Flash
styl august 2019


Módu nezastavíš! 

Módu nezastavíš

Ambasády z celého sveta a ich národné kultúrne inštitúcie prijali pozvanie organizátorov na jedinečné medzinárodné podujatie, ktoré otvára ich dvere a prezentovali  najväčšie talenty krajiny v Londýne počas trvania londýnskeho týždňa módy - London Fashion Week, ktorý sa konal vo februári tohto roka.  International Fashion Showcase (IFS) s projektmi jednotlivých ambasád prezentovalo širokej ale i profesionálnej verejnosti unikátny pohľad na jednotlivé zúčastnené krajiny a  ich dizajnérsku scénu. Slovensko reprezentoval  projekt - Módu nezastavíš, jeho kurátorkou je Zuzana Šidlíková.

Koncept "Módu nezastavíš" stojí na dlhovekej tradícii v slovenskej móde a odievaní, pretože pri pohľade späť je jasné, že už generácie Slovákov dozadu vedeli, čo je to kvalitný odev po remeselnej, kvalitatívnej ale aj dizajnérskej stránke.

Samotný spôsob prezentácie v Londýne  splnil účel: ľudí zaujal, priestor fascinoval. Scéna je riešená ako uzatvorený kruh o priemere 6 metrov, v strede si návštevník mohol posedieť a vnímať v osvetlených boxoch stojace figuríny s odevmi štyroch návrhárok: Lucie Cabanovej, Dany Kleinert, Izabely Komjati a Michaely Mazalanovej. Popri tom na obrazovkách visiacich v priestore sa striedala projekcia autentických fotografií Karola Plicku. To všetko dopĺňala na mieru tohto projektu vytvorená hudba jazzmena Borisa Čellára - použil tradičné ľudové motívy, spev i fujary a vytvoril hudbu bez nostalgie, sviežu a prekvapivú. Slovenský dizajn sa tak predstavil bez akýchkoľvek fráz a ťažkopádnosti, naopak dizajnéri ukázali odevy v modernom svetle absolútne súťaženia schopnom v medzinárodnej konkurencii.

Priamou súčasťou výstavy bola ajj POP UP shop sekcia Taste it! Fresh Slovak Designers and Labels!  - tu okrem spomínaných dizajnérok vystavovali aj ďalší desiati návrhári: Maroš Baran, Mirka Ferklová, Veronika Kostková, Ľubica Pončik, Lenka Sršňová, Maya Štraneková, Popular, Puojd, Andrea Vonkomerova, We Are Not Sisters.

Zdroj: SFC

spoločná prezentácia slovenských dizajnérov prezentácia slovenských dizajnérov.jpg

Dana Kleinert Dana Kleinert.jpgDana Kleinert

Izabela Komjati Izabela KomjatiIzabela Komjati

Michaela Mazalánová Michaela MazalanováMichaela Mazalánová.jpg

Lucia Cabanová Lucia CabanováLucia Cabanová

ATOK
hong kong január 2019

Výstavy a veľtrhy

Termíny výstav a veľtrhov v najbližšom období si môžete pozrieť TU.

dolly