styl 2021


Predať dizajn je umenie 

Ako správne predať dizajn vysvetľuje manažérom a marketérom príručka, z ktorej  sa dozvedia, ako uvažujú návrhári. Firmy má tiež prinútiť, aby investovali do dizajnu. Keď napríklad štúdio DeFORM navrhlo cyklistické prilby Krust, bol o ne taký záujem, že zákazníci čakali na ďalšiu dodávku pol roka.

Britský Design Council spočítal, že jedna libra investovaná do dizajnu prinesie firme minimálne dvadsať libier na konečnom zisku späť. Týmito slovami začína príručka Prečo design?, ktorú české občianske združenia Protebe a CzechDesign rozvážajú zadarmo do českých firiem, aby manažérom a marketérom priblížila prácu a uvažovanie návrhárov. A pretože čas sú peniaze, manuál sa skladá z jednoducho štruktúrovaných bodov s dobrými aj zlými príkladmi z praxe. "Často sa totiž stávalo, že dobre rozbehnutá spolupráca skončila kvôli vzájomnému nepochopenie fiaskom," vysvetlila Jana Vinšová z CzechDesignu.
Kapitola nazvaná Komu se povedlo predstavuje päticu odvážnych. A nemôžu byť rôznorodejší. Mesto Brno prezentuje nové logo moravskej metropoly, firma Krust elegantné cyklistické prilby pre mestskú dopravu, plzeňská firma Ulč Furniture rad nábytku, navrhnutého podľa individuálnych potrieb zákazníkov, všeobecne prospešná spoločnosť Elpida, ktoré prevádzkuje Linku seniorov, grafický vizuál svojich tlačovín a firma Babyvak minimalistické nosiče na deti, s ktorými by sa človek nehanbil ísť ani na obchodné rokovanie.
Príručku dopĺňajú kapitoly Čo je dizajn, Čo nie je dizajn, Čo dizajn stojí, Čo mi dizajn prinesie a Čo k tomu potrebujem. "Firmy sa už o príručku začali zaujímať samy, čo je dobrá príležitosť k prvej schôdzke," opisuje Vinšová. V mnohých prípadoch sa totiž stáva, že podnikatelia majú záujem o nový vzhľad svojich výrobkov, ale vôbec netušia, koho osloviť a ako sa do inovácie pustiť. "Keď sme pred niekoľkými rokmi začínali, tak sme naozaj každému na počkanie museli vysvetľovať, čo to ten dizajn je. Že nejde len o estetickú stránku veci, ale aj o schopnosť novinky predať," hovorí Vinšová. „Často sa totiž stane, že sa firma k novému dizajnu dopracuje, novinky naozaj pekne nafotí, zvládne aj obalový dizajn, ale tovar potom stojí v regáloch v úplne zlom obchode a firma je veľmi sklamaná."
Publikácia vyšla v náklade päť tisíc výtlačkov a možno ju dostať na pražskej adrese CzechDesign alebo cez najrôznejšie asociácie, ako sú CzechTrade, CzechInvest či Asociácie malých a stredných podnikov. „Za posledný rok sa nám ozvalo viac ako päťdesiat podnikov, ktoré mali o design záujem, ale nemali s ním žiadnu skúsenosť. A ozvali sa aj napriek tomu, že sme také poradenstvo verejne vôbec neponúkali. Ale brali nás ako zastrešujúcu organizáciu, tak sme sa toho chopili," dodáva Vinšová.

 

Zdroj:www.ihned.cz

 

ATOK

Výstavy a veľtrhy

Termíny výstav a veľtrhov v najbližšom období si môžete pozrieť TU.

dolly