Expo riva 2020


OLO Křížová - ambasádorka českej módy 

Olo Křížová, foto Karel Losenický.jpg

Tentokrát sa v našej rubrike Portrét nebudeme venovať tvorbe a inšpiráciám módnych dizajnérov. Predstavíme vám dôležitú osobnosť sveta českej módy, Olo Křížovú. Nedávno otvorila v Prahe svoj showroom, kde prezentuje tvorbu vybraných českých návrhárov a s nevyčísliteľným počtom svojich aktivít neustále pomáha českej módnej scéne, aby sa rozvíjala a posúvala i za hranice. Veľký kus svojej energie odovzdala už aj slovenským dizajnérom i ako organizátorka nového slovenského fashion weeku Fashion LIVE!, ktorého ďalší ročník sa bude konať už v polovici októbra v Bratislave.

 

Olo Křížová svojou vášňou k móde  pomáha už niekoľko rokov rozvoju českej módnej scény a do svojej práce vkladá neskutočnú energiu a nadšenie. Pracuje na úctyhodnom množstve aktivít. Založila Czech Fashion Council, ktorá je akousi infraštruktúrou českej módy, v septembri bude mať premiéru jej nový projekt na podporu nastupujúcej generácie českých i slovenských módnych návrhárov SCI-FI SAFARI, podieľa sa aj na organizácii slovenského fashion weeku Fashion LIVE!. Tým sa ale počet jej aktivít rozhodne nekončí.

Ako sú českí návrhári vnímaní v zahraničí?

Česká móda a český dizajn je v zahraničí vnímaný veľmi dobre. V tomto smere máme kvalitných ľudí, ale potom začíname pokrivkávať v obchodnej časti. Keď príde dopyt od klienta na nejaký ten objem, produkciu, tam je problém. Tvorba našich dizajnérov je vnímaná  dobre, či už spomeniem prezentáciu mladých dizajnérov v Londýne na International Fashion Showcase 2014 alebo účasť Petry Ptáčkovej a Hany Frišonsovej na Fashion Clash, ktorých kolekcie doslova zažiarili medzi ostatnou tvorbou návrhárov z 30 krajín sveta.

 Ako vnímate súčasnú českú módnu scénu?

Projektov, ktoré podporujú módu, je strašne málo. Samozrejme sú tu eventy, kde sa môžu dizajnéri odprezentovať, ale tie nemajú ďalší dosah a vytvára sa tak začarovaný kruh.  Dizajnéri chcú, aby sem prichádzali nákupcovia zo zahraničia, ale prilákať ich sem v termíne, kedy sa event koná je veľmi obtiažne, pretože sa často kryjú s dôležitými prehliadkami vo svete. Druhou pravdou však je, že často nie sú pripravení ani samotní dizajnéri.

 Čo vás viedlo k založeniu Czech Fashion Council?

Aby  móda ako celok nejako fungovala vyžaduje sa spolupráca veľkého tímu ľudí. Nie je to len o dizajnéroch a organizátoroch eventov, potrebných ľudí  je ďaleko viac. Preto vznikla myšlienka založenia Czech Fashion Council, platformy, ktorá celú sféru módneho biznisu v ČR podporuje, zastupuje a takisto i prezentuje na medzinárodnej úrovni.

 Na akých projektoch momentálne Czech Fashion Council pracuje?

Teraz nás čakajú tri kľúčové projekty, ten prvý odštartujeme 1. septembra. Ide o SCI-FI SAFARI, platformu na podporu a prezentáciu slovenských a českých návrhárov, potom je to projekt Kaleidoskop, ktorý pripravujeme so staršími, už etablovanými návrhármi ako Monikou Drápalovovou, Jakubom Polankom, Zuzanou Kubíčkovou. Pri tvorbe sa inšpirujú  archívom starých vzorov z Tylexu, konkrétne od konca 70-tych rokov 19. storočia až po 70-te roky minulého storočia a pretvárajú ich do súčasnej podoby v spolupráci s firmou Kříž. Tento projekt je zameraný na podporu kultúrneho dedičstva. Tretím je Green Carpet so zameraním na recykláciu a odpad v textilnom priemysle, kedy sa z recyklovateľných materiálov vytvárajú nové produkty.

Čo viedlo k založeniu OLO showroomu?

S niektorými českými návrhármi pracujem už naozaj veľmi dlho. Skvelým príkladom je Jakub Polanka, ktorý aktuálne trávi veľa času vo Francúzsku a keď tu nie je, veľa vecí riešim za neho. Logicky mi tak vyplynula ako vhodná forma spolupráce založenie showroomu, pretože dizajnér potrebuje nejaké to zastúpenie, nakoľko časovo nemá šancu stíhať komunikáciu s mediálnym svetom i obchodnými partnermi. Tak som otvorila showroom, kde je momentálne prezentovaných päť dizajnérov - Jakub Polanka, Zuzana Kubičková, Aleš Báry, Petra Ptáčková a Hana Frišonsová a na jeseň pribudne aj tvorba Lenky Sršňovej a tiež zastupujem Marcela Holubca. Môj showroom sa určite nedá porovnať so zahraničným. Ako sa hovorí, staviame ho na nohy a mňa to skutočne veľmi baví.   

 So slovenskými návrhármi spolupracujete už dlhšie. Boli práve tieto vzťahy akýmsi podnetom, ktorý vás priviedol k projektu Fashion LIVE?

