Flash
styl august 2019


Dámske plášte a kabáty – jeseň a zima 2013/14 

12-Eva Tralala.jpg

Zima nám tentoraz ukázala, kto je tu pánom.  Svoju nadvládu s malými prestávkami predlžovala do nekonečna a umožnila tak konečne ekonomicky zhodnotiť kolekcie zimných produktov. Dlhodobé predpovede síce spravidla nemajú tú správnu váhu, ale my musíme byť na novú zimnú sezónu pripravení. Pozrime sa s predstihom, čo chystajú naši návrhári a výrobcovia vo svojich trendových predpovediach.

Ponuka dámskych zimných a jesenných plášťov bude naozaj široká, a to vo všetkých kategóriách. Nebudú chýbať krátke kabátiky, kožúšky, zateplené parky, inovované budú aj klasické typy plášťov, ktorým nechýba dámska elegancia alebo športové kabátiky s kapucňou, známe pod názvom douffle coat.
Formy a dĺžky určuje dnešná rýchla doba, a tak budeme počítať skôr s verziou nad kolená alebo pod kolená. Niektoré typy kabátikov budú ešte kratšie, niekedy ako predĺžené saká. Tvarová línia bude mať prevažne štíhly charakter, niekedy s ľahko zvýraznenými zaoblenými ramennými partiami, niekedy so zdôrazneným pásom pomocou opasku, inokedy ako rovný či do A rozšírený typ.
Farby sa sústredia na celú škálu neutrálnych tónov, počnúc radom šedých a krémových odtieňov a hnedými končiac. Čierna a temne modrá sú klasikou, objavia sa ale aj farby  v nevídane ostrých a výrazných odtieňoch - zelená, červená, modrá, zlatá, fialová...
Klasické česané vlnárske kategórie s machovým aj položeným vlasom si zachovajú svoju kvalitu a vlasový povrch rozdrví aj divokú farebnosť do elegantnej, módnej krásy. Tvídy a odľahčené dubly budú určené skôr na športovo ladené modely s obojstranným využitím, rovnako však môžu byť správnou voľbou aj pre elegantné typy plášťov. Zateplené kabátiky a parky využijú ľahké nylony, často s ozdobným prešitím do rustikálneho vzoru. Nebudú chýbať ani kožušiny, tie pravé aj dokonalé umelé. Vždy v odľahčených verziách, niekedy obrátené smerom do vnútornej strany,  inokedy s chlpmi na vonkajšej strane. Aktuálne budú rustikálne krátke kabátiky s nepravidelnými a "nezapracovanými" dielmi, ako keby si ich kedysi dávno vyhotovili takmer pravekí ľudia. Sú to ale dokonale padnúce a veľmi svedčiace typy. Kožušiny s dlhým vlasom budú často zdobiť aj goliere a manžety, na športových typoch prípadne kapucňu.
Vzory budú v menšine a keď, tak v maxi meradle - klasické kára, maxi glenček, rybie kostry či kohútie stopy.
Efekt prešívania sa objaví na typoch z velúru a dublov, efekt zapínania na olivky bude využitý nielen pri klasickom duffle, coate ale aj u ďalších typov.
Nemožno vypustiť ani rôzne zdobené patchworkové typy ala Desigual, ktoré si obľúbila mladá generácia ako výnimočný typ búrajúci konvencie a je niekedy aj veľmi pekný.

JČ, foto: archív autora

Netl.Eva Tralala.Henri LloydGeminiGemini.Skin Valey.TadomTadomMasleroEva TralalaTadomMaslero

 

 

 

ATOK
hong kong január 2019

Výstavy a veľtrhy

Termíny výstav a veľtrhov v najbližšom období si môžete pozrieť TU.

dolly