Flash
Expo riva január 2017


Kde nakupovat? 

23982735_110211_XL.jpg

Čekáte, že nyní dostanete seznam českých nových shopping centerPročV zahraničí je větší výběr, kvalitnější a co víc - především levnější zboží. Tak vypadá výsledek celorepublikového průzkumu nákupních míst českých spotřebitelů, který v průběhu roku 2010 provedla společnost Centers DATA. Z průzkumu mimo jiné vyplývá, že kromě ceny a šíře výběru je pro většinu nakupujících důležitá ještě jedna věc: milý a příjemný přístup obsluhy ke každému hostu, který čeští spotřebitelé v českých prodejnách postrádají.

 

Nákupy spotřebního zboží


Spotřební zboží, kromě potravin, se dnes často nakupuje na internetu. Kamenné prodejny stále často slouží jako rádce. Četnost nákupů na internetu a v kamenné prodejně v tuzemsku a zahraničí je odlišná u obyvatel vnitrozemí a pohraničí.

Lidé v pohraničí jezdí k polským, německým, rakouským či maďarským sousedům nakupovat vše, od potravin, drogerie až po oděvy, obuv, elektroniku, automobily či stavební produkty. Oblíbené jsou kamenné prodejny, tak i místní tržiště. Ostravská aglomerace má oblíbená polská města jako Cieczyn, Bielsko-Biala či Racibórz, Náchodsko například Kudowa Zdrój, nebo Českolipsko Zgorzelec. Z Ústí nad Labem se nejčastěji jezdí do Drážďan, z Českých Budějovic zase do Lince. Je zvláštní, jak vnímaví jsou obyvatelé pohraničí obou zemí ke kurzovým změnám, například obyvatelé Košic umí rychle přepočítat mezi eurem, dříve slovenskou korunou, polským zlotým a ukrajinskou hřivnou a dříve i maďarským forintem.

 

Značky a kde je nakupovat

Lidé nakupující značky tvrdí, že celosvětově proslulé nákupní destinace v centrech měst jsou levnější než normální obchody na okrajích Prahy či Bratislavy. Většina lidí, kteří jezdí nakupovat do níže věhlasných světových měst tvrdí, že cenový rozdíl bohatě vrátí náklady spojené s letenkou a ubytováním. Pro Čecha s průměrným platem se vyplatí zajet do Drážďan či outletu Parndorf, ovšem co se značkového zboží týče, je lepší počkat na slevové akce.

Nejoblíbenější shopping centrum pro bratislavské nakupující je rakouský outlet Parndorf. Lidé z Bratislavy častěji než ve slovenských centrech nakupují ve Vídni nebo v Budapešti, pokud jim v otázce dáte na výběr mezi slovenským a zahraničním centrem. Respondenti z východního Slovenska jako oblíbená obchodní centra většinou jmenují ta pražská v čele s Palácem Flora.

Nejvzdálenější oblíbenou destinací pro nákupy je newyorská Pátá Avenue či Madison Avenue a samozřejmě Bloomingdale´s, i když jejich popularita  pokulhává za oblíbenější lokalitami, které začínají Třicátou čtvrtou s legendou Macy´s, Union Square s obchodním domem DSW, Bergdorf Goodman.

V Londýně mezi nejexponovanější hight street, kde jsou zároveň i nejznámější shopping centra, patří Oxford Street, Regent Street, Bruton Street, Piccadilly či Knightsbridge,  případně Sloane Street. Neméně důležité jsou londýnské trhy Covent Garden nebo Camden Town.

Střední třída jezdí nejčastěji do Drážďan - Prager Strasse s obchodním domem Karstadt, Altmarkt Galerie a Centrum Galerie. V drážďanské Galerii Altmarkt  tvoří průměrná návštěvnost z ČR 3 %, což je 1 200 až 1 500 Čechů. O víkendech se počet návštěvníků zvyšuje a před Vánocemi roste ještě více. České zákazníky mají v Altmarku rádi, neboť vykazují vysoký průměrný nákup.

Zvláštní je, že Paříž, vnímaná jako město módy, stejně jako Miláno, nejsou mezi českými a slovenskými nakupujícími tak oblíbená jako Londýn nebo New York, kromě tradičních povánočních slev. To se pak vyráží na Champs-Elysées či do Galerie Lafayette. Do Francie, stejně jako do Itálie, se jezdí spíše za dobrým jídlem a pitím. Nesmíme zapomenout ani na bližší destinace - do Vídně se jezdí kromě Mariahilferstraße a Kohlmarkt ještě na Naschmarkt a Flohmarkt. V Budapešti vede Centrální tržnice na náměstí Fövám tér č. 1. Například v Arkád Györ tvoří z celkového počtu zákazníků přes týden 14 %, o víkendu 23 %, obyvatelé SR (cca 4 000 - 5 000 Slováků).

 

Centers Data, A. Šantorová

2360565_110211_L.jpg

 

 

ATOK
hong kong január 2019

Výstavy a veľtrhy

Termíny výstav a veľtrhov v najbližšom období si môžete pozrieť TU.

dolly