Flash
styl august 2019


Obuvnícky priemysel vo svete 

Najdynamickejší priemysel Portugalska

Portugalský obuvnícky priemysel patrí medzi tie, ktoré majú pozitívny vplyv na obchodnú bilanciu krajiny. Za posledných 20 rokov prešiel portugalský obuvnícky priemysel veľkými zmenami. Vypracoval sa na moderný konkurencieschopný priemysel so silnou orientáciou na zahraničné trhy. Patrí zároveň medzi najdynamickejšie a najinovačnejšie oblasti portugalského priemyslu. Uviedol to portugalský obuvnícky zväz APICCAPS. Do budúcnosti sa zameriava na posilnenie exportu produktov so zvýšenou hodnotou. Import obuvi do Portugalska je na úrovni 41% a export na úrovni 64%.

Taliani podporia obuvnícky priemysel

Taliansko je množstvom produkcie obuvníckou veľmocou Európy. Štruktúra talianskeho obuvníckeho priemyslu sa za posledných desať rokov nezmenila, prevládajú malí a strední výrobcovia. Za posledné desaťročie však počet podnikov klesol z 8500 na 6657 a počet zamestnancov klesol o 28-tisíc. Talianska obuvnícka asociácia ANCI preto s podporou zahraničného inštitútu Instituto Nazionale per il Commercio Estero (ICE) plánuje iniciatívu v zahraničí. Pod heslom „Mám rád taliansku obuv" by sa mala vytvoriť sieť obchodov asi 150 výrobcov. Ako sľúbila talianska ministerka zahraničných vecí Emma Bonino, ICE v roku 2008 posilní obuvnícky sektor o 100 miliónov eur.

Pozrime sa ešte na svetovú bilanciu v obchodovaní s obuvou. V roku 2006 sa na celom svete vyrobilo 14 miliárd párov obuvi, čo je za posledných 10 rokov nárast o 3,5 miliardy párov (33 %). Najviac párov sa vyrobilo v Ázii (11,5 mld. párov), z toho v Číne 8 mld. párov. Ďalšie miesto obsadila India s 950 miliónmi párov, nasleduje Thajsko, Pakistan, ale aj Turecko. Silný prepad zaznamenali za posledných 20 rokov krajiny východnej Európy. Mimoriadny pokles výroby zaznamenala Veľká Británia od roku 2001, až približne 85 %, rovnako klesol počet zamestnancov. Naproti tomu prudko stúpol dovoz a vývoz pozostáva väčšinou z reexportu. Nemecko zaznamenalo prepad o 15 %, dovoz bol v hodnote 438 mil. párov a vývoz bol v hodnote 122 mil. párov.

Je reálny predpoklad, že obyvateľstva zemegule bude v nasledujúcom období pribúdať. Predpokladá sa, že v roku 2050 vzrastie ich počet z terajších zhruba 6,5 miliardy na 9 miliárd. Tieto čísla dávajú európskym výrobcom nádej, že v budúcnosti bude rásť dopyt po hodnotnej obuvi z ekologických materiálov, s módnym dizajnom, kvalitným vypracovaním a vysokým komfortom nosenia. To budú devízy európskeho obuvníckeho priemyslu.

 

Sprac. dv

Obuvnícky priemysel vo svete

 

ATOK
hong kong január 2019

Výstavy a veľtrhy

Termíny výstav a veľtrhov v najbližšom období si môžete pozrieť TU.

dolly