styl 2021


Příroda - nevyčerpatelný zdroj nápadů 

Inovace textilní tvorby

 

Historicky sloužila příroda lidstvu a slouží dodnes. Mimo jiné jako fenomén, který stojí za napodobení i v době nejmodernějšího vědeckého pokroku a moderních  technologií. Příroda si dokázala vytvořit neuvěřitelné útvary a struktury, které se snaží člověk kopírovat. Má ovšem prostředky jak inspiraci zdokonalit. Přesto se musíme stále jen divit!

 

Uměle vyrobená textilní vlákna vznikala v počátcích jako napodobeniny vláken z přírodních zdrojů. Postupně se vyvíjela jejich geometrická stavba a konstrukce, vždyť co jiného je podélná texturace, než napodobení obloučků u vlny nebo stužky u bavlny. Ale i příčný průřez různých tvarů je převzat z přírody. Dutá vlákna pro svou lehkost a tepelně izolační vlastnosti zase připomínají vlákenné přírodní produkty s dutinami uprostřed.

Chemie je na tom podstatně lépe a umí divy, mikrovlákenné struktury dýchají a chrání, do výchozí vlákenné látky - polyméru lze zabudovat mikročástečky s nositeli nových vlastností - ionty stříbra pro odpuzování bakterií, speciální mikrokapsle, která se otvírají a uzavírají podle potřeb přehřívajícího se, či zimou třesoucího organismu. Regulují teplotu, podobně jako borová šiška reaguje na teplotu prostředí. Keramické částečky nepropustí UV záření, sorbční vlastnosti některých látek umožňují pohlcovat pot, nebo vytvářet na povrchu film, který vstřebává škodliviny z ovzduší - mnoho vlastností lze dnes naprogramovat.

Když do této alchymie nahlídneme ještě hlouběji, zjistíme, ze nejnovější nanotechnologie - čarování s vlákny, které pouhým okem nevidíme, umí navrstvit na textilii (a nejen na ní) ochranný kryt, ale textilie přitom dýchá a propouští vlhkost v plynném skupenství, struktura je kompaktní, neproniknou do ní ani bakterie natož špína, či jiná tekutina. Chemie zná vlákna, která transformují vlhkost do dalších vrstev s využitím pro sport a prádlo, chemie umí vytvořit vlákna s vysokou elasticitou....

A to ještě nejsme u toho, kdy se do vláken a potažmo do oděvu vkládá mikroelektronika, která hlídá, navádí, upozorňuje na negativní vlivy pro nositele - zvýšený tlak, ztrátu orientace a pod.

Mnohé ze současných sportů by nešlo provozovat s vrcholnými výkony, kdyby nebylo vyvinuto vhodné oblečení a vybavení, které posouvá pomyslnou metu a  je produktem nových výzkumů a technologií. Jeden případ za všechny je diskuze kolem plavkových oděvů olympioniků. Pro některé byla vyvinuta textilie, provrstvená jemnou šupinkovitou fólií, napodobující rybí kůži s voduodpudivými vlastnostmi, která přinesla nějaký ten zlomek sekundy k dobru. Odborná komise tyto kombinézy zakázala, výkony díky nim byly mimo současné regule.

Příkladů by se jistě našlo mnoho. To ovšem neznamená, že bychom šmahem zavrhly přírodní produkty. Naopak, vážíme si jejich vlastností, hlavně těch výborných, které jsou příznivé pro lidskou pokožku a pro téměř nenapodobitelný omak a také vzhled. Vlna, bavlna, len a přírodní hedvábí jsou a budou velmi luxusními přírodními produkty, se kterými je třeba v oděvní výrobě nadále počítat. Kompromisem pak jsou směsi, kdy lze naprogramovat optimální vlastnosti i cena výrobku podle skutečných potřeb uživatelů.

Mnohé z těchto inovací bylo předvedeno na frankfurtském veletržním komplexu TEXPROCESS A TECHTEXTIL v květnu tohoto roku. Tyto veletrhy ukazují směr novodobých textilií s vysokým funkčním a technickým potenciálem.

 

D Club

 

 

ATOK

Výstavy a veľtrhy

Termíny výstav a veľtrhov v najbližšom období si môžete pozrieť TU.

dolly