styl 2021


Absolútne čierna 

Uprednostňujú ju ľudia odmietajúci svoj osud, ľudia skrývajúci nejaké tajomstvo, filozofi, samotári, ale i rebeli. Je základná a originálna, v móde ju považujeme za nadčasový nástroj vďaka jej univerzálnosti, nadčasovosti i kombinovateľnosti. Reč je o čiernej farbe.  Tá sa v 21. storočí stáva ešte temnejšou a tajomnejšou.

 

Postarali sa o to britskí vedci, ktorí vynašli novú čiernu hmotu. Je černejšia ako doposiaľ vyvinuté odtiene. Táto farba vie oklamať aj náš zrak. Je tak čierna, že pohlcuje skoro všetko svetlo a odráža iba 0,035 percent viditeľných lúčov.  Do zoznamu odtieňov čiernej sa tak zaraďuje unikátna najčernejšia farba VANTABLACK. „Ak by bola použitá na malé čierne koktailky, boli by neskutočne drahé a ich nositeľka by v nich pôsobila tak, akoby sa jej hlava a končatiny vznášali okolo čiernej diery," povedal Ben Jensen, technický riaditeľ firmy Surrey Nanosystems, ktorý však náklady na výrobu materiálu neupresnil.

Vantablack je vyrobená z uhlíkových nanotrubičiek. Každá je desaťtisíckrát tenšia ako ľudský vlas, takže do nich nemôžu prenikať fotóny - častice svetla. Spoločne tvoria akúsi svetelnú priepasť, pretože sa späť neodráža skoro žiadne svetlo. Tým vytvára dojem absolútnej čiernej. Aktuálne využitie vidia britskí vedci pri astronomických kamerách i ďalekohľadoch na zdokumentovanie objektov vo vesmíre.

 

Zdroj: independent.co.uk, sprac. Sich

 

 

ATOK

Výstavy a veľtrhy

Termíny výstav a veľtrhov v najbližšom období si môžete pozrieť TU.

dolly