styl 2021


Trendy dámskej konfekcie na jar a leto 2018 

0.jpg

Budúca jarná a letná sezóna prinesie do trendov inovované položky. Niektoré štýly zanikajú, iné zostávajú obohatené o nové prvky a nové, takmer živelne, vznikajú. Povedané v skratke: námornícke námety zotrvajú, minimalistický štýl sa obohacuje o objem a odevy určené výhradne na pláž sa sťahujú do mestského prostredia, nálady 90. rokov sa posúvajú o moderné cítenie a využijú materiály s komfortnou vzdušnosťou.           

V niektorých skupinách sa zvyšuje ozdobnosť, najmä v doplnkoch, preferované sú farebné odtiene červenej, modrej, ľahké pastely, zemité sýte tóny. Mnoho vášnivých vzorov, často v jedovatých farbách na tmavých podkladoch doplnia škálu námetov zoradených do nasledovných skupín.

FUSION
Inšpirácia vychádza z rozmanitosti kultúrnych vplyvov, predovšetkým zo stredomorskej oblasti, ktoré sa prelínajú a splývajú do nového námetu globalizovaného sveta. Romantické rómske odevy sú základom trendov ako je Boho Chic a Retro a dodávajú odevom ako eleganciu, tak vzdušnosť snov. Materiály, štruktúry, úpravy i detaily vytvárajú zjednotený dizajn, a to v štýle, ktorý je rozdielny od predchádzajúcich sezón s podobným námetom. Dámska atmosféra, ktorú zjednocuje mix šiat, nohavíc a blúzok do spoločných rysov, je z námetu zrejmá. Rustikálne topy sú základom, je to dôležitá téma aj pre úplety, ktoré sú tiež často v rustikálnom vyhotovení s asymetrickým riešením.
Silnými kľúčovými bodmi v tejto téme sú transparentnosť, holé ramená, opotrebovaný vzhľad a vyblednuté úpravy.

MINIMALIZMUS
                                                                                                                         Námet sa sústredí na jednoduché formy, ale v tomto "novom kabáte" má trochu rozmanitejšiu podobu. Nové črty tejto sezóny sú zjavné nielen v solídnych siluetách, ale aj v dômyselných strihoch s výrazne definovanými formami v ostrejšom alebo naopak, oblejšom charaktere.
Textílie sú textúrované, využíva sa prekrývanie vrstiev s rôznou konzistenciou a perforáciou. Farebná paleta zahŕňa pigmentovú červenú, červenkastú fialovú, fialovú v odtieni orchideí a ďalšie letné farebné odtiene ako ružová, vyblednutá modrá a ďalšie pastely kombinované často so striebristými efektmi. Jasným zámerom je nadsádzka objemu a dramatické línie s výrazným pásom a zvýraznenou ramennou oblou partiou v kombinácii s krajčírsky spracovanými súčasťami, ako je blúza či nohavice širokého strihu, často v skrátenej dĺžke. Kľúčovou súčasťou tohto námetu je vysoký pás a spolu s výberom materiálu vytvára futuristický industriálny vzhľad. Spoločne s ním sa vyskytujú aj niektoré ikonické súčasti, ako sú motoristické bundy so zdôraznenými ramenami a dlhé plisované košele s nohavicami či hladké sukne so zdvihnutou pásovou  líniou.

ACID CASUAL
Ľahko nedbalý štýl sa zameriava na odevy každodenného nosenia v čistých casual námetoch. Vplyvy prichádzajú z niekdajších klasických trendov ako je napríklad Grunge, teda z jasnej inšpirácie 90. rokmi, s puncom energie vtedajších undergroundových klubov. Silueta je vytváraná s nadsádzkou, často je rovnaká pre dámy aj pánov. Dôležitou súčasťou je denim. Novinkou je odev archívneho punk štýlu s dotykmi nekonvenčnosti, až rozkošného darebáctva. Tieto odevy dopĺňajú detaily, kovové prvky, zipsy, cvoky.

BEACH TO STREET
Smer inšpirovaný plážovými a kúpacími odevmi je transformovaný na mestské použitie. Silueta je jednoduchá a splývavá vďaka ľahkým textíliám, ktoré zaručujú luxus pri nosení. Ľahké transparentné tkaniny dominujú a môžu byť využité pre obe pohlavia. Vzory sú rafinované a veľmi sofistikované pre formálny aj casual look. Zrejmý je tiež vplyv japonskej kultúry využitý pri odevoch na špeciálne príležitosti, tiež tropické motívy alebo štylizované symboly Mesiaca, Venuše a iných planét. Dôležitá je intenzívna farebnosť a kontrasty.

ENERGY
Táto námetová skupina je inšpirovaná vášňou mladých ľudí pre športový štýl odevov s odkazmi na kluby v Londýne a Kórei v 80. a 90. rokoch, kedy módne trendy definovala druhá koža a "boyfriend" štýl . Odevy sú komfortné a úplne univerzálne. Krajčírsky spracovaný je skateboard štýl i dlhé parky v A línii. Tkaniny ako VELVET, mikro vláknové typy, hodvábne saténové úpravy a high-tech sú dôležité práve tak, ako eklektické pastelové odtiene, výbušná zelená a mestská sivá.

 

6.jpg5.JPG4.JPG

Ssheena

8.jpg7.jpg

Maya Hansen

10.jpg9.jpg

Ailanto

14.JPG13.jpg12.JPG11.JPG

Custo

15.jpg

Ion Fiz

16.jpg

Angel Schlesser

17.jpg

Francis Montesinos

18.jpg

Roberto Torreta

19.jpg

Maria Escote

20.jpg3.JPG2.jpg

 

D-club, foto: Image.net by Getty Images, Sebastian Reuter pre White Milano, foto Frazer Harrison/Getty Images pre Hakan Akkaya, foto Andreas Rentz/Getty Images pre Platform Fashion), MBFW Madrid

 

ATOK

Výstavy a veľtrhy

Termíny výstav a veľtrhov v najbližšom období si môžete pozrieť TU.

dolly