Flash
Styl a Kabo 2019 - február


Na výnimočné chvíle 

Abed Mahfouz

Milujeme módu a s napätím čakáme, čo nám tá „potvorka" zase pripraví. Aj keď si niektorí pojem módy spájajú iba s obliekaním, musíme uznať, že móda sa pohráva so všetkým okolo nás. Nuž a tou šľahačkou na torte sú nepochybne šaty na výnimočné chvíle. Šaty na menšie spoločenské príležitosti, ale najmä „prepracované" plesové toalety.

 

Dnešná uponáhľaná doba pociťuje až sentimentálnu túžbu po minulosti a nostalgicky sa obzerá späť. Inšpirácia časom zašlým patrí vôbec k najčastejším módnym zdrojom, a tak to bude samozrejme aj v novej plesovej sezóne. A aby si mohol vybrať každý, môžeme horúce trendy rozdeliť na dve základné témy - romantizmus a minimalizmus.

Romantika šiat je zakomponovaná predovšetkým v použití tkanín a doplnkov. Stále zostávajú top favoritmi čipka, ľahučké hodváby a mušelíny, tajomné zamaty, kvetinové aplikácie, trblietavé efekty... Všetko sa má ligotať a preto sa často objavujú lesklé výšivky, aplikácie a koráliky.

Trvalkami sú čierna a červená, no o slovo sa hlásia aj nežné púdrové odtiene zelenej, ružovej, ľadovo modrej, či levanduľovej. Splývavé línie antického štýlu patria k najhorúcejším favoritom budúcej spoločenskej sezóny. Práve tie dávajú vyniknúť hre s tkaninou. Takmer na všetkých šatách sa uplatňujú volány, riasenie, skladanie, vrapovanie. Takéto riešenia nedovoľujú uplatniť zaužívané konštrukčné postupy a k slovu sa dostáva tzv. aranžovanie na postave. Takto je možné čo najpresnejšie vystihnúť krásu ženskej postavy, pretože výhodou riasených a splývavých šiat (často v empírovom štýle) je, že bývajú zhovievavé k nedokonalostiam postavy.

Čisté línie minimalistických spoločenských šiat umocňujú farby. Posadnutosť čiernou narúša žiarivá „valentinovská" červená, metalické odtiene zlatej či medenej. Na jednoduché línie šiat musí byť použitý materiál s dostatočným podielom elastanu alebo mechanického streču. Čaro na prvý pohľad jednoduchých šiat je ukryté v nenápadných detailoch, a práve v nich je sila. Do popredia sa dostáva množstvo malých obaľovaných gombičiek a látkové šnúrky pletené do vrkôčika. Často sú zdôraznené ramená či výstrihy na chrbte a v kurze zostávajú látkové kvety a mašličky.

Je potešiteľné že šaty do spoločnosti sú opäť elegantné a krásne. Stratila sa vulgárnosť a okázalá demonštrácia bohatstva. A najdôležitejšie je, že táto móda ženám naozaj pristane...

 

Ľubomíra Šebová

Foto archív autorky a AltaRom Alta Moda/Getty Images, Luca Sorrentino

ValentinoTony_WardRenato Balestra_Renato BalestraRami al AliMBFWB_S_S_2012_LaurelMBFWB_S_S_2012_Kilian KernerMBFWB_S_S_2012_Irene Luft_MBFWB_S_S_2012_Frida Weyer_MBFWB_S_S_2012_Frida WeyerMBFWB_S_S_2012_BaslerMBFWB_S_S_2012_BaslerMBFWB_S_S_2012_BaslerMBFWB_S_S_2012_Basler_Jack GuissoJack GuissoEllie Saab.jpgEllieAbed MahfouzValentinoValentino.jpgRenato BalestraJack GuissoEllieElie SaabElie SaabAbed Mahfouz

 

 

 

ATOK
hong kong január 2019

Výstavy a veľtrhy

Termíny výstav a veľtrhov v najbližšom období si môžete pozrieť TU.

dolly