Flash
Expo Riva  november 2019


Obuv na jeseň a zimu 2008-2009 

Na krásne nohy krásne topánky

Milánsky veľtrh obuvi Micam predviedol so svojimi 1661 vystavovateľmi výber predovšetkým talianskych, ale aj svetových značiek.  Na budúcu jeseň a zimu sa upevňuje koncept farieb aj impulzov, ktoré nemusia farebne harmonizovať s oblečením. Čiže oživenie až šok vo viacfarebných variantoch. Viacfarebnosť spočíva v zošitých usniach rôznych farieb alebo aj stále viac sa presadzujúcich ornamentoch, výšivkách či aplikáciách.

Inšpirácia čerpá z retromódy štyridsiatych rokov, ktoré boli pre taliansky obuvnícky priemysel obdobím raja, a rokov osemdesiatych, počas ktorých sa taliansky dizajn presadil na svetových trhoch. Pod heslom Power Lady

boli uvedené typy osemdesiatych rokov, útle a optimistické, čerpajúce zo spomienok na veľkých tvorcov ako Thierry Mugler a Montana.

Technopolis prezentuje nielen technické vymoženosti, ale aj zvodnú príťažlivosť.

Disco Sport sa viaže tiež na osemdesiate roky a ich nadšenie pre šport, ktoré však bolo skôr vnútorné a nie príliš blízke aktívnemu športovaniu. Ide tu najmä o použitie technického vzhľadu materiálu pri spracovaní couture, čiže vysokej módy. 

Western recall je volaním Ďalekého západu, ktoré je už roky v každej sezóne. Zapadajú sem aj podnety ekologické. A nakoniec GraficoRomantico, čo sú zdanlivo kontrastujúce námety nadväzujúce na tendenciu zlučovania extrémov ako lesk a mat, hebkosť a tvrdosť, ľahkosť až priesvit a hrúbka. V tejto skupine prevláda čierna farba, ktorú sprevádzajú jemné biele, strieborné alebo bronzové motívy, občas aj červené zlato. Vývoj pánskych modelov je obzvlášť zaujímavý. Už asi desať rokov ich sprevádza rad zmien, ktoré ich zbavujú konformizmu, tzv. správneho obúvania a vývin je skôr zameraný na modely pre najrôznejšie príležitosti. Tým zanikla pevná hranica medzi urbanštýlom manažéra a spoločenskými či inými príležitosťami. Tak sa tiež zo základných foriem do rozmanitosti vyvíja  športová a cassual obuv, najmä pánska a pre mladých. 

Čo teda konkrétne môžeme očakávať v zimnej sezóne? Dámske čižmičky majú najrôznejšie strapce, pásy, riasenia aj maximálnu výšku, ktorá vyhovuje minisukniam a úzkym legínam. Topánky do pol lýtka sú dôležité, ale ešte novšie sú topánky takmer pod členok. Sú takisto farebne veselé.Vysoké podpätky tu budú stále, ale vojna medzi útlymi a širokými nebude. Naopak, bude tu motív hľadania nových nápadov, často s priesvitmi a prierezmi, ktoré majú oceľový alebo titanový základ alebo majú rôzne aplikácie. Čo však nevylučuje plné alebo zrezané podpätky, keď sa chodí na pološpičkách s dobre vyváženou podrážkou.

Topánky budú jednoducho stále krajšie, aby bola radosť prehodiť si nohu cez nohu. 

Svatava Vynal

Foto Micam, Messe Düsseldorf/GDS/GLS/Tillmann, Brasilian Footwear a Cloudnine

ParlantiEl DantesFluxaFluxaGDSLorenzo BanfiNaturinoStuart WeitzmanThinkThinkDA0HISObjects in mirrorDOVE NUOTANOSuperfitDino BigioniMarino FabianiAngelo Giannini-Donna SerenaFlexaModa di FaustoBaldiniArtioliDuccio Del DucaDuccio Del DucaImag PrimigiNaturinoAntonio BarbatoEl DantesBQZPeron Angelo FigusStone HavenRosettaFlexaLinea MarcheAngelo Giannini-Donna SerenaBottero H-W 2008El DantesPiccadilly H-W 2008Piccadilly H-W 2008Ramarim H-W 2008Linea MarcheWAUQS CLOUDNINE

ATOK

Výstavy a veľtrhy

Termíny výstav a veľtrhov v najbližšom období si môžete pozrieť TU.

dolly