Flash


Pánska konfekcia na jeseň a zimu 2007 - 2008 

S puncom dokonalosti

Moderná doba je dynamická a rýchla. Trendy sa striedajú s vysokou frekvenciou a ich znaky sa postupne presadzujú v prototypoch a detailoch, ale na výsledný vzhľad pánskej módnej konfekcie má táto skutočnosť len čiastočný vplyv. Ona má svoj vnútorný poriadok a pozvoľný vývin. Klasika a tradície na jednej strane, športové, casual aspekty na strane druhej a nezvyčajné nápady k tomu vytvoria zmes pre pánsku módu. Súčasné trendy stoja samostatne, ale majú tiež veľa momentov, keď sa vzájomne prelínajú a vytvárajú nový módny vzhľad. Vyznávať budú luxusnú kvalitu vo výbere materiálov aj v spôsobe spracovania. Pánska móda súčasnosti má tendenciu smerovať k dokonalosti.

KLASIKA - tradícia a nový formálny vzhľad

Súčasnú ležérnu eleganciu vyjadrí zmes talianskeho krajčírskeho umenia a britskej tradície. Dôraz sa tu kladie na výber dokonalých textilných materiálov, spracovateľskú technológiu a prepracované detaily. Tkaniny budú výberom toho „naj" z ponuky prírodných produktov, často v kombinácii s novodobou syntetikou.

Odevy budú mať veľmi štíhle formy a dokonale padnú na telo. Oblekové aj samostatné sako sa bude zapínať na dva, ale aj na jeden gombík. Fazóna bude úsporná s dlhými a úzkymi chlopňami a malým, do ramennej partie posunutým švom s golierom. Novo sa objavuje zapínanie na tri gombíky s kratšou aj širšou chlopňou. Ramená budú jemne zdôraznené práve tak ako pás, dĺžka sa pohybuje pár centimetrov pod bokovou líniou a príklopky vreciek sú zase posadené kúsok nad pás. V zadnej partii bude mať sako zvyčajne dva rozparky.

Dvojradové sako sa vracia na módnu scénu nielen ako klasika pre pánov v najlepších rokoch. Bude štylizované do inovovaných foriem mladým spotrebiteľom. Môže mať napríklad légu namiesto fazónky, môže byť predĺžené, ale oproti tradičným zvyčajným dĺžkam aj skrátené. Všetky saká pôsobia zdanlivým dojmom menších veľkostí, ale sú presné. Nohavice budú rovné až úzke, bez manžiet a dostatočne dlhé, aby ich bolo možné nazberať na priehlavok topánky. Budú mať prirodzený pás, bez aj s pasovými záševkami či záhybmi.

Materiály na pánsku konfekciu budú tvoriť kvalitné vlny v zmesi s hodvábom, viskózou, kašmírom aj novo modifikovanými syntetickými komponentmi, budú odľahčené a príjemné na pokožku aj na pohľad. Vlasové typy budú v rovnováhe s hladkými, vystrihanými. Klasické vzorové námety vychádzajú z anglických tradícií. Glenčeky, rybia kostra, ihlové prúžky, drobné motívy aj makrovzory sa môžu objaviť aj v technických materiáloch. Všeobecne bude platiť, že všetky materiály musia hriať a dýchať a byť komfortné.

Farby - vracia sa čierna, aktuálna bude tmavá modrá a veľa rozličných odtieňov sivej a béžovej. Objavia sa aj brilantné farebné odtiene ako kobaltová modrá, zelená, baklažánová, bordová a kávová hnedá.

 

Neformálny trend - casual

V oblasti pánskeho neformálneho oblečenia budú rozhodujúcimi faktormi pre budúcu zimnú sezónu nové estetické požiadavky na vzhľad a jeho funkcie. Vrstvené oblečenie bude mať náboj mestského vzhľadu, ale aj voľného času pri pobyte na horách a na vidieku. Bude teda so športovým a casual vzhľadom univerzálny. Kritériá pre väčšinu odevov tohto typu sú jasné - ľahká váha a zdanlivá objemnosť, vrstvené proporcie a strihy na telo.

Strihové línie budú štíhle aj „objemné". Či už ide o sako, bundu alebo kabátik, nohavice k nim budú rovné až cigaretové. Džínsy sú rovnako dôležitou súčasťou odevu ako športová košeľa na telo, jemné pulóvre a vesty aj hrubé nordické svetre s charakterom ručnej práce.

Prešívané otepľovacie vložky sú z veľmi jemných technických vláknových materiálov. Technické tkaniny sú vytvorené pre optimálnu ochranu, ale aj pre maximálne pohodlie a pocity ich užívateľov. Ide o ľahké polyamidy a polyestery, zosilnené syntetické tkaniny s ochranným faktorom, vodeodolné bavlny s povrchovou úpravou a patinou, jemné kože a velúry, anglické vlny a kašmíry, menčestre, kordy, denimy... Anglické tradície tu majú uplatnenie v kvalite a vzoroch, nechýba ani výrazné škótske káro. Z farieb osciluje prevažne sivá, čierna a hnedá, modrá, červená, žltá a zelená.

 

Moderný odevný dizajn - avantgarda

Táto skupina má zo všetkého trochu - tradíciu, klasiku, športové a mestské vplyvy, retrocharakter a navyše sa dobre zabáva s dizajnom a ergonometriou. Veľmi štíhle siluety obohacujú detaily, v ktorých sú skombinované technické a klasické materiály do jedného celku. Využívajú sa zložité a strihové kreácie a výrazné krajčírske efekty - prešívanie, asymetria, švy na rube, zosilňovanie, plastické efekty... Odevy majú veľa funkčných prvkov a detailov. Napriek návratom do 60. rokov nechýba vízia budúcnosti, určitá dávka exhibicionizmu, ale aj trochu tajomnej mystiky a športový aspekt. Odev vrátane doplnkov je dokonale vytvorený ako celok podľa kritérií súčasného odevného dizajnu moderného muža.

 

D-C Club, Praha

 Oto KernPierre CardinOto KernOto KernPierre CardinPierre CardinTadonTlueenPioneerPioneerTlueen

ATOK

Výstavy a veľtrhy

Termíny výstav a veľtrhov v najbližšom období si môžete pozrieť TU.

dolly