Flash
Styl a Kabo 2019 - február


Lesk a bieda outletov 

5912026_110211_XL.jpg

Nie všetky obchody môžu mať svoj outlet, čo často súvisí aj s marketingovou stratégiou výpredajov. Výrazy pre outlet sú rôzne, a to podľa usporiadania nájomných jednotiek alebo typov obchodov, a tak sa stretávame s výrazmi shopping villages, outlet stores, factory outlet či designer outlet. Ekonomicky najúspešnejším outletom je známy Designer Outlet Parndorf, ktorý komunikuje s primárnou spádovou oblasťou Viedeň - Budapešť - Bratislava.

 

Čo sa týka outletov v Českej republike, ich postavenie je zložité. V roku 2007 sa ich plánovalo viac ako desať, ak do tohto počtu zahrnieme plánované projekty a aj konverziu už vtedy slabšie  fungujúcich shopping centier. Prvý outlet, Freeport, žiaľ nenaštartoval už pri otvorení očakávaný úspešný koncept outletov. Centrum dodnes trpí nevyhovujúcou dopravnou dostupnosťou a jeho pozícia sa zhoršila po vstupe ČR do schengenského priestoru.

Keď sa pripravoval projekt českej šterboholskej Fashion arény, veľa nájomcov sa obávalo, že klasický outlet odláka kvôli outletovým cenám klientov z rovnako vzdialených shopping centier a zníži tak prosperitu bežných obchodov. Preto tu vznikal skôr hybridný projekt, čo však v konečnom dôsledku neubralo na jeho úspešnosti a pôvodné obavy sa ukázali ako neopodstatnené. Žiaľ, Fashion arénu už nenasledovali žiadne iné projekty ani konverzie, i keď dokončený bol aj outlet za Ruzyňou v Prahe. Avšak developer tohto projektu skončil v konkurze. Neslávne dopadol aj ďalší outlet (Outlet Loket - Exit 66), ktorý mal byť otvorený v roku 2009. Dodnes po ňom stoja na 66. kilometri českej diaľnice D1 iba betónové stĺpy.

Na Slovensku sa vo veľkom začali plánovať outlety zhruba pred tromi rokmi. Momentálne sú v hre dva projekty, a to D1 Outlet Bratislava pri Senci a One Fashion Outlet pri Trnave. Je zrejmé, že dva outlety tak tesne blízko seba by asi neobstáli, ktorý z nich však presvedčí budúcich nájomcov o svojich pozitívach, ukáže čas. Okrem týchto outletov sa plánuje ešte jeden v lokalite Košice - Prešov.

 

Zdroj a ilustračné foto: Retail Book

Sprac. Sich

 

 

ATOK
hong kong január 2019

Výstavy a veľtrhy

Termíny výstav a veľtrhov v najbližšom období si môžete pozrieť TU.

dolly