Expo riva 2020


Trendy materiálov na plavky a spodnú bielizeň na jar a leto 2015 

26-3.jpg

Nová sezóna bude charakteristická divokou variáciou farieb a texturáciou. Jasne a s veľkým nábojom sezónnosti sa pozvoľna dostáva k zaujímavej sezónnej a konfekčnej móde.

 

TÉMY:

SKVOSTY
Nádherná a dôvtipná téma, kde jemné a rafinované materiály idú ruka v ruke s pastelovými odtieňmi. Vývoj ľahkých textílií vďaka rozsiahlemu a dlhodobému výskumu modernej vláknovej a textilnej vedy prináša stále jemnejšie a hladšie priadzové elementy pre veľmi jemné a diskrétne efekty. Sú tu viditeľné vplyvy 70. rokov minulého storočia v lesklých a jednoduchých typoch tkanín a pletenín, ktoré sú nadčasovo jednoduché . V oblasti zdobenia a výšiviek sa výskum zameral na neuveriteľne ploché efekty, často s chintzovým charakterom, vytvorené  tepelnou úpravou na veľmi jemných podkladoch na získanie neuveriteľne subtílnych trvalých dekoratívnych  prvkov, ktoré sú "neviditeľnými" pod odevmi. Mäkký omak je normou, ktorá ešte nie je prekonaná a je už dnes klasikou aj pre kovové efekty.
Zo vzorov sú v tejto skupine aktuálne botanické námety s kreslenou líniou potlače, štruktúr či reliéfnych vzorov (gaufrage). V čipkách je pri kresbe výraznejšie použitá obrysová niť. Čipkové  vsadky aj výšivky budú tiež s florálnymi námetmi.
Dôležité sú zmesi s bavlnou a modifikované vzdušné mikro a viskózové typy. Jedná sa o veľmi elegantnú skupinu, kde noblesu materiálov podčiarkujú aj farebné odtiene, ako je  slivková, šedá, čokoládová, fialová, perlová, tyrkysová. Iná škála farieb je určená pre hodvábne výrobky, tie budú vo výraznej škále červených a cyklámenových farieb, žltých a oranžových tónov.

26-1.jpgSUVENÍRY
Téma s mladistvým nábojom bude využívať dynamické vibračné farby a sústredí sa na dezény inšpirované 60. rokmi minulého storočia. Vzory budú jednoduché ako v ploche, tak vo výšivke či ozdobách, v čipke a potlači. Časť z nich je vo veľmi jasných odtieňoch, bez krikľavých efektov a gýčov. Historické návraty so sebou prinášajú nádherné výšivky v mladej a sexy verzii. Dekory nie sú príliš konkrétne, často v podobe delikátnych kvetov. Veľká pozornosť bude venovaná lemom a bordúram, ktoré sú minimálne ozdobné. Kombinácia geometrických aj florálnych námetov a kompozície, ktoré využívajú umelecké fotografie kvetín, sú vytvorené  tlačiarenskou technológiou, výšivkou či laserovou technikou.
High-tech efekty zostanú veľmi diskrétne a sústredia sa na textilné úpravy a mäkkosť pri dotyku.  Z farebných odtieňov to bude predovšetkým ružová, základom je modrá paleta - od vodových odtieňov po denim. Žltá je prezentovaná ako akcent alebo brilantný dotyk dynamiky. Ďalej je tu celý rad telových a pudrových odtieňov, svetlo šedá a vyblednutá cyklamenová. Oživený kimono štýl sa priblíži k ázijským hodvábnym inšpiráciám s výšivkami.

26-2.jpgARTEFAKTY
Experimenty s geometriou a grafickými efektmi prinesie v novej sezóne táto umelecky zameraná skupina. Zaujímavé budú optické efekty na povrchových štruktúrach vytvorené spracovateľskými procesmi, ako je vločková potlač, plisé alebo chintzové lesky, ktoré prepožičajú výslednému produktu pridanú hodnotu a posunú ho do luxusných kvalít. Farebná rada obsahuje niekoľko červených odtieňov a tie sú vodcovskou  farbou v intímnom sektore. Pod vplyvom plavkových a plážových námetov sa dezény zmenšujú až do mikro proporcií. Dôležité sú sieťové efekty a porézne typy, ktoré skupine dodajú športovú náladu. Nádherné budú hodvábne typy hladkých tkanín a úpletov doplnené o geometrické vzory, prípadne s kravatovými motívmi. Kvetinový duch sa aj tu navracia v štylizovanej podobe. Farebná paleta je sýta a okrem červených odtieňov nechýba čierna, béžová, tyrkysová  a oranžová.


26-3.jpg


BÁDATEĽ
"Zápas" rozdielnych svetových kultúr posúva módne dianie k novým nápadom a kombináciám ako v bielizni, tak v konfekčnom spracovaní odevov. Hranice medzi jednotlivými sortimentmi sa tu rozširujú.  
Aj tu sú dôležité kvetinové vzory, často štylizované do rôznych arabesiek a dekorov, ale hlavne do patchworkových a šatkových vzorov s pravidelným opakovaním. Bordúry, kaleidoskopické motívy a dekorácie sú často vytvárané "na mieru" ako panelové potlače. Veľká pozornosť je venovaná cigánskym a etnickým námetom, ktoré sú transformované do moderného sveta. Fotografické výtlačky pomáhajú rozvinúť etnickú ozdobnosť. Explozívne farebné efekty môžu byť vytvorené s metalickým dotykom. Farebné spektrum je veľmi rozmanité a paleta prakticky nekonečná. Aktuálne budú jemné dotyky medi a zlata, práve tak ako fialová. Materiály sa pohybujú vo veľmi ľahkých váhových kategóriách, v matnom, jasnom a kompaktnom vyhotovení. Vysoko sú hodnotené obojstranné typy s bavlnenou vnútornou stranou. Skupina má "umelecký "charakter a je určená predovšetkým pre individuálnych užívateľov.

26-4.jpgBEACH & CITY
Pre plavky a plážové typy odevov budú zaujímavé etnické a kvetinové námety, žiarivé farby a potlače s kovovým leskom, lakované povrchy, štruktúry a výšivky.

 

 26-5.jpg

 

D-club,

Foto: Interfiliére

 

 

 

 

ATOK

Výstavy a veľtrhy

Termíny výstav a veľtrhov v najbližšom období si môžete pozrieť TU.

dolly