styl 2021


Príhovor 

DSC_0209 por.jpg

Asi pred týždňom vysielala Česká televízia dokument o textilnej výrobe v Čechách. Pravdepodobne už medzi nami nie je nikto, kto by si ešte pamätal vznik Tepny Náchod. Presný rok jej vzniku neviem ani ja, ale viem, že existovala už pred prvou svetovou vojnou. Prežila aj druhú svetovú vojnu, budovanie komunizmu, no neodolala hospodárskej „obrode" spoločnosti po nežnej.

Nie, nechcem podať referát o stave textilného a odevného priemyslu, bolo by to ako hľadanie strateného času. Tak sa dokument nazýval.

Snímka mi pripomenula, ako čas rýchlo letí a ako sa za dvadsať rokov všetko zmenilo. Aj ľudia - ich prístup a priority. Súčasnému stavu textilného a odevného priemyslu aj s odkazmi minulosti venujeme v  poslednom tohtoročnom vydaní skoro štyri strany. Je to niečo ako vyúčtovanie s jeho minulosťou.

Dve strany tohto čísla venujeme nekonečnému kolotoču okolo grafických symbolov ošetrovania textílií. Aj toto je o ľuďoch. Rozhovor s docentom Josefom Ťapťuchom je síce z trošku iného súdka, avšak nemenej zaujímavý, navyše optimistickejší. Tiež o človeku.

Blížia sa vianočné sviatky a aj keď sa obchod chová až neľudsky, keď regály preplní vianočným tovarom už októbri, sú predovšetkým o ľuďoch a vzťahoch. Prajem vám v mene redakcie, aby ste počas sviatkov striasli zo seba stres a keď vkročíte do nového roka, aby ste už poznali svoje priority. Aby ste, ako kedysi Tepna Náchod, prekonali hospodárske turbulencie a prežili do ekonomickej istoty.

 

 

ATOK

Výstavy a veľtrhy

Termíny výstav a veľtrhov v najbližšom období si môžete pozrieť TU.

dolly