Expo riva 2020


Kritériom veľtrhu nemusí byť len objem objednávok a počet návštevníkov 

Ing. Gabriela Vargová

Pre mnoho firiem sme zaujímaví", hovorí riaditeľka veľtrhov Styl a Kabo, Ing. Gabriela Vargová.

 

Čas v móde uteká naozaj rýchlo. Viacerí zrejme ešte nevybavili všetky objednávky zo septembrových veľtrhov Styl a Kabo a už nastal čas začať sa pripravovať na februárové veľtrhy. O ich význame, postavení a ďalšom smerovaní sme sa pozhovárali s riaditeľkou veľtrhov Styl a Kabo, Ing. Gabrielou Vargovou.


 

Kam by ste zaradili veľtrhy Styl a Kabo na scéne európskych veľtrhov?

„Co do významu v teritoriu středoevropského regionu, na východ od německých hranic, již neexistuje adekvátní konkurenční veletrh s takovým množstvím vystavovatelů, jako se dvakrát do roka sejde v Brně. Navíc, v tak neobvyklém branžovém spojení v jednom termínu - oděvy a obuv. Styl a Kabo jsou opravdu ideálním a současně jediným místem jak proniknout na trhy České republiky a Slovenska, což zahraniční firmy hodně využívají, a to nás velmi těší. Současně nelze náš veletrh srovnávat s podobnými veletrhy, které se konají v Německu, Itálii a Francii - ty jsou určeny pro podstatně větší trhy než jsou ty naše. Do České republiky jezdí vystavovat všichni výrobci a značky s cílem oslovit nové odběratele a nalézt nová odbytiště pro své výrobky v ČR, SR, Polsku, Maďarsku a v ostatních východních zemích - zejména z tohoto pohledu jsme pro hodně firem zajímaví".

 

Akú filozofiu veľtrhu presadzujete ako jeho riaditeľka?

„Z průzkumů a z hlasů hlavně zahraničních návštěvníků vyplynulo, že na veletrzích schází a nebo je jen velmi málo zastoupený segment střední a vyšší cenové kategorie zboží. V následujících ročnících se tak zaměříme přilákat na veletrhy STYL a KABO značky s kolekcemi, které tyto požadavky budou splňovat. Cílem práce mého týmu v těchto a dalších dnech tedy je zajistit na veletrhu takovou nabídku zboží, která plně odráží situaci na trhu, tj. kompletní spektrum nabídky".

 

Ako by ste stručne zhodnotili ostatný veľtrh?

„Množství vystavovatelů a počet návštěvníků se stabilizoval a my se dál budeme snažit o zvyšování jejich kvality. Jinak veletrhy jako takové neztratily nic na svém kvalitativním významu, který spočívá v tom, že obchodník najde zboží přehledně na jednom místě v zajímavém prostředí, které ho bude inspirovat k uzavření objednávek. Jsem přesvědčena, že naše veletrhy přispívají k širší informovanosti obchodníků o módních vlnách a trendech, které se stále více zrychlují. Na straně druhé ani objem objednávek nemusí být měřítkem. Veletrh je dnes i místem přípravy objednávek, tj. informací o kolekcích a posouzení nabídky konkurence. Podle posledních signálů od vystavovatelů se srpnové veletrhy STYL a KABO vydařily. Jsme rádi, že srpen se vyznačoval pozitivní náladou na obou stranách (vystavovatelů i návštěvníků), což bylo znát zejména z rušných jednáních na stáncích. Veletrhu velmi pomohla také změna termínu na neděle-úterý".

 

Zaradiť nedeľu ako výstavný deň bolo podľa štatistiky dobré rozhodnutie. Budete v tejto stratégii pokračovať?

„Ano, neděle se osvědčila, podle vyhodnocení registrací navštívili výstaviště v neděli úplně noví odborní návštěvníci, kteří na veletrh dříve nechodili. Zařazení neděle neubralo ani na celkovém počtu návštěvníků a podle ohlasů to byl dobrý obchodní tah. I v roce 2012 počítáme se zařazením neděle jako prvním z výstavních dnů".

