expo riva júl 2018

Dámske odevy na jar a leto 2013 

Davidelfin on line 000.jpg

Módny svet nebude v novej jarnej a letnej edícii šetriť optimizmom, ktorý sa prejaví najmä vo farbách a ich farebných kompozíciách. Ani šírka záberu z hľadiskami štýlov nebude zanedbateľná.

 

Z pohľadu módnych trendov budúcej sezóny sa zdá, že prázdninový čas zanechá za sebou všetky strasti súčasného sveta a nechá sa unášať bezstarostnou energiou. To je samozrejme šot z ríše snov, ale ktorá žena by nesnívala aspoň o  krásnych textíliách, modeloch a príjemnom oblečení. Zabudneme pri tom aj na rýdzo ekonomickú stránku, ktorá nie je pre módu zanedbateľná a tešme sa z nových módnych kreácií.

Dámska móda budúcej jarnej a letnej sezóny nebude jednoznačná, má niekoľko svojich polôh, tém a štýlov, ktoré sa líšia ako farebnou paletou, tak svojím zameraním. Skrátka niekto je vyhranený typ, iný sa oblieka podľa momentálneho stavu mysle, ďalší podľa osobitých kreatívnych nápadov alebo obsahu svojej peňaženky. Pre niekoho trendy presne definujú štýl, pre iného sú ponukou k výberu. Na to všetko myslia tvorcovia módnych trendov, aby ich potom predložili výrobcom odevov a tí ďalej spotrebiteľom.

Nápady a námety - trendy na budúcu jar a leto 2013 sú prirodzeným pokračovaním tých minulých, bez závratne výrazných zmien.

 

Znovuzrodenie

Zmyselná téma vznikla na základe klasických foriem, ktoré v súlade s novými materiálmi prináša pocit pokoja a vyrovnanosti, aj keď tu nebude chýbať náboj zvádzania a ženského kúzla. Feministické témy sa zamerajú na rad pokojných pastelových, ľahko zahmlených odtieňov, ako sú vaječná škrupina, béžová, modrá, zelenkavá a zlatistá, ktoré sú zostavené do kompozícií s jasnými farbami škorice, zelenej, šedej a hnedej. Formy využijú transparentné materiály s ich priesvitmi v zmyselných texturáciách tuník, body, širokých nohavíc a sukní, zatiaľ čo kompaktnejšie typy budú použité na klasickú geometriu priliehavých typov.

Materiály: voály, batist, krepy, štruktúry, čipky, výšivky, jersey, pleteniny, pleteninové vzory .

 

RAJ

Námet predstavuje dekoratívnu  eleganciu v pravom slova zmysle, s citom pre proporcie foriem, dokonalé remeslo a vyvážené farebné kombinácie. Farebná paleta je bohatá na sýte odtiene zelených, atramentovú modrú, terakotu, hnedú a fialovú, jasne červenú, ružovú a béžovú. Ozdobnosť sa uplatní v potlačiach, aplikáciách aj doplnkoch. Nedosahuje byzantskú bohatosť, ale vyberanú transformáciu orientálnych inšpirácii. Formy sú zavinovacie, niekedy rozviate, inokedy priliehavé. Nohavice sú široké alebo oviazané v členku, ale aj krátke, topy sú rozšírené a tuniky predĺžené. Kabátiky, bundy a malé saká sú mäkko spracované. Z materiálov vyniknú odľahčená bavlna, ľan, hodvábne a viskózové kvality, plátna, gabardény aj satény. Pre túto skupinu bude charakteristická záplava kvetinových i dekoratívnych potlačí, bordúry, lemy z lemoviek a saténových stužiek.

 

JAR

Je sezónou kvitnúcich rastlín a zelenej záplavy, ktorá vyjadruje chlad, jas a pokoj. Odevný štýl nesie pečať ženskosti, nežnosti i sviežosti. Inšpirácia pochádza z rastlinnej, ale aj živočíšnej ríše, ktorá je však posunutá technickými možnosťami moderných technológií. Poézia sa tu v rovnovážnom stave mieša s technikou a vedou najmä vďaka materiálom, kde mnohé majú high-tech charakter. Formy sú lineárne a geometrické, dlhé nohavice zúžené k členkom, prípadne skrátené nad členky, ale aj pirátske a krátke. Sukne budú dlhé aj mini, topy priliehavé a kabátiky skrátené do pásu.

Farebná paleta obsahuje rad zelených odtieňov rôznej sýtosti aj zafarbenia, námornícku modrú, fialovú, orieškovú, telovú aj jasnú ružovú.

 

Squat

Skupina predstavuje zmes kultúr naprieč svetom so svojou divokou rozmanitosťou. Výsledkom je celosvetová móda, ktorá sa odvíja od etnických skupín, využíva grafiku južnej Ameriky i ozdobné prvky Ázie. Téma má vo svojej rôznorodosti vysoký energický náboj pre street štýl so symfóniou farebných odtieňov, foriem i materiálov. Do farebnej palety sa zaradia ostrá modrá, temná modrá, svetlo modrá, čierna, cyklámenová, rumelka, okrová, antracitová aj béžová. Formy sú uvoľnené - sukne všetkých dĺžok a tvarov, vyťahané pulóvre, vrstvenie nesúrodých prvkov, ozdobné doplnky. Nič k sebe zdanlivo nepatrí, ale dohromady tvoria nový štýl .

 

 

Jana Částková

Foto: Mercedes Benz Fashion Week Madrid a archív autorky

Teresa Helbig_on line.jpgTeresa Helbig on line.jpgTCN on line.jpgSita Mutr_on line.jpgRoberto Torreta on line.jpgMaria Barros on line.jpgMigue Palacios_on line.jpgMiguel Palacios o n line.jpgMiguel Palacios_on line.jpgSita Mutr_Lemoniez on line 1.jpgLemoniez on line.jpgJuanjo Oliva_on line.jpgJuanjo Oliva on line 1.jpgJuana Martin on line.jpgDavidelfin on line 1.jpgDavidelfin on line.jpgAna Locking on line.jpgAmaya Arzuaga on line.jpgAilanto_on line.jpgAilanto on line 1.jpgMyrineMyrineMaya Hansen on line.jpg

 

 

ATOK

Výstavy a veľtrhy

Termíny výstav a veľtrhov v najbližšom období si môžete pozrieť TU.

dolly