styl 2021


Slovenské umenie na skusoch v New Yorku 

L_035803 00.jpg

Prezentačný večer slovenskej kultúry a umenia Slovak Fashion Night je najväčším podujatím svojho druhu na americkom kontinente. V poradí siedmy ročník sa uskutoční 11. mája 2012 v slávnom newyorskom klube Capitale na Manhattane. Veľkú módnu prehliadku každoročne organizuje americko-slovenská Nadácia +421 Foundation, ktorej cieľom je prezentovať a podporovať slovenské talenty, umenie a kultúru v USA a umožniť slovenským tvorcom predstaviť sa v New Yorku v centre svetového obchodu a módy.

 

Hosťami prestížneho podujatia sú americkí predstavitelia kultúrneho a spoločenského života, ako aj priatelia a sympatizanti Slovenska, ktorí majú možnosť kúpiť si predvádzané modely počas prehliadky. V tomto roku, okrem víťazky Bratislavských módnych dní - Annamaria Kiss Kosa, sa po prvýkrát predstavia aj študenti z Vysokej školy výtvarných umení - z Ateliéru odevného dizajnu Ema Klein a Libor Komosný pod vedením skúsenej pedagogičky Júlie Sabovej. O módnej prehliadke v New Yorku, ale aj o práci v oblasti módnej tvorby na Slovensku sme sa podrobnejšie porozprávali s pedagogičkou Júliou Sabovou a študentom Liborom Komosným.

 

Pohľadom profesionála

doc. Júlia Sabová, akad. mal. vedie ateliér odevného dizajnu na Vysokej škole výtvarných umení v Bratislave.

 

Čo znamená pre študenta účasť na módnej prehliadke v New Yorku? 

Každá prezentácia v zahraničí je pre študentov dôležitá. Vyžaduje zodpovedný prístup k tvorbe novej reprezentatívnej kolekcie a tiež prináša reflexiu zo strany zahraničného náročného diváka. New York ako meka módy a umenia je jedna z najzaujímavejších platforiem prezentácií vôbec.

 

Aké dispozície, vlastnosti by mal mať úspešný návrhár?

Predpoklad dobrého návrhára je nie len kreativita, originalita, pracovitosť a zručnosť. Nevyhnutné sú aj osobnostné a charakterové kvality, ako aj schopnosť presadiť sa a udržať sa.

 

Výučba na VŠVU?

Krédom môjho pedagogického pôsobenia je hlavne učiť ako sa otvoriť poznaniu. Hľadať cesty a odkrývať horizonty, ktorými by študenti mali dospieť k tvorbe odevu ako k excelentnému kusu artefaktu, ktorý sa dá rôzne kreovať až do polohy komerčnej konfekcie a tvorbe kolekcií.

Výučba je založená na experimente s materiálom, formou, strihom a technológiou. Tieto experimenty sú podporené remeselnou zručnosťou, krajčírskou tradíciou a cielene volenými zadaniami tém. Študenti sú vedení ku kreativite a individualite s vysokým profesionálnym štandardom. Prispievajú k tomu odborné prednášky a informácie o aktuálnom dianí vo svete módy a módnych trendoch. Je dôležité sa naučiť s týmito informáciami pracovať, použiť ich vo svojej tvorbe. Okrem toho si musia hľadať vlastné inšpiračné zdroje a impulzy, vkladať autentický, autorský rukopis, skratku, či tvaroslovie k čomu je potrebná dobrá znalosť histórie odevu, modelácie, strihovej prípravy a remeselná zručnosť.

 

Aké možnosti majú študenti na vašej škole a čo všetko ponúka štúdium na VŠVU?

Štúdium je trojstupňové. Napr. prvý stupeň, bakalárskeho štúdia pozostáva z prípravky v prvom ročníku, počas ktorej študenti absolvujú prípravné kurzy na rôznych katedrách. Okrem toho postupne získavajú zručnosti v textilných technikách ako je napríklad šitie, plstenie, tlač na textil, tkanie, pletáž...atď. Počas bakalárskeho štúdia je možnosť semestrálneho pobytu na zahraničnej škole, čo veľmi podporujem a iniciujem. Magisterské štúdium by malo byť z časti založené na vlastnom programe, ktorý každý uchádzač o toto štúdium musí prezentovať na prijímacích pohovoroch spolu s predloženým portfóliom.

Prvý ročník magisterského štúdia je vhodný práve na realizovanie praktika v textilnom podniku, u odevného dizajnéra alebo vo firme. Ideálny stav je vtedy, keď sa podarí taká spolupráca, ktorá vyústi až do realizácie diplomovej práce v druhom ročníku. Tretí stupeň, doktorské štúdium je najvyšším vysokoškolským štúdium. Študenti počas štúdia absolvujú pracovné stáže v rôznych módnych a dizajnérskych štúdiách doma a v zahraničí. Napríklad Alexander McQueena Londýn , Studio Lucy Orta v Paríži, Sophia Kokosalaki v Londýne, Jean-Charles de Castelbajac v Paríži, firma AF Vandevorst, Antwerpy, Belgicko, textilné dizajn štúdia vo Volkswagene, Audi, Ford a Škoda.

 

Uplatnenie študentov po skončení školy?

Uplatnenie je individuálne a závisí to od ich osobných preferencií a schopností. Jednou z možností je uplatnenie v existujúcich dizajnérskych štúdiách (nemusia byť vždy len so zameraním na odev) alebo si zakladajú vlastné štúdiá s vlastnou značkou. Situáciu komplikujú zlé časy textilného priemyslu v Európe aj na Slovensku.  

