styl 2021


Špeciálna obuv pre tehotné 

2.jpg

Fakulta športových štúdií získala milión českých korún od českej Všeobecnej zdravotnej poisťovne  na výskum topánok pre tehotné.  Zdravotné ťažkosti v tehotenstvo pomáhajú eliminovať špeciálne topánky, ktoré sa dlhodobo vyvíjajú na Fakulte športových štúdií (FSpS) Masarykovej univerzity v Brne. Ukázal to predbežný výskum, ktorý odborníci robili na vzorke 30 žien. Aby dostali presnejšie dáta, začínajú ďalšie meranie, ktorým prejde za desať mesiacov stovka žien.

 

Vedci zaradili tehotné ženy do výskumu pôvodne preto, že vďaka ich relatívne rýchlemu priberaniu na váhe možno dobre sledovať zmeny na chodidlách, ktoré spôsobujú bežnej populácie nadváha alebo nosenie zlých topánok. Skúsenosti tehotných žien ale ukázali, že aj pre ne má nová obuv zdravotné benefity.
"Všetky sa zhodli, že až do poslednej fázy tehotenstva nepoznali výskyt kŕčov. U tých, ktoré mali klenbu nohy horšiu, sa navyše ukázalo, že po určitej dobe im fungovala lepšie, "
priblížil vedúci výskumu Martin Zvonař z FSpS. Fakulta športových štúdií spolupracuje s
moravským výrobcom topánok Josefem Hanákom už od roku 2010. Spoločne patentovali najskôr špeciálnu vložku do topánok, ktorá napráva klenbu nohy, a neskôr i celú topánku. Ak by výskum potvrdil zásadné pozitívne účinky, uvažuje firma o tom, že by vyrábala zvláštne série topánok pre tehotné. Po tehotných ženách sa budú experti z fakulty športových štúdií venovať aj obuvi pre chorých cukrovkou.

3.jpg2.jpg1.jpg

 

Sprac. Sich, foto:FSpS

 

 

ATOK

Výstavy a veľtrhy

Termíny výstav a veľtrhov v najbližšom období si môžete pozrieť TU.

dolly