Expo riva 2020


Iveta Ledererová: „Móde nie som neverná“ 

z kolekcie Ivety Ledererovej 44.jpg

Akademická maliarka a textilná dizajnérka Iveta Ledererová bola ostatné roky móde „neverná". Svoju kreativitu preniesla z módnych kolekcií do umeleckých diel - obrazov. Vytvára ich osobitnou technikou založenou na koláži v kombinácii s digitálnou tlačou a následným premaľovaním akrylovými farbami. Jej vernisáže sa stretli s úspechom doma i v zahraničí, tou ostatnou bola výstava vo švajčiarskom Bazileji. Ďalšiu výstavu pripravuje na začiatok roka 2012 v Bratislave. Diela Ivety Ledererovej sa nachádzajú v súkromných zbierkach, ale sú súčasťou aj zbierok Slovenskej národnej galérie.

 

Po viacročnej prestávke na prehliadkových mólach ste počas druhého večera Bratislavských módnych dní (BMD) odprezentovali svoju exkluzívnu pánsku kolekciu. Kto Vás presvedčil, aby ste sa vrátila na módnu scénu?
„Je pravda, že som prestala realizovať veľké kolekcie a vzhľadom k stavu odevného priemyslu som musela prerušiť aj spoluprácu s výrobnými podnikmi, čo mi je naozaj ľúto. Posledných osem rokov sa viac venujem obrazom a mala som niekoľko výstav v zahraničí i v Bratislave. Určite však nie som a ani nebudem móde neverná. Jesenných BMD som sa zúčastnila nielen ako porotkyňa, ale predviedla som aj menšiu kolekciu pánskej módy. Všetko vzniklo vďaka Márii Rehákovej, ktorá ma nepriamo vyprovokovala, no neľutujem, dokonca som vďačná."

Súčasťou jesenných Bratislavských módnych dní bol aj druhý ročník súťaže Nové tváre módnej scény. Šesť finalistiek pripravilo svoje kolekcie na tému Káva. Ako členka poroty tejto súťaže ste musela aj Vy rozhodnúť, ktorá je tá „správna šálka kávy".
„Ako členka poroty musím povedať, že tento rok bola úroveň dosť vyrovnaná. Napriek tomu sa porota veľmi rýchlo zhodla na víťazke. Zvlášť by som vyzdvihla perfektné remeselné vypracovanie a veľa invencie."

Viete si predstaviť svoju módnu kolekciu na tému Káva alebo by ste sa ňou radšej inšpirovala pri koláži?
„Téma kávy bola pomerne náročná, mne osobne nie je blízka, nikdy som pri tvorbe o káve neuvažovala, možno iba pokiaľ ide o farebnosť, ale to asi tiež len podvedome. Preto by som ešte raz chcela pochváliť súťažiacich, že túto tému tak zvládli."

 

Sich

z kolekcie Ivety Ledererovej 44.jpgz kolekcie Ivety Ledererovej 3.jpgz kolekcie Ivety Ledererovej 3.jpgzľava I. Ledererová, M. Reháková a „Ivetini chlapci“

 

ATOK

Výstavy a veľtrhy

Termíny výstav a veľtrhov v najbližšom období si môžete pozrieť TU.

dolly