Expo riva 2020


Trendy dámskej a pánskej obuvi na jar a leto 2015 

11.jpg

Po veľtrhoch a prehliadkach je jasné, aká obuv bude kraľovať v lete 2015. Štýlov obliekania je niekoľko a ku každému sa dajú vybrať topánky z bohatej ponuky kolekcií na dotvorenie outfitu. Okrem vyhranených štýlov by sme mali mať v ponuke aj príležitostnú obuv, resp. spoločensky relevantnú alebo mix nachádzajúci sa niekde na hranici dvoch štýlov.

 

V ponuke budú aj kombinácie štýlov reprezentujúcich rôzne kultúry, napríklad hippie s etnickým štýlom. Samozrejme, najpočetnejšia je skupina street stylu. Ponuka je naozaj bohatá, treba si len vedieť vybrať to správne pre svoju klientelu.  

 

Sandáliky alebo espadrilky?

Ťažisko top obuvi preberú na svoje plecia sandáliky s profilovanou podrážkou, či už z korku alebo potiahnutú kožou. Tá bude väčšinou pravá s rôznymi materiálovými efektmi. Trochu menej exoticky a novým spôsobom sú interpretované klasické espadrilky. Budú mať nový povrch aj formu a tiež pomerne veľký výber podrážok, od plochých päť milimetrových až po nápadné klinové, platformové a efektné profilované. Ak sa pozrieme na výšku podrážok, mohli by sme topánky rozdeliť do troch skupín. Celkom nízke, vysoké a extra vysoké. Týka sa to vychádzkovej obuvi a lodičiek. Často uvidíme sandáliky a šľapky s celkom nízkou aj robustnejšou, niekoľko centimetrov vysokou podrážkou. Extra vysoké budú väčšinou lodičky s vysokou podrážkou a podpätkami. Zlatý stred bude patriť športovým typom.

Na veľtrhoch boli nápadné  aj rôzne typy Mary Jane topánok (americká registrovaná značka uzatvorených, v priehlavku hlboko strihaných topánok, s jedným alebo viacerými remienkami cez priehlavok). Okrem spomínaných budú v ponuke uni sex typy, ako napríklad mokasíny, oxfordky, golfky alebo gladiátorky. Ani jedným by však nemali chýbať príslušné ozdobné prvky, ako strapce, remienky, perforácie.

Pánske topánky budú predovšetkým praktické a štýlové. Živá farebnosť neobíde ani konzervatívnejších pánov a z typov budú zrejme najobľúbenejšie mokasíny.

Farby k letu patria

Na leto sa ponúka aj viacero druhov materiálov, nielen na topánky ale aj na doplnky, napríklad rôzne druhy kože, alternatívne alebo nové materiály, ako napríklad 3D textílie.

Z farieb budú dominovať metalické farby, najmä zlatá a iné s mokrým efektom. Platí to predovšetkým o sandáloch, oxfordkách a espadrilkách. V unisex skupine sa nachádza viac tmavších odtieňov, pastelové farby a odtiene hnedej a béžovej. Inak farbám nikto nijaké obmedzenia nekladie. Exotika sa nezamiešala len do štýlov, ale aj do farieb. Farebnosť sa dotkne aj lodičiek, hoci jednofarebné varianty by mali byť naďalej v ponuke.

Štýlový šport

Masový šport je na vzostupe a odzrkadľuje sa v životnom štýle, vrátane odievania a obúvania. Športovú obuv obľubujú všetky vekové generácie kvôli praktickosti a všestrannému využitiu. Dominuje v nej  téma cyklistického športu, ako kultúry modernej, životného prostredia šetriacej mobility a zdravého mestského životného štýlu. Je zasadená do módneho prostredia, ktoré ponúka klasické aj futuristické typy.

Do kaluže vstup dovolený!

Detské topánočky, by mali byť predovšetkým správne konštruované pre vývoj zdravých nožičiek. To je úloha rodičov, aby vyberali tie správne. Čo však detského spotrebiteľa očarí v lete 2015 je živá farebnosť, metalické efekty, rôzne obrázkové potlače a trblietanie. A do letných búrok a kalúž živé a  nápadité  „gumáky".

Kabelky pribrali

Kabelky sa správajú, ako keby už mali dosť toho nekonečného kolotoča módnych výkrikov a nechceli už urobiť dieru do sveta. Na pohľad sú veľmi skromné a nenápadné, avšak poriadne pribrali na objeme, sú väčšinou štvorcového a obdĺžnikového tvaru a dno kabelky je tiež tvarované tak, aby sa do nej mohli zmestiť nielen typické dámske potreby, ale aj nejaké tie listiny, pečiatka, skladací dáždnik, šatka, náhradné pačuškové nohavice ap. ...

Ich skromnosť spočíva vo farebnosti a zdobení. Budú jednofarebné prípadne dvojfarebné, bez zbytočných ozdôb, možno s nejakou malou sponkou alebo retiazkou alebo grafickým prvkom. A mali by farebne korešpondovať s oblečením alebo doplnkami, prípadne s topánkami.

Samozrejme, zostávajú vakové typy z jemnej kože, ktoré budú viac zdobené sponami či šnúrkami aj „listové" typy, u ktorých môžeme vidieť aj živšiu farebnosť.

Netreba asi pripomínať, že módnym štýlom sa samozrejme prispôsobujú aj kabelky. Iné si vyberieme pre klasický štýl, iné pre streetwear a iné zase pre eleganciu.

V materiáloch stále rezonujú rôzne druhy kože a iné alternatívne materiály, ako aj textílie, kde sa začali častejšie využívať 3D materiály.

29.jpg28.jpgPARISIAN PARCMarni25.jpgClarksBraun BueffelARAARA20.jpg19.jpg18.jpg17.jpgRefreshPikoliniosModeangentur KlauserModeangentur KlauserLUIS HENRIQUE11.jpgFLORIS VAN BOMMEL9.jpgClarksCamel Active6.jpgBirkenstockASHASHARAARAURSULA_MASCARO_MIA_JAHNlloydClarksCamel  ActiveCamel ActivebruelBRAKOBirkenstockara

 

Darina Vitteková

Foto Messe Düsseldorf/ctillmann

 

 

ATOK

Výstavy a veľtrhy

Termíny výstav a veľtrhov v najbližšom období si môžete pozrieť TU.

dolly