Flash


Pre dámy, ktoré sa majú rady 

0.jpg

De La Fotta je poľská dizajnérska značka, ktorú založila dcéra s mamou. S Móda revue sme ich objavili na  veľtrhu Styl a Kabo v Brne a nedalo nám nevyspovedať ich...

 

Suzanna, ako začala značka De La Fotta? Aký je jej príbeh?

Myslím, že silným spúšťačom bol náš výborný vzťah s mamou. A jedného dňa v roku 2016 sme sa spolu s ňou rozhodli, že si založíme spoločnú módnu značku. Celé to začalo, keď som odišla študovať do zahraničia. Mama hľadala kreatívnu činnosť, ktorou by si zamestnala hlavu. A začala znova šiť. Na ulici ma zastavovali ženy a pýtali sa odkiaľ mám také krásne šaty.

Takže tvoja mama šila už od mladého veku a založila si už skôr módnu značku?

Nie, nie. Keď bola mladšia šila si sama pre seba. Chcela mať na sebe módne kúsky, ktoré sú originálne a nik iný ich nemá. Keď som odišla do Londýna, tak mi šaty začala posielať. A to začalo pred viac ako 10 rokmi. Veľmi rýchlo sa zlepšovala... Dlho som ju nevidela a až raz, keď prišla do Londýna za mnou na návštevu, mala na sebe kostým, ktorý si sama ušila. Povedala som „WOW" a vtedy som dostala nápad - založme značku! Začala vyrábať viac a viac. Šaty sme začali nosiť najprv my dve, potom naša rodina, kamarátky, známe a už to išlo. Ženy na ulici nás zastavovali, vraj kde ste kúpili šaty, odkiaľ ich máte..., a tak sme získali sebavedomie na to, aby sme značku založili. Oficiálny názov a značka De la Fotta sa zrodil v roku 2016.

Je  De La Fotta čisto lokálnou módnou značkou? Ako je to s produkciu , šitím a materiálmi?

Je to veľmi medzinárodné. Materiály máme z Anglicka, Talianska, Švajčiarska, Francúzska, viac-menej z  celého sveta. Prvé šaty v kolekciách šijeme s mamou v ateliéri v Nemecku, kde teraz žije. Pri vymýšľaní kolekcie máme dva postupy. Navrhneme prvé šaty, extravagantnejšie kúsky, ktoré idú na prehliadkové móla na takzvanú „runway collection". Po módnych prehliadkach sa snažíme túto kolekciu upraviť tak, aby sa dala nosiť aj v bežné dni. Takejto kolekcii hovoríme „shop collection". Všetko vyrábame v Poľsku v našich dvoch ateliéroch v Lodzi.

Videla som , že nemáte číslovanie na šatách? Prečo?

No, zistili sme, že ženy sú bláznivé pokiaľ ide veľkosti. Keď vidia veľkosť S myslia si, že to je malé. Ak vidia L, tak si myslia, že nemajú dobrú postavu na šaty. Chceme predísť tomuto problému, a preto sme sa rozhodli nepoužívať veľkosti vôbec. A namiesto toho - vyskúšajte si ich! Buď to je dobré alebo nie je... Zo začiatku boli naši klienti prekvapení, ale zvykli si na to a veľmi si to pochvaľujú. Strihy šiat nie sú robené tak aby obopínali postavu, ale sú viac v over-size strihu. Nemusíme im hovoriť S,M ,L ... aj tak sme každá iná. Pozerajme sa na to, ako v nich vyzeráme, aké sme v nich krásne a nie akú veľkosť máme na sebe!

Z akého materiálu vyrábate šaty?
Používame bavlnu a vyberáme ju veľmi precízne. Dbáme na kvalitu. Držíme sa kvóty slowfashion a udržateľnej módy.

Podporujete slowfashion?
Sme súčasťou slowfashion v Poľsku už od jej samého začiatku. Nevyrábame viac, vyrábame malé kolekcie. Boli sme súčasťou podujatia Fashion Revolution - Who made your clothes? Chceme, aby naša značka ctila zameranie tohto smