na ruky a nohy. Priliehavosť textílie a nastavenie modulov na telo minimalizuje únik tepla do okolia. „Odev" sa môže pacientovi obliecť už pred narkózou, pretože je zostavený z jednotlivých častí tak, aby sa dalo odkryť potrebné operačné pole. Pozostáva z vonkajšej vrstvy a vnútorných textilných výhrevných častíc. Celý systém spĺňa všetky požiadavky kladené na textílie používané v operačných sálach. Odev sa dá sterilizovať a použiť znovu. Ďalšou jeho výhodou je schopnosť sa rýchlo zohriať. Do troch minút sa dokáže vyhriať na teplotu 38º C. Potom sa vypne a keď dosiahne minimálnu nastavenú teplotu automaticky sa znovu zapne. 

 

Zdroj HI, Dr. Anja Gerhardts

Foto HI

 

 

ATOK

Výstavy a veľtrhy

Termíny výstav a veľtrhov v najbližšom období si môžete pozrieť TU.

dolly