Expo riva 2020


Obchodujete už také na internetu? 

Dnes mnozí z vás již nějaké zkušenosti s provozováním vlastního internetového obchodu mají za sebou.  Někteří udělali zkušenost dobrou, jak z vydařených obchodů na síti sítí, tak s provozováním kvalitního řešení. Pro ty ostatní, kteří se rozhodují svoje řešení vyměnit za lepší a spolehlivější, nebo zatím počítají jen potenciální náklady a výnosy z budoucího provozování internetového obchodu, bych si dovolil poskytnout některá doporučení.

 

 

Na úvod není špatné si uvědomit, že internetový obchod, který jinde dobře prodává pračky, ledničky, knihy nebo hračky, nemusí být ideální pro vás. Textil a obuv má svá specifika ve velikostech a barevných variantách a to je potřeba zohlednit i na internetu. Vždyť vaše tištěné prodejní katalogy se vytvářejí také podle jiných zásad, než pro jiné zboží. Grafickou podobu svého e-shopu vyměníte v budoucnu snadněji, než základ, na kterém je e-shop postaven.

 

Méně je někdy více

Není potřeba na internetu hned nabízet vše. Lépe je nabídnout produktů méně a hlavně ty, které jste opravdu schopni dodat. Svoji roli při rozhodování, zda produkt nabídnout na internetu hraje jistě i to, jak dobře na obrázcích, které máte k dispozici, vypadá nebo zda je v té chvíli dobře zpracován jeho popis a jestli jste schopni uvést všechny vlastnosti, které zákazník očekává, a tím pádem nebude nakonec zklamán. Tuto zásadu asi neovlivní dodavatel vašeho e-shopu, ale vy sami v průběhu jeho uvedení do provozu.

Stejná zásada platí i co se týká jednoduchosti ovládání.  Je dobré, aby běžně počítačově gramotný zákazník během nákupu nezabloudil ve spoustě funkcí a na spoustě rozcestí. Zkuste si ve vybraném programu nakoupit nejdřív na zkoušku sami.

Obchodování na internetu dnes nejsou jen internetové obchody pro koncové zákazníky tzv. B2C obchody, ale také aplikace pro podporu velkoobchodu tzv. B2B aplikace. Pokud provozujete velkoobchod, ptejte se dodavatele svého řešení, zda takové řešení také má. Plnohodnotnou a funkční aplikaci pro B2B prodej lze jen velmi těžko postavit úpravami běžného e-shopu, protože se buduje na jiných základech.

 

Nejlevnejší řešení nemusí být optimální

Nezanedbatelnou režií při provozování internetového obchodu je čas věnovaný jeho údržbě. Ať se již jedná o aplikaci typu B2B nebo B2C s příchodem vaší nové kolekce je potřeba data na webu aktualizovat, stejně tak je potřeba v průběhu roku aktualizovat dostupné množství a ceny. Práci jistě usnadní různé převodové můstky mezi vaším skladovým programem a e-shopem. Nejlepším řešením je ovšem to, které čerpá přímo on-line aktuální data z vašeho informačního systému, zobrazuje je na internetu a přímo vkládá objednávky od zákazníků zpět do systému. Takové řešení se může zdát zpočátku oproti ostatním třeba i několikrát dražší, ale nakonec po realizaci všech potřebných datových můstků a úprav programů vyjde levněji a je hlavně takřka „bezúdržbové".

Ve spojení s náklady na údržbu ještě musíme zmínit jeden faktor. Rubriky, jako jsou podobné produkty, související zboží, dárky ke zboží, nejprodávanější produkty, jsou ideální nástroje k pobídce zákazníka koupit více, ale rovněž mají režii v údržbě informací. Jinak řečeno musí to do e-shopu někdo naklikat. Při několika tisíci položkách i toto je pořádná porce práce a ne všechny tyto informace jsou hned po ruce. 

Všechno je rovněž o penězích a každé podnikání, a to i prodej na internetu se musí vyplatit. Myslím si, že firma Benefit CZ poskytuje v rámci modulů svého informačního systému benefit 2000 PLUS kvalitní řešení za dostupné peníze i v této oblasti.    

Kontakty:

benefit CZ, s.r.o.

Hrubého 11

612 00 Brno, Czech Republic

www.benefitcz.cz

benefit@benefit.cz

tel : +420 541 219 098

mob : +420 603 844 297

 

 

 

ATOK

Výstavy a veľtrhy

Termíny výstav a veľtrhov v najbližšom období si môžete pozrieť TU.

dolly