Samozrejme, to bol jeden z dôvodov. Slovenskú módnu scénu vnímam ako veľmi progresívnu. Je to malý trh, ale ponúka niekoľko výborných dizajnérov a ja som veľmi rada, že sa môžem aspoň čiastočne podieľať na budovaní stabilnej platformy fashion weeku v Bratislave, spolupracovať s profesionálnym tímom a slovenskú módnu tvorbu prezentovať aj v zahraničí. V minulosti bolo niekoľko snáh spojiť českú a slovenskú módu a urobiť jeden event. To ale nejde, každá zem má svoje špecifiká, ako kultúrne, tak trhové. Vzájomne sme veľmi previazaní, ale hlavný takt musí byť udávaný z domova. Nie je možné, aby prišiel tím zo zahraničia, ktorý v tej krajine nežije a diktoval pravidlá bez skúseností s lokálnym trhom. Ja môžem byť zo svojej kreatívnej pozície súčasťou tímu, môžem prinášať rady z mojich osobných skúseností, ale to všetko preberáme s vašimi ľuďmi z odboru a snažíme sa čo najviac priblížiť súčasným podmienkam a tvoriť autentickú platformu na rozvoj módneho priemyslu na Slovensku.

 Už v polovici októbra bratislavská Stará tržnica i centrum starého mesta znovu ožijú prehliadkami návrhárov z dielní nielen domáceho dizajnu. Kto všetko sa predstaví a čo všetko prinesie ďalší ročník Fashion LIVE?

V tomto  momente už máme uzavreté prihlášky dizajnérov aj značiek. Program bude veľmi pestrý. Snažíme sa predložiť návštevníkom módu z toho najširšieho spektra, takú, aká naozaj je. Hlavný program je postavený na slovenskej módnej tvorbe. Tento rok sa predstaví  dvanásť módnych dizajnérov, medzi ktorými sú Boris Hanečka, Lenka Sršňová, Marcel Holubec W., Veronika Hložníková, Petra Poórová a ďalší. Tiež sa predstaví nastupujúca generácia, študenti ateliéru 343 pod vedením Júlie Sabovej z VŠVU v Bratislave a ateliér designu odevu UTB Zlín pod vedením Márie Štranekovej. Progresívny zástupca mladej generácie predstaví česko-slovenský projekt SCI-FI SAFARI. Samozrejme nebudú chýbať aktuálne svetové trendy, ktoré predstavia butiky LaFemme, Imperia, Mona, Marella a Alize.
Objavia sa aj zahraniční hostia, zaujímaví dizajnéri a značky z krajín vyšehradskej štvorky.
Z Českej republiky to bude Zuzana Kubíčková, ktorá premiérovo predstaví na móle kolekciu na jeseň a zimu 2014/15, z Maďarska to bude Dori Tomcsanyi, z Poľska značka Maldoror dizajnéra Grzegorza Marlaga a nebude chýbať ani zástupca zo Slovenska.

To je však len výber z programu, ktorý sa predstaví na hlavnej scéne. Podujatie budú dopĺňať dizajnérske showroomy umiestnené na galérii v Starej Tržnici, sprievodné výstavy, videoprojekcie a fashion talky s odborníkmi z domova i z Európy. Akcia bude prebiehať 3 dni, 15.-17. 10. 2014 a myslím, že Bratislava naozaj ožije módou a dokáže že Móda žije! -  Fashion LIVE!.


Do konca leta bude rozpis prehliadok a sprievodného programu uverejnený na www.fashionlive.sk. Akcia zostáva otvorená pre verejnosť a na prehliadky a všetok program je vstup voľný.

www.checkczechfashion.cz , seriál Fashion Confession - Marieta Kajabová, Sich, foto: OK

 

Olo Křížová, foto Karel Losenický.jpg

Olo Křížová, foto: Karel Losenický

Fashionclash Festival Maastricht 2014 s dizajnérkami Janou Mikešovou a Lindou Zabilkovou.jpgFashionclash Festival Maastircht 2014.jpg

Fashionclash Festival Maastricht 2014 s dizajnérkami Janou Mikešovou a Lindou Zabilkovou

model Zuzany Kubíčkové, foto: Karel Losenický

Foto Lucie Desmond, International Fashion Showcase London 2014 s Petrou Ptáčkovou a jej kolekciou.jpg

International Fashion Showcase London 2014 s Petrou Ptáčkovou a jej kolekciou, foto Lucie Desmond

Mercedes Benz Fashion Week Berlin - leto 2014.jpgMercedes Benz Fashion Week Berlin 2004, Cyech Fashion council team s Marketou Elisabeth Kuhn.JPG

Mercedes Benz Fashion Week Berlin 2014, Czech Fashion Council team s Marketou Elisabeth Kuhn

MBFW Berlin - leto 2014 Olo s modelkami Vandou Knápkovou a Terezou Debnárovou.JPG

MBFW Berlin 2014 s modelkami Vandou Knápkovou a Terezou Debnárovou

Showroom Olo Křížové

steny showromu zdobia zaujímvé obrazy a koláže od   JULIUSA REICHELA.jpg

Steny showromu zdobia zaujímavé obrazy a koláže od   JULIUSA REICHELA

Foto Karel Losenický, model Zuzany Kubíčkové.jpg

model Denisa Nová, foto: Karel Losenický

 

 

ATOK

Výstavy a veľtrhy

Termíny výstav a veľtrhov v najbližšom období si môžete pozrieť TU.

dolly