Flash
Expo Riva  november 2019


Pánska móda na jeseň a zimu 2013/14 

0.jpg

Krôčik po krôčiku postupuje vpred vývoj v oblasti pánskej módy. Nečakajme teda v nastávajúcej jesennej a zimnej sezóne žiadne výrazné excesy ani radikálne premeny. Zmeny sú ale postrehnuteľné a mnohokrát aj zreteľné. Nebola by to snáď ani móda, keby prešľapovala na mieste a neponúkla nič nové.

Nositeľmi nových podnetov budú predovšetkým materiály. Tam sa to všetko začína - z vláknových vstupov sa využijú všetky tie naj ..., ako z prírodných zdrojov, tak aj vytvorené novodobou  vláknovou alchýmiou. Exkluzívne vlákna ako je kašmír, vikuňa, angora, jemná merino vlna, dlhovláknová bavlna a syntetika s prívlastkom high-tech budú náležite zvyšovať pridanú hodnotu pánskych odevov. Spracované do mäkkých tkanín a pletenín, umocnené finálnymi úpravami - plstením, česaním, rôznym vrstvením i pripájaním sú ideálnymi materiálmi na novú vlnu, na ktorej sa nesie pánska móda budúceho obdobia. Smerov a oblastí s rozdielnymi ideovými námety a záujmovými skupinami je hneď niekoľko, sústredíme sa ale na tie hlavné.

BLÍZKO KLASIKY
Sezóna prináša v oblasti pánskeho odievania návraty, predovšetkým k pôvodným hodnotám, a to hlavne prostredníctvom noblesných materiálov, tradičných anglických vzorov a detailov. Anglická tradícia v spojení s trendmi, ktoré určuje talianska módna tvorba dávajú spoločne zaujímavý súčasný módny vzhľad. Je to nová vízia na klasickej formátovej schéme obohatená veľkou dávkou uvoľnenosti a neuveriteľnej rozmanitosti. Tradícia sa tu optimálne spája so súčasnosťou, vzory sú prevzaté z historických archívov, teplé farby z prírody, originalita komfortných tkanín na saká, práve tak ako na jemné obleky vychádza z možností súčasných technológií.
Znovu objavenou kvalitou sú tvídy, šetlendy, flanel, plstené  typy, zo vzorov potom tartan, glenčeky a rybie kostry. Dôležité budú šetlendy na vlnená saká, flanelové melanže na obleky, pletené saká a kardigány, teplé a "robustné" kabátiky a plášte. Nohavice budú rovné alebo veľmi úzke. Čím sú nohavice užšie, tým sa bude predlžovať ich dĺžka.
Farby na obleky si ponechajú neutrálne tóny, samostatné saká temnú farebnosť prírody, hnedú, červenú, oranžovú, zelenú. To všetko v zastrených odtieňoch.

MIMO FORMALITU
Pánske neformálne odevy budú mať, ako základné inšpiračné témy, historické objaviteľské cesty naprieč arktickými teritóriom. Z témy vyplynú retro nálady. Bude sa jednať predovšetkým o outdoorové zameranie s mnohými športovými prvkami i typickou dobrodružnou  náplňou výletov do polárnych končín. V tomto duchu sa ponesú aj mnohé módne pánske odevy, ktoré využijú výhody nových technológií v spojení s mestským odevom a jeho súčasným sofistikovaným vzhľadom. Komfort a ochrana je tu zaistená redukciou hmotnosti na minimum, bez obetovania vrstveného a objemného štýlu.
Dôležité budú: parka s oddeliteľnou podšívkou, terénne sako z vlnených kompozícií s koženými detailmi, krátke saká z technických "neoprénov", alebo s kožušinovou podšívkou, super technické saká, objemné bundy a vesty z nylonov, ktoré slúžia často ako jeden z vrstvených prvkov. Retro prvky sa prejavia v kožušinových golieroch a lemoch na kapucni, v ľahko opranom vzhľade a doplnkoch.
Farby sú vyblednuté a oprané, vzory klasické, vo veľkej miere sa použijú kamuflážové potlače, veľká kára aj pruhy.

VÁŠEŇ PRE MÓDU
Avantgardný milovník módy nachádza zaľúbenie v remeselnom spracovaní a vysokej kvalite odevných výrobkov a doplnkov. Zakladá si na zmesi odevných súčastí, kde sa sofistikované krajčírske remeslo stretáva s vintage šarmom. Styling jeho oblečenia je premysleným výberom každej maličkosti. Pozornosť je venovaná aj materiálom, ktoré určujú konečnú formu a vzhľad, či už sa to týka klasických vlnárskych kvalít, technických syntetických materiálov či neuveriteľných konštrukcií japonských pletenín. Sú tu odkazy na módne smery 20. storočia - tvídy, vlnené kvality, kašmír, ale sú im dodané súčasné formy a outfit. Výsledný vzhľad je minimalistický a prejaví sa v nekonštrukčných sakách aj v jednoradových zapínacích kabátikoch. Dôležité budú teplé a ľahké kašmírové pulóvre, vesty v pastelových farbách a priliehavé košele, kombinácia jemného luxusu s hrubými štruktúrami a militaristickými prvkami.

J.Částkova, foto: archív  autorky

TomboliniCrom MenCrom Men

 

 

ATOK

Výstavy a veľtrhy

Termíny výstav a veľtrhov v najbližšom období si môžete pozrieť TU.

dolly