Flash


Trendy úpletov na jar a leto 2014 

Tvrdenie, že úplety sú hrejivé a patria skôr do zimnej sezóny nie je v žiadnom prípade opodstatnené. Pleteniny majú v súčasnej podobe toľko tvárí, že môžu obliecť celú populáciu od hlavy až po päty ako v zime, tak aj v sparnom lete. 

Pletiarenské technológie, či už produkujú metráž, regulárny odevy alebo 3D formy, nazývané tiež bezšvíkové úplety, zažili najstrmší a  najrýchlejší vývoj v celom textilnom a odevnom priemysle. Od bielizne k pulóvrom, od plaviek k splývavým žerzejom, od čipkoviny k hrejivým svetrom, od športovej funkčnej bielizne cez mikiny až k vysokej móde - rozsah a možnosti pletiarenských technológií sú ohromné ​​a ich vývoj sa zďaleka nekončí.

 Základné väzbové elementy, ich kombinácie do štruktúr, farebných žakárových vzorov, plošné i priestorové tvarovanie, možnosti vláknových a priadzových konglomerátov, využitie základných i podporných vlastností (pružnosť) robí z pletenín najtvárnejšíie a najkreatívnejšie módne komodity dneška.

Ako bude vyzerať jarná a letná sezóna budúceho roka?
Využije prírodné materiály ako je bavlna a ľan, v menšej miere aj jemnú merino vlnu či kašmír, ale aj prímesi hodvábu. Nevynechá ani viskózové, bambusové či lesklé acetátové komponenty, všetky samozrejme v jemných modifikáciách. Pozornosť sa sústredí aj na syntetické vlákna s ich novými vlastnosťami a užívateľským komfortom. Najčastejšie sa ale sústredí na rôzne zmesi.
Ľahkosť a jemnosť sú kľúčovými slovami sezóny. Dômyselný bude mix tradícií a technológií pre tvorbu novej generácie priadzí, ktoré sú tak jemné, že takmer vzdorujú zákonom gravitácie. Ruka v ruke vytvárajú svet vzdušných farieb a jasných kontrastov s dotykom matu. Ide o nový luxus, ktorý priadzami i farebnosťou vytvára zaujímavé vláknové kombinácie. Viskózové  priadze sú vytvorené pre hru svetla, ich strečové verzie ľahko priliehajú k telu, tie bez strečových elementov sú hladké, jemne krepové, matné aj lesklé a splývavé. Bavlnené priadze sú ultra jemné aj objemné, uhladené do okrúhlej formy, ľan prichádza v elegantných letných melanžiach, kovové efekty dodávajú večerný charakter a vo výrazných kontrastoch vytvárajú kamuflážové a svetelné efekty.

Krása a bohatstvo budú heslami jarnej a letnej sezóny 2014. Prinesú optimizmus, nadšenie pre nové technológie a odvahu experimentovať. Sezóna bude nielen o kombinovaní vlákien, priadzí a väzieb, ale aj štýlov.
Farby budú jarné a výrazné - trblietavé a matné ako svetlo a tieň. Objaví sa biela so zábleskami lúča zlatého svetla a s temnými tieňmi noci v novej čiernej a hnedej. Ako na maliarskom plátne vytvoria dekoratívne farby rastlinnú zelenú, kombinovanú so sivou farbou  neba a ružovými zorami. Vibračné, sýte a mysteriózne orientálne farby prinesú vôňu diaľok a exotiky. Zmes starých a moderných hodnôt smeruje do duchovnej jednoty.
Vzory sa uplatnia v širokom rozsahu typov vzdušných ažúr, čipkovaných efektov, transparentných námetov, sieťovaných typov, rebrovaní, letných bavlnených plastík, drobných geometrických žakárov aj celoplošne vypletaných patchworkov, grafických vzorov i mozaikových námetov, štylizovaných arabesiek a sprejerských inšpirácií.
Formy budú napospol štíhle, niekedy priliehavé na telo, inokedy vzdušne rozviate. Budú hladké aj jemne čipkovo vzorované, šaty v mini aj midi dĺžke budú vytvorené riasením splývavého žerseja, tie krátke priliehavé budú strečové. Letné pulóvre a vesty budú zdobené, pričom zdobenie čipkovými efektmi sa využije na letných pulóvroch a vestách,  ktoré však môžu byť aj klasické hladké, prípadne zdobené vzdušnou štruktúrou. Plne regulárne a 3D formy budú v dokonalom súlade so vzorom, tvarom a tvarovacími stopami. Dlhé vesty budú opäť čipkové alebo hladké.

JČ, foto: archív autorky

<<1>>

 

ATOK

Výstavy a veľtrhy

Termíny výstav a veľtrhov v najbližšom období si môžete pozrieť TU.

dolly