styl 2021


Recyklace v módě 

0.jpg

Ne každý člověk si uvědomuje následky svých činů. Mnoho lidí považuje spoustu věcí a příležitostí za samozřejmost. Téměř všichni nosíme 20 % procent svého oblečení 80 % procent času. Rcyklace přináší úsporu materiálů a tím úsporu látek, které se při výrobě dostávaly do ovzduší. Dopady výroby nového textilu nejsou zanedbatelné, způsobují tlak na využívání většího množství primárních zdrojů. S touto činností souvisí vysoká spotřeba vody potřebná na kultivaci přírodních materiálů, vysoká spotřeba energie potřebná na kultivaci syntetických materiálů, používání chemikálií při pěstování, výrobě a barvení, dále při výrobě vláken i konečných produktů vzniká pevný odpad. Při produkci odpadních vod dochází k vypouštění škodlivých emisí do vzduchu. Textil ponechaný na skládkách také není dobrým řešením, nerozkládají se umělá vlákna, i když se přírodní vlákna sice rozkládají, vzniká při tom amoniak, metan, skleníkové plyny. Skládky se rozrůstají, končí na nich 97 % textilu.

 

Znovu využití výrobků

Recyklovat se můžou prakticky všechny materiály od vlny až po hedvábí. Bavlna stále tvoří až polovinu světové produkce oblečení. Produkce oblečení se za posledních šedesát let víc než ztrojnásobila a jen za poslední desetiletí se vyrábí o 40 procent látek víc. Každý rok se na světě vyrobí asi 75 milionů tun oblečení. A prakticky všechno jde pak nazmar.

 

V České republice se trend recyklace projevuje také prostřednictvím nezávislých tvůrců, kteří již vysloužilým a někdy i zapomenutým věcem vracejí život. Jednou ze společností, které se zabývají recyklací je společnost Lovemusic s.r.o. Oslovila jsem jejího spolumajitele, pana Zbyňka Hanko, s nabídkou rozhovoru a on souhlasil.

Společnost Lovemusic s.r.o. byla založena před pěti lety, tehdy ještě partnerskou dvojicí Zbyňkem Hanko a Kateřinou Pletichovou, kteří začínali s autem plným cizích věcí jezdit po festivalech, kde zmíněný sortiment prodávali. Název Lovemusic vznikl ze slov láska, která byla mezi zmíněnou partnerskou dvojicí a hudby, bez níž by se nemohl uskutečnit žádný z hudebních festivalů. Otevřeli první obchod na Dominikánské ulici v Brně a prodávali, co se jim líbilo, po nějaké době z důvodu velkého zájmu o netradiční předměty toto přestalo stačit a začali vyrábět své produkty. Zakladatele Lovemusic s. r.o. by nikdy nenapadlo, že by mohli tvořit módu, jejich cesta k dnešnímu úspěchu byla plná dřiny, spousty lidí, kteří je odrazovali na cestě k jejich cíli, ale naštěstí také lidí, kteří jejich snu věřili, včetně jejich „dobrých andělů", kteří jim podporu vyjádřují dodnes. Od prvních pěnových náušnic se dostali až k potisku vlastních triček, o které byl obrovský zájem. Na začátku procesu tvorby každé části ze sortimentu byl vždy jen nějaký nápad nebo hláška, k inspiraci jim sloužilo vše, co bylo okolo, všechny nápady přetvořili v realitu. Mezi produkty, které sklidily největší úspěch, patří bezesporu trička s nápisem Facefuck is watching you, ale také Kill the television before it kills you. Zlomovým pro Lovemusic s.r.o. byl trh nezávislé módy CODE:MODE v Praze, kde prodali snad vše, co se jim do auta vešlo. Od té doby se vrhli naplno do tvorby vlastních produktů vlastní značky. Chtěli také okolo sebe vytvořit komunitu zajímavých lidí a využít zkušeností s pořádáním hudebních festivalů. Organizovali vlastní Fashion Market, kde dali prostor mladým tvůrcům a nezávislým značkám. Poprvé proběhl Factory Fashion Market v brněnské Zbrojovce v roce 2010. O rok později přibyla Praha s Holešovice Fashion Marketem, v součastnosti se jmenuje Prague Fashion Market. Za 5 let se Lovemusic stala oblíbenou módní značkou, která v současnosti zaměstnává nejen zakladatele, ale také další tvůrčí mladé lidi. Oblíbená designová značka Lovemusic přichází s novou kolekcí peněženek a tašek z vinylových desek a plachtoviny, jenž je inspirována příběhem lásky, vyrobena ze srdce a nazývá se Doba vinylová.

 

Kdo nebo co bylo inspirací pro tvorbu nové kolekce?

Inspiroval nás příběh mladíka, který několikrát neuspěl u své vyvolené s běžnými dárky, až ho napadlo vyrobit pro svou lásku doplněk ze své oblíbené gramofonové desky, kterou mu kdysi dávno daroval jeho děda. Deska symbolizuje trvalou hodnotu, zážitky, ale také možnost kreativně tvořit a dávat věcem nový smysl. Když do něčeho vložíte kus sebe, získá to hodnotu.

Komu je nová kolekce určena?

Kolekce je určena všem, kdo mají rádi originální doplňky a rádi se odlišují. Ze zkušenosti z objednávek zjišťujeme, že kolekce si našla své milovníky napříč generacemi. Prostě, když máte velké srdce, na věku nezáleží.

Jaký sortiment můžeme v kolekci najít?

Dámské peněženky z barevné plachtoviny, jejichž přední díl tvoří srdce vyřezané z gramodesky. Jsou skvělé pro všechny ženy, které chtějí mít platební karty, peníze i doklady na jednom místě. Vše se sem pohodlně vejde a na večer může peněženka fungovat i jako psaníčko. Pro muže jsme připravili unikátní peněženky z pevné plachtoviny, na jejichž předním díle najdete známé filmové dvojice (Vinnetou, Profesionálové, Pulp Fiction apod.), nebo hudebníky Boba Marleyho a Freddieho Mercuryho. Jsou praktické v tom, že se vejdou do zadní kapsy kalhot a vydrží opravdu hodně. A do třetice nabízíme unisex variantu peněženky, která je ušita z kvalitní koženky různých barev, opět s předním dílem z gramodesky. Aby toho nebylo málo, začali jsme z gramodesek vyrábět i dámskou tašku přes rameno s názvem Vinyla. Vejde se do ní vše na celý den, včetně pracovních desek a je opatřena módními látkovými vzory. Přední klopu opět tvoří recyklovaná gramodeska.

Jaký nejzajímavější dárek jste kdy dostal  (například ručně vyrobený)?

Červenou košili, kterou mi pokreslila a vlastně vytvořila moje asi druhá láska. Doteď ji mám schovanou ve skříni J

Kde můžeme kolekci zakoupit?

Kolekci Doba Vinylová distribuujeme velkoobchodně (http://lovemusic.cz/velkoobchod/) do široké škály obchodů, ze kterých máme velmi dobré ohlasy. Kolekce dokáže skvěle oživit stávající sortiment. Vzhledem k tomu, že každá deska je jiná a produkty vyrábíme ručně, jedná se vždy o exkluzivní kousky, které nejsou k dostání jen tak kdekoliv. Novou kolekci můžete dále nakupovat také na www.lovemusic.cz nebo na Fashion Marketech i festivalech, kterých se pravidelně účastníme.

 

 

ATOK

Výstavy a veľtrhy

Termíny výstav a veľtrhov v najbližšom období si môžete pozrieť TU.

dolly