Flash


Trendy pánskej spoločenskej módy na jeseň a zimu 2013-2014 

Dlhodobé sledovanie trendov hovorí jednoznačne: pánska móda smeruje vo svojom vývoji k neformálnemu a športovému výrazu. To je nevyvrátiteľný fakt, je tu však oblasť, kde toto tvrdenie neplatí, a tou je práve sektor odevov určených na spoločenské príležitosti. Slávností sa nakopí počas života celý rad. Keď opomenieme tanečné kurzy a maturitu, promóciu a svadbu, na mnohých ďalších spoločenských udalostiach a významných akciách je potrebné byť správne oblečený tak, aby sa človek necítil ako nahý v tŕní.Začnime u tých významnejších, kde je konkrétny oblek predpísaný a jeho požiadavka sa objavína pozvánkach. Urobme si malý opakovací kurz o spoločenských tradíciách.

 

Frak patrí v rebríčku na vrchol tých najslávnostnejších pánskych oblekov. Je čierny, z kvalitnej vlnenej tkaniny strednej hmotnosti a chlopne sú potiahnuté lesklým hodvábnym saténom, v zadnej partii vybiehajú dva šosy, predná časť sa nezapína a odhaľuje bielu hodvábnu vestu. K fraku patrí biela košeľa s tuhým golierom a so zalomenými rohmi. Odev je doplnený bielym motýlikom, čiernymi nohavicami s hodvábnymi lampasmi, čiernymi lakovkami a čiernymi ponožkami. Fraky sa nosia na štátne bankety, plesy v opere, významné premiéry, pri príležitosti udeľovania cien a na iné významné príležitosti. Na pozvánke je pripísané „white tie".
Smoking je hneď po fraku v poradí druhým predpísanýmoblečenímna slávnostné príležitosti. Je z čiernej kvalitnej vlnenej tkaniny s dlhým šálovým golierom z lesklého či tmavého hodvábu. Nohavice majú po stranách lampasy, patrí sem biela košeľa s tuhým golierom a čierny motýlik, môže sa nosiť s vestou aj bez nej. Je to oblek vhodnýna recepcie a iné dôležité slávnostné príležitosti. Na pozvánkach je uvedený ako „black tie".
 Žaket je v poradí dôležitosti tretí. Skladá sa z čierneho saka s fazónkou a sošosom v zadnom diele, kde siaha približne do výšky kolien. K žaketu patria čiernosivo prúžkované nohavice a svetlo šedá vesta. Košeľa je bielaa farbe vesty zodpovedá farba kravaty. Farba vesty môže mať aj ďalší význam - čierna na pohreby alebo v doplomatických kruhoch na určité príležitosti. Topánky aj ponožky sú čierne. Žaket je vhodný na denné slávnostné príležitosti a tam, kde je frak a smoking príliš slávnostný a vychádzkový oblek nestačí.

Od klasiky k móde
Spoločenský vychádzkový oblek dnešnej doby má dve, dnes by sa dalo povedať ustálené podoby. Z nich s potom vyvíjajú ďalšie slávnostné varianty a módne kreácie:
oblek s jednoradovým zapínacím sakom a oblek s dvojradovým zapínacím sakom.
Jednoradový oblek má štíhle sako, ľahko zvýraznené ramená, zapínanie na 1-2-3 aj viac gombíkov. Podľa počtu gombíkov sa proporčne mení dĺžka a šírka chlopne, súčasné módne verzie sú dva gombíky, úzka fazóna a malý golier. To však neplatí pre model určený na slávnosti, kde sa môže pracovať s fazónou podľa priania. V zadnom dieli má sako dva rozparky. Spoločenský vychádzkový oblek je z tkaniny najlepšej kvality, môže byť aj hodvábnejs leskom typu šantung, ktorej hmotnosť sa riadi ročným obdobím a má podšívku. Verzia nekonštrukčného typu je príliš casual na výnimočné udalosti. Tiež farba sazvolí podľa toho, k čomu a kam sa oblek použije. Ideálne temné farby sa hodia prakticky do spoločnosti všade, či už sa jedná o čiernu, antracitovú, tmavomodrú, ale do úvahy prichádzajú aj stredné odtiene striebristej, šedej, zemitá béžová a snáď aj niektoré ďalšie odtiene na leto ako biela, holubičia šedá ai.
Oblek dopĺňajú rovné nohavice bez záložiek, u mladšej populácie môžu byť aj veľmi úzke, košeľa svetlej farby s manžetami a golierom, a kravatou užšej šírky.Najlepšia voľba je v jednofarebnom vyhotovení, nie je vylúčený prúžok či nenápadné okenné káro. Ak sa oblek využije k svadobnému obradu, potom je potrebná taká voľba, aby ladil aspoň s niektorým prvkom šiat nevesty. Výhodou takmer civilného obleku je, že je viacúčelový a investícia, ktorá nie je mizivá sa tak dobre rozpustí.
Sakos dvojradovým zapínanímje možno ešte vhodnejšie na mimoriadne príležitosti už svojou podstatou, širšiou fazónou a tiež preto, že je dnes tak trochu na druhej módnej koľaji a môže tak pôsobiť nezvyčajne. Tu sú vhodné aj výraznejšie prúžky.

Obleky mimoriadne a takmer jednorazové
Sako so šálovým golierom,sako so zaguľatenými okrajmi, sako z hodvábneho zdobného brokátu, sako s lesklými chlopňami alebo sako so zdobenými chlopňami. Možností je veľa.
K oblekom patrí aj vesta alebo široký látkový pás, ktoré sú často nositeľmi lesku a ozdobnosti, zvyčajne sú vytvorené z lesklej hodvábnej tkaniny alebo vzorovaného brokátu, ďalej kravata s výrazným uzlom, niekedy so sponoua košeľa, často biela, zdobená sožabózapínaním.
A je tu ešte jedna skupina -avantgarda, ktorá si potrpí na zvláštnosti a vyberie sinapríklad sakopredĺžené do kabátas potlačou, bez goliera či s predimenzovanou fazónou - k jej výnimočnosti jednoducho patrí.
Či tak alebo onak, slávnostné oblečenie má štíhly charakter a výraz úcty k príležitosti,na ktorú je určený.

 JČ, foto:

<<1>>

ATOK

Výstavy a veľtrhy

Termíny výstav a veľtrhov v najbližšom období si môžete pozrieť TU.

dolly