 

Známi študenti?

Boris Hanečka, Lukáš Kimlička, Mária Štraneková, Martin Hrča, Zlatica Hujbertová, Libor Komosný, Michaela Ľuptáková, Marcel Holubec, Lenka Sršňová, Izabela Komjati, Andrea Paldan Jana Kuzmová a ďalší...

 

Prečo ste sa rozhodli pre túto prácu? Čo vám to dáva alebo naopak berie?

Práca s mladými ľuďmi je veľmi inšpiratívna. Človek je v centre diania a udržiava krok s dobou. Na jednej strane študenti odčerpávajú množstvo energie a vlastnej inšpirácie, ale na strane druhej dokážu poskytnúť nový pohľad na zabehnuté konvencie. Tým pádom neostávam stáť na mieste, poháňajú ma vpred.

 

Ako posolstvo by ste chceli odovzdať študentom?

Okrem výtvarného pohľadu na autorský odev a všetky náležitosti súvisiace s tvorbou všeobecne, sa snažím študentom vštepovať pokoru, ako k práci, tak aj k materiálu. Učím ich ako byť dobrými remeselníkmi s kreatívnym prístupom.

 

Váš vzťah k móde?

Módu vnímam ako tvorbu. Chápem ju ako celok vo všetkých jej aspektoch, ako reflexiu kultúrneho diania a životného štýlu.

 

Podľa vás, čo je momentálne „in" a čo sa považujete za módny prehrešok?

V súčasnosti je móda otvorená a benevolentná voči takmer všetkým inout. Je závislá od sebareflexie a úrovne nositeľa.

 

 

Okom študenta

Libor Komosný je v poslednom ročníku magisterského štúdia odevného dizajnu na VŠVU v Bratislave.

Čo pre teba znamená predvádzať svoje modely na prehliadke v New Yorku?

Je to pre mňa česť a radosť zároveň. Som veľmi rád, že sa práve moja tvorba môže zúčastniť tohto projektu. Veľmi si vážim, že nadácia +421Foundation prinesie kolekcie mladých dizajnérov do New Yorku, stojí za nami a verí našej práci natoľko, že nám umožní predvádzať naše modely.

 

Ako sa tvoja kolekcia volá a čo predstavuje alebo čo chceš pomocou nej vyjadriť?

Kolekcia sa volá Clinical a nesie myšlienku a inšpiráciu z nemocnice. Snažil som sa vyjadriť pomyselnú túžbu byť aspoň o krok vzdialený od tohto prostredia. Takisto odzrkadľuje strach a rešpekt, ktorý je s prostredím nemocnice spojený.

 

Aké si myslíš, že budú ohlasy na tvoje modely v New Yorku?

Verím, že sa bude kolekcia páčiť a budú len dobré ohlasy. Budem rád, ak sa hosťom bude moja myšlienka páčiť a aspoň trochu ju pochopia.

 

Odkiaľ čerpáš inšpiráciu pre svoje kolekcie, modely?

Je to taká všeobecná odpoveď, ale rád reagujem na to, čo sa okolo mňa deje a ako ja vnímam spoločnosť. Pomocou svojej tvorby chcem odkázať môj názor na daný fakt.

 

Tvoj osobný štýl? 

Nepoužívam príliš farby. Vystačím si s bielou, šedou, čiernou a s odtieňmi telových farieb. Myslím, že to udáva čistotu kolekcie. Ďalej tvorím odevy nesúce myšlienku. Bývajú mnohokrát z veľkého množstva látok, ktoré spracovávam tak, aby silueta bola celá zahalená.

 

Pre koho je tvoja móda určená a koho by si ňou chcel najviac osloviť?

Moje kolekcie sú určené pre sebavedomé ženy. Pre tie, ktoré chcú zvestovať podobné myšlienky ako ja, a preto volia odevy z mojej tvorby.

 

Štúdium na vysokej škole?

Školu mám veľmi rád. Myslím, že prináša veľa možností a snažím sa ich patrične využiť. Vedúca ateliéru doc. Júlia Sabová sa nám plne venuje. Podporuje naše cítenie, našu osobnosť alebo to, akým spôsobom tvoríme. Netlačí nás do štýlu, ktorý nám je cudzí, a to oceňujem najviac.

 

Tvoje dosiahnuté úspechy?

Za môj veľký úspech považujem práve možnosť štúdovať na VŠVU. Umiestnenie v cenách Czech Grand Design v kategórii najlepší odevný dizajnér roku 2012, spolu s Monikou Novákovou sme získali štvrté miesto. Tretie miesto v súťaži Top Styl Designer 2011. Veľmi si vážim prezentáciu na tohtoročnej módnej prehliadke Slovak Fashion Night v New Yorku. A v neposlednom rade som veľmi rád za možnosť prezentovať už druhýkrát za sebou tvorbu na Bratislavských módnych dňoch, kde má odevný dizajnér zaistený profesionálny tím a dokonale prezentuje to, čo chce svetu odkázať.

 

A plány do budúcna?

Rád by som mal svoj vlastný ateliér. Môcť tvoriť modely na zákazku, pokúsiť sa o nejakú menšiu nositeľnú kolekciu a raz ročne predstaviť limitovanú inšpiračnú kolekciu odevov.

 

Alexandra Uzik, foto: Jano Horak, make-up artist and hairstyling - Jana Olšinská,
model - Kristína L. - exit, postprodukcia - Eva Horaková

 

 

 

 

ATOK

Výstavy a veľtrhy

Termíny výstav a veľtrhov v najbližšom období si môžete pozrieť TU.

dolly