Flash
Styl a Kabo 2019 - február


Bude či nebude Slovensko vstupnou bránou Číny do Európy? 

Stovky čínskych firiem od bánk až po tamojšie automobilky majú už o rok uzatvárať svoje obchody neďaleko Senca. Práve tam má totiž vyrásť Európske čínske centrum, ktoré má uľahčiť prienik čínskych firiem na starý kontinent. „Centrum bude najväčšie v Európe a vytvorí priestor firmám, aby mohli expandovať a rozširovať kontakty na európsky trh," hovorí Vladislav Khabliev, konateľ výrobcu televízorov UMC Slovakia, ktorý stojí za projektom. S čínskou finančnou spoločnosťou Anhui Publishing Group nedávno podpísal dohodu, podľa ktorej má lákať čínske firmy do európskeho centra.

 

 

Vstupná brána do Európy
Ambiciózny projekt výrazne uľahčí prienik svetovej veľmoci na európske trhy. „V centre môže nájsť sídlo dvesto až tisíc firiem," tvrdí Khabliev. Už teraz centrum počíta s prítomnosťou Bank of China, obchodov, skladov aj čínskych automobiliek. „Bude to doslova ich vstupná brána do Európy," konštatuje prezident Zväzu priemyselných podnikateľov Slovenska Ivan Čarnogurský.

Príležitosť aj pre Slovensko
Rozpočet projektu počíta so sumou 100 miliónov eur a profitovať by z toho malo aj Slovensko. Na jednej strane priamo v centre nájdu prácu stovky ľudí, na strane druhej investície by mali končiť aj u nás. „Zaznamenali sme záujem tamojšieho automobilového priemyslu," prezrádza Čarnogurský. Číňania sa pre  Slovensko rozhodli kvôli vhodnej lokalite, blízkosti hraníc i viedenského letiska.
Čínske centrum vzniklo v júli aj v Maďarsku, zďaleka však nedosahuje veľkosť seneckého. „Projekt sa rozprestiera na 17 hektároch. Môže sa však rozširovať až na 300-tisíc štvorcových metrov kancelárskych a výstavných plôch," prezrádza Ivan Čarnogurský ml., riaditeľ spoločnosti Ipec Group, ktorá bude projekt developovať. Podľa neho by sa s prácami malo začať už na budúci rok, všetko však bude závisieť od stavebných povolení.

Od cestoviek po masáže
Dôvodom, prečo centrum skončilo práve na Slovensku, boli obchodné kontakty UMC s čínskou stranou, ale aj lokalita. „Geopoliticky a geograficky má Slovensko ideálnu polohu. V blízkosti sú maďarské, rakúske aj české hranice, čo zabezpečí prístup návštevníkov," konštatovali obe strany v podpísanej dohode, pričom do karát jej hrá aj blízkosť viedenského letiska.

Ústredným motívom centra by malo byť sprostredkovanie obchodov, pri Senci však chcú rozširovať aj čínsku kultúru. „Chceme rozvíjať spoluprácu aj z kultúrnej stránky," konštatoval Wang Yafei, prezident spoločnosti Anhui Publishing Group. Komplex počíta s jazykovou školou,  športovým, medicínskym a masážnym centrom. Osobitnou kategóriou majú byť čínske cestovné kancelárie. Ich hlavným cieľom bude lákať turistov na návštevu najľudnatejšej krajiny sveta.

Na biznis treba dôveru
Prítomnosť centra na Slovensku by mohli využiť aj naši podnikatelia. Eduard Šebo, ktorý ako jeden z mála Slovákov uspel v Číne a otvoril tam vinársky podnik, však upozorňuje, že to nebude jednoduché. „Kým sme urobili prvý biznis v Číne, museli sme tam chodiť päť rokov. Všetko to stojí a padá na ľuďoch. Oni sú veľmi milí, usmievaví, všetko podpíšu, ale urobiť nejaký biznis je veľmi problematické," vysvetľuje majiteľ spoločnosti United Industries.

 

Tento článok uverejnil 15.7.2011 Obvodný úrad  Nové Mesto nad Váhom na svojich samostatných webových stránkach pod názvom „Číňania chcú z nás mať bránu do Európy".  Do termínu uzávierky sa nám nepodarilo získať viac informácií od priamych zainteresovaných, pretože podľa ich vyjadrenia ešte očakávajú odpoveď z čínskej strany. Označenie Slovenska médiami za vstupnú bránu Číny do Európy však dementovala hovorkyňa generálneho riaditeľa spoločnosti UMC Magdaléna Verešová : „V prvom rade, centrum nebude vstupnou bránou pre Áziu do Európy, ako to bolo deklarované v bulváre, ale bázou našich podnikateľov s možnosťou nájsť správnych odberateľov v Ázii už na Slovensku a naopak."

 

 

ATOK
hong kong január 2019

Výstavy a veľtrhy

Termíny výstav a veľtrhov v najbližšom období si môžete pozrieť TU.

dolly