Expo riva 2020


Dámska a pánska spoločenská móda na rok 2015 

0.jpg

Hneď ako sa končí v zime pôst, akoby z roztrhaného vreca vypadli rôzne bály, oslavy, tanečné zábavy a podobné radovánky a v lete zase rôzne spoločenské párty, na usporiadanie ktorých býva tiež mnoho dôvodov. Je veľmi málo žien, ktoré sú ochotné obliecť si to isté, čo pred rokom, a tak začne zháňanie nových garderób. Ako na to

 

Trendy dámskej spoločenskej módy na rok 2015 majú jedno spoločné s bežnou dennou módou - bude ženská a sexi. Aktuálne budú formy kopírujúce siluetu alebo voľné splývajúce. Korzetový živôtik so širokou sukňou pripomínajúcou koniec 40. rokov tiež nedá priestor klebetám a ani silne ženská silueta "morskej panny" ešte neopustila módnu scénu. Veľmi sexi pôsobia sukne so skrátenou prednou časťou, ktoré sme občas videli aj počas minulých bálových sezón alebo aj rozviate sukne s vysokým rozparkom až po začiatok stehna. Na menej formálnych udalostiach sa môžu ženy ukázať v priliehavých nohaviciach, ku ktorým sa hodí kreativitou nabitý top alebo blúzka. Čipky ideálne podporujú sexi vzhľad, a preto nimi netreba šetriť. Najmä tam, kde je vhodná transparentnosť. Spolu s kožušinou budú častým ozdobným prvkom, zdobením inak skromnejšou sezónou. Krátke šaty s dĺžkou pod kolená, na menej formálne príležitosti budú v trochu dievčenskom rozmarnom štýle a mladé ženy s peknými nohami nebudú musieť odvrhnúť ani minidĺžky, no v rozumnej miere. Aj u nich prevláda monokolorita, na atraktivite im však neuberá. Zaujímavé strihy a materiály so spektakulárnymi kožušinovými doplnkami sa už postarajú nielen o atraktivitu, ale aj zvýraznenie osobnosti. Po trochu iných siahneme v lete, kedy sa viac hodia menej noblesné typy, svetlé odtiene ako slonovinová biela, bledoružová, ale aj viacfarebné s potlačou. Samozrejme aj tu závisí od typu podujatia.

Výber materiálov sa od minulých rokov veľmi nelíši - šifóny, mušelíny, čipky, satény ap., záleží však na ich technických kvalitách, ktoré sú veľmi dôležité pre komfort nosenia.

Farby, ako sme už naznačili budú monochrómne v púdrových intenzitách, nanajvýš s doplnkom v inej, prípadnej kontrastnej farbe alebo tón v tóne. Napriek tomu sa môžeme tešiť na rozmanitú farebnosť, kde sýtosť  bude povolená  bordovej, červenej, petrolejovej a čiernej. Ženy, ktoré majú cit pre etiku už budú vedieť na akú príležitosť je aké oblečenie vhodné, aby prekvapili, upozornili na seba, no nešokovali. Tu často treba brať do úvahy vek, typ postavy ako aj typ spoločenskej udalosti. Známe porekadlo „menej býva niekedy viac" tu má plné uplatnenie.

 

Pánska spoločenská móda sa v podstate odvíja od zmien v bežnej móde. Kopíruje šírku nohavíc, formy saka, chlopní, vreciek, rozparkov. V čom je iná, sú použité materiály, ktoré môžu byť navyše zdobené, chlopne môžu byť z iného, často lesklého materiálu a celkový vzhľad samozrejme dotvára košeľa, viazanka, ktorá býva nositeľkou farby a netradičného viazania a k tomu vesta, či vysoko ovinutý pás. Rovnako podšívka saka môže byť inej farby. Z materiálov sa na spoločenské saká často využíva brokát.

 

Darina Vitteková

Foto Getty Images pre MBFW

Teresa HelbigRianiReem ACRA.ProkhorovaPamela RolandFranklin_Eugene_Resort-The_Sylvest.jpgHanibal LagunaLela Rose.MinxONXFrancis MontesinosFrancis Montesinos.zac posen.

 

 

ATOK

Výstavy a veľtrhy

Termíny výstav a veľtrhov v najbližšom období si môžete pozrieť TU.

dolly