styl 2021


Madrid ponúkne viac 

PF13 - Francesco Malatesta - 009.jpg

Prípravy na prvý ročník veľtrhu MOMAD Metropolis v Madride, ktorý sa uskutoční v dňoch 6.- 8. 9. 2013 progresívne napredujú. Organizátor veľtrhu IFEMA uvádza dva mesiace pred začatím podujatia 90%-nú obsadenosť výstavnej plochy, čo k tomuto dátumu predstavuje  viac ako 400 firiem reprezentujúcich cez 1000 módnych značiek. 

 

MOMAD Metropolis je výsledkom fúzie dvoch najväčších módnych veľtrhov v Španielsku - veľtrhu SIMM a Modacalzado+Iberpiel a stáva sa tým veľkou príležitosťou pre obchodníkov z celej Európy i sveta, ktorí si budú môcť vybrať z komplexnej ponuky módneho tovaru - odevy, topánky, kabelky a ostatné doplnky.

O zrode tohto nového módneho veľtrhu i o jeho smerovaní sme sa rozprávali s Francescom Malatestom, riaditeľom veľtrhu MOMAD.

 

Prečo názov MOMAD METROPOLIS?  

FM: Aby bolo možné pochopiť dôvod tohto výberu, je dôležité chápať súvislosti. Na jednej strane máme všeobecný a zastrešujúci názov MOMAD a na strane druhej METROPOLIS.  V kalendári veľtrhov spoločnosti IFEMA nájdete veľtrhy a výstavy s rôznym zameraním. Cítili sme tak potrebu odlíšiť veľtrhy z módneho sektora a zastrešiť ich pod jeden spoločný názov. A tak vznikol MOMAD - Fashion Events in Madrid (Módne podujatia v Madride), značka, ktorá unifikuje všetky módne veľtrhy a prehliadky organizované Ifemou. Čo sa týka názvu METROPOLIS, ten v novom názve spája integráciu významných módnych veľtrhov. Ide o SIMM a Modacalzado+Iberpiel. Mimochodom, METROPOLIS je aj názov ikonickej španielskej budovy nachádzajúcej sa na Grand Via v Madride, ktorá je architektonickým skvostom, a tak sa nám veľmi zapáčila myšlienka prepožičať tento názov aj medzinárodnému módnemu veľtrhu.   

Čo očakávate od  spojenia veľtrhov SIMM, Modacalzado+Iberpiel d    

FM: Cieľom MOMAD METROPOLIS je vytvoriť podujatie, ktoré zabezpečí súčasné nároky v módnom sektore a splní tak očakávania všetkých subjektov reprezentujúcich módny biznis vrátane profesijných združení, vystavovateľov, profesionálnych módnych expertov, módnu tlač a samozrejme aj nákupcov. Spotrebiteľské nároky sa zmenili, spolu s nimi aj  maloobchodné prostredie, a tak bolo nutné ponúknuť veľtrh, ktorý tieto zmeny odráža. Dnes  sa už pre obchodníkov pomaly stáva minulosťou navštíviť či zúčastniť sa najprv veľtrhu s obuvou a následne odevného či textilného veľtrhu. Zároveň zjednotenie výstav do jedného medzinárodného podujatia šetrí čas aj náklady návštevníkom veľtrhu a zároveň otvára možnosť prilákania ďalších obchodníkov z dôvodu komplexnej ponuky.

Na čo sa majú pripraviť návštevníci v rámci samotnej organizácie MOMAD METROPOLIS?               

FM: Najväčšou zmenou bude určite celkové usporiadanie výstavy a preskupovanie výrobkov, ktoré nebude založené len na druhu výrobku, ale bude lokalizované aj v závislosti od štýlu produktu, sezónnosti, kvality a nákupnej príležitosti. Veľtrh prejde aj estetickou transformáciou, predstaví novú dekoratívnu atmosféru. Existuje veľa veľtrhov, ktoré majú starostlivo premyslený imidž, ale akosi nevyvíjajú podnikateľské iniciatívy a zabúdajú integrovať svoje nápady s ohľadom na aktuálny dopyt v danom odvetví. My atmosféru MOMAD METROPOLIS oživíme množstvom atraktívnych aktivít, prehliadok, konferencií. Tiež je pripravená samostatná zóna, kde budú mať zahraniční obchodníci a spoločnosti možnosť realizovať vopred dohodnuté schôdzky.                

 

Veľtrhy sú príležitosťou pre každého obchodníka, aby mohol správnym výberom produktov namixovať ponuku, odlíšil sa od reťazcov a prilákal tak čím viac spotrebiteľov. Aké je podľa Vás postavenie veľkých módnych reťazcov z pohľadu spotrebiteľského dopytu a čo si myslíte o smerovaní módnych reťazcov verzus nezávislý multibrandový maloobchodný predaj?                                                                                      

 FM: Myslím, že tak ako veľké reťazce, tak aj samostatné maloobchodné predajne sú niekde uprostred svojej transformácie. Je pravdou, že reťazce prevzali veľkú časť trhu, čo viedlo k poklesu predaja v butikoch. V tomto období  však v rovnakej miere zaznamenávame zvýšený záujem zo strany spotrebiteľov o tovar, ktorý je viac sofistikovaný, je jedinečný, osobný a tým pádom v rozpore s ponukou globalizovanej módy z reťazcov. Hoci nezávislý multibrandový sektor je v slabšej pozícii, myslím si, že má práve teraz príležitosť vyvíjať sa a vytvárať si podmienky k rastu do budúcnosti. Zníženie spotrebiteľského dopytu po módnom tovare z veľkých reťazcov nepochybne ponúka príležitosť multibrandovým predajne. Otvára sa priestor pre firmy, ktoré dokážu priniesť a ponúknuť niečo iné, prípadne oslovovať rôzne skupiny spotrebiteľov (zákazkové šitie, nadmerné veľkosti...) Ak sa však multibrandové predajne budú pokúšať konkurovať reťazcom cenou, majú svoj boj vopred prehraný. Cesta k úspechu vedie naozaj len cez ponuku rozmanitých a osobitých  módnych štýlov, ktoré globalizovaná móda spotrebiteľovi neponúka.

 Silvia Chmelárová, foto: IFEMA

 

 

 

 

ATOK

Výstavy a veľtrhy

Termíny výstav a veľtrhov v najbližšom období si môžete pozrieť TU.

dolly