styl 2021


Trendy pánskej spoločenskej módy 2016 

Už roky vysielajú staršie generácie odkaz tej nasledujúcej, často s povzdychom a volaním po starých dobrých časoch: "... už nič nie je také, ako bolo predtým!!"
Aj v móde je zmien veľa, často pomalých, evolučných, ale niekedy aj radikálnych. Z patričného nadhľadu je potrebné dodať, že veľmi často sú v prospech veci. Skladba i koncepcia jednotlivých odevov sa mení v závislosti od  rýchleho tempa životného rytmu a hlavne ide ruka v ruke s výskumom nových vláknových produktov, vývojom textilných aj konfekčných technológií. Mení sa aj oblečenie do spoločnosti či pre "spoločenské" udalosti - nie síce revolučne, ale znateľne. Čo bolo ešte pred pár rokmi nemysliteľné sa stáva normou, či sa nám to páči alebo nie. Je tu reč o celkovej uvoľnenosti, odklonu od prílišnej formálnosti, odľahčenom spracovaní, ale aj žartovnom či avantgardnom poňatí tejto "komodity".

Tento vývoj však neznamená, že sa zníži význam niektorých udalostí, ktoré vyžadujú protokolárny či vysoko spoločenský úbor ako je frak, smokig či žaket. Sú to stylingové povinnosti, ktorých sa to netýka, teda zatiaľ a dúfajme, že táto skutočnosť ešte dlhú dobu vydrží.
A potom sú tu svadby, kedy je oblek takmer divadelným kostýmom, ktorý zapadá do celkovej atmosféry a scenára udalosti a často korešponduje s odevmi ďalších hlavných aktérov -nevesty či družičiekfarbou, vzorom alebo detailom do výsledného kompaktného celku. Dnes sa bežne svadby usporadúvajú v zámockých interiéroch, v záhradách, na pláži či iných scenériach a tomu sa často podriaďuje aj výber odevov nevesty a ženícha. Tu je potom vítaný nástup výraznejších efektov ako je lesk, žakárový vzor na veste aj na saku, mnoho decentných ozdobných prvkov, ako sú odlišne farebné klopy, potiahnuté gombíky, predĺžená dĺžka saka ale tiež, ako dnes už v každom módnom výstupe, konečný výraz celku košeľou počnúc, cez kravatu či motýlika, vreckovkou v náprsnom vrecku a ponožkami končiac.
Aj farba tu hrá svoju nezastupiteľnú úlohu, najmä v letných mesiacoch sa uprednostňuje voľba svetlých odtieňov od čisto bielej po rôzne jej tóny, striebristé i ďalšie pastelové odtiene. Čierna je vždy slávnostná a punc slávnosti tiež prinesie temne modrá či asfaltová šedá zvlášť, ak sú obohatené decentným kovovým leskom.
Ale k tomu odľahčeniu. Slávnostný náboj môže mať aj kvalitný súdobý oblek obľúbených parametrov: štíhla forma saka so zapínaním na jeden, dva alebo tri gombíky, jeden alebo dva rozparky na zadnom diele. Výnimočnosť dnešnej klasike dodá nezvyčajná dimenzia goliera a chlopní, či lesk materiálu. Iným riešením je model saka s dvojradovým zapínaním s predĺženou alebo naopak skrátenou dĺžkou či zväčšenými ramennými partiami. Nohavice sú vždy rovné a náležite dlhé. Dôležitú úlohu znovu zohrávajú vesty, košele, motýliky, kravaty, často s nezvyčajným žakárovým dekorom.
Extrémy tvorí civilné sako s krátkymi nohavicami a bielou rozhalenkou na letné slávnosti alebo modely z dielne dizajnového tvorca pre milovníkov avantgardného vyznania, kde hrá veľkú úlohu asymetria, mystika alebo naopak historizujúce inšpirácie.
Jedno je však pre túto tematiku dôležité - kvalita materiálov a spôsob spracovania musí byť na vysokej profesionálnej úrovni, pretože to je na konečnom zjave dôležité, nech ide o štýl ležérny, slávnostný alebo neobvyklý. Slávnostné udalosti a príležitosti si vysokú kvalitatívnu latku určite zaslúžia!

<<1>>

Jč, Foto: archív autorky, Oleg Nikishin/Getty images for MBFW Russia, image.net, Jakarta Fashion, Pitti Immagine

 

 

ATOK

Výstavy a veľtrhy

Termíny výstav a veľtrhov v najbližšom období si môžete pozrieť TU.

dolly