Flash


Detské odievanie na jeseň a zimu 2008-2009 

Móda bez pravidiel

Dnes už ani pre tých najmenších neplatia presné pravidlá a rovnako dôležité je, že s rozmachom nápadov a variantov sa detská móda pomaly oslobodzuje od konformizmu, keď v určitej skupine „musela" byť tá či oná značka obuvi alebo batohu a dieťa nemalo silu oponovať.

 

Rovnako ako v móde dospelých, ktorá stále viac inšpiruje aj módu detí, je dnes pravidlom veľká rozmanitosť a pozornosť zameraná na detail. Navyše, najmä v odevoch určených pre sezónu jeseň/zima, móda obľubuje súpravy, prepojenia a kombinácie, čo dáva možnosť objavovať nové zoskupenia základných častí, aby sa dosiahla účelná ochrana proti zime či možnosť prispôsobiť sa zmene teploty počas dňa, respektíve rôznym miestam, kde sa dieťa nachádza.

Presne určovať farby vie dieťa až okolo ôsmich rokov, ale už predtým sa u neho môže rozvíjať zmysel pre spojenie farebných odtieňov a kombinácií. To mu zostane na celý život a vlastná voľba, ktorú môžeme ovplyvňovať, ale nechávame aj prejaviť, mu dá silu cítiť istotu v kruhu svojich rovesníkov. Nejde o sociologickú úvahu, ale presnú definíciu novej detskej módy, ktorá sa uberá naznačeným smerom.

V Taliansku, ktoré po desaťročia prinášalo detskú módu predovšetkým ako status rodiny, je teraz detská móda, ako ju dvakrát ročne predvádza florentský PITTI BIMBO, príkladom najrozmanitejšej ponuky. Januárový veľtrh s 540 značkami 399 vystavovateľov potvrdil túto „veselú" tendenciu. Vidieť to v samotných podnetoch na miešanie motívov, vzorov, farieb aj materiálov. Napríklad Kenzo už v lete predviedol krátku sukničku so širokou červenou obrubou a modrou blúzkou.

Na jeseň/zimu to bude ešte výraznejšie. Tričko s potlačou pod farebným svetríkom a veľmi športovou bundou, teraz radšej trocha lesklou, k tomu džínsy budú žiadanou kombináciou. Pruhovaný polo svetrík na gombíky s motívom ešte užších prúžkov na golieriku a lemoch pod krátkym sakom na zips a nohavice v inej farbe, to je súprava od Caporea. Prúžky sú všeobecne veľmi obľúbený motív: pre vodorovné riešenie široké červeno-béžové pruhy na svetríku a nohavice z úpletu (Miss Blumarine) s kontrastným tričkom. Najviac vzorovania je na úpletoch, ale aj na podšívke, šáloch a čiapkach. Rovnako dôležité je aj použitie centrálnych motívov, či už vyšitých, alebo rôzne aplikovaných vpredu aj vzadu ako na teplých svetroch Richmonda Juniora. Detské úplety dnes nadobúdajú aj iné formy. Napríklad rôzne inšpirácie ako pončo alebo ako šálový pléd so strapcami, či uzavretá časť odevu namiesto saka z kockovanej látky.

Trocha vzácnejšie sú šaty - rovné alebo málo rozšírené. Obľúbené sú už tradične zvonové šatové sukne bez rukávov, častokrát veľmi krátke a k džínsom.

Zaujímavá je kombinácia krátkej sukničky s nohavicami - legínami, ktorú priniesli takmer všetky kolekcie. Džínsy a detské nohavice sú väčšinou úzke, zasunuté do najrôznejších detských čižmičiek. Pre športové casual modely je novinkou dvojfarebnosť a orientálne ozdoby, navyše i lesk materiálov, ktorý sa približuje modelom módnych búnd.

Modely pre chlapcov a dievčatá, s výnimkou sukní, sa veľmi nelíšia, pretože chlapčenské oblečenie je teraz farebnejšie, kombinované do súprav.

Kolekcie majú niekoľko farebných dominánt. Je to celá škála béžových a hnedých, často kombinovaných a oživených napríklad červenou. Ak nie je červená farba dominantou, je dôležitou súčasťou celého oblečenia. Biela je rovnako častá doplnková farba, menej používaná je sivá, skôr s trochou lesklej čiernej.

Okrem bežných textílií a usní sa teraz objavujú aj kožušinové kabátiky a goliere alebo pletiarske spracovanie kožušinových napodobenín.

 

Svatava Vynal, foto Pitti Bimbo a archív redakcie

ALTHEANAEANNE_VALERIE_HASHBrooksfield_JuniorBrooksfield_Juniorde_la_Pradade_la_PradaDIMENSIONE_DANZAERMANNO_SCERVINOFERRARIFERREGirls_A_FerrettiGirls_A_FerrettiGirls_A_FerrettiMiss_BlumarineMiss_BlumarineMiss_GrantMiss_GrantMonnalisaPINCO_PALLINODetské odievanieDetské odievanie

ATOK

Výstavy a veľtrhy

Termíny výstav a veľtrhov v najbližšom období si môžete pozrieť TU.

dolly