 

Veľtrhy Styl a Kabo sú známe tým, že ich silnou stránkou sú sprievodné programy. Je zrejmé, že ich rozsah je stanovený nejakým finančným limitom. Myslíte si, že budete schopní ich udržať na doterajšej úrovni aj v budúcnosti?

„Srpnový veletrh měl tak rozsáhlý doprovodní program, že jeho rozšíření by již bylo kontraproduktivní. Návštěvníci ani vystavovatelé by časově nestíhali jednotlivé přednášky, expozice a přehlídky navštívit. Na únorových veletrzích STYL a KABO 2012 se budeme snažit zachovat doprovodný program nejen v podobném rozsahu jaký byl v srpnu, ale i s větší kvalitou. Novinkou budou po delší době opět přednášky o módních trendech na aktuální sezonu podzim - zima 2012/2013, které připravujeme společně s významným evropským módním institutem. Módní trendy v odívání budou patrné nejen z nabídky vystavovatelů, ale i z kolekcí českých a evropských osobností módní tvorby i nastupující generace návrhářů v rámci bohatého programu módních přehlídek. Doprovodný program bude navíc zpestřen interaktivní ukázkou výroby bižuterie a zpracování bižuterních komponentů".

 

 

Ako by ste chceli zabezpečiť vyššiu návštevnosť veľtrhu v budúcnosti?

„Je otázkou zda pořadatelé a vystavovatelé chtějí vyšší návštěvnost za každou cenu. Naše veletrhy jsou od roku 2009 čistě B2B, tj. určené především pro obchodníky, nákupčí a další profese tohoto oboru. Zajistit větší návštěvnost díky otevření veletrhů laické veřejnosti je jednoduché, ale v tomto případě kontraproduktivní. Nejde o počet návštěvníků, ale o jejich kvalitu. Před rokem 2009 bylo na obou veletrzích sice více návštěvníků, byly plné chodbičky mezi stánky, ale vystavovatelé to kritizovali s tím, že návštěvníci nejsou obchodní partneři, se kterými by uzavřeli obchod. Co se týče stávajícího počtu ca 7000 návštěvníků je to opravdu krásné číslo, když si pomyslíte, že na našem trhu je max. ca 9000 obchodníků v této branži. Navíc všichni, kdo v tomto oboru působí ví, že počet obchodníků na trhu se každým rokem snižuje v závislosti na změnách trhu. Základní příčinou je vstup obchodních řetězců, kterým se ve světě říká vertikální filialisté (Grossista filialista, príp. Systemgrosshändler - pozn. redakcie), na globální trh. Jsou to řetězce s tisíci obchodů po celém světě. Zboží pořizují centrálně a stačí jim na to pár obchodníků. Jejich specialita spočívá v tom, že již jen neobjednávají hotové zboží, ale sami si je nechávají vyrábět. To je rozhodující moment, který ovlivňuje oděvní průmysl".

 

 

Priniesli ste nové logo veľtrhu spojené so sekciou Fashionberries. Čo nám môžete bližšie povedať o tejto iniciatíve. Ako vznikla a ako bude fungovať?

„Novinkou od roku 2012 je nejen relaunch loga a layoutu obou veletrhů, ale zejména podtitul "Fashionberries", který bude symbolem nové koncepce obou veletrhů. Veletrhy Brno se chtějí více zaměřit na nabídku kolekcí v segmentu střední a vyšší cenové kategorie zboží tak, aby veletrhy reprezentovaly kompletní spektrum nabídky módního trhu, tedy od nižších nabídek až po vyšší. Právě tento segment zaznamenal na srpnovém veletrhu nevídaný zájem obchodníků a bylo zde uzavřeno největší množství objednávek. Fashionberries budou nejen zajímavé firmy, ale i nové umístění obou veletrhů (STYL v pavilonu P a KABO v hale F), kvalitní informace o trendech a postupně další zajímavosti a vylepšení. V překladu se dá jistě najít vhodný ekvivalent, jako např. „módní bobulky", „třešničky na dortu" apod., tj. ty nejlepší kousky, které si lze vybrat a představit".

 

Darina Vitteková

Ing. Gabriela Vargová

 

 

ATOK

Výstavy a veľtrhy

Termíny výstav a veľtrhov v najbližšom období si môžete pozrieť TU.

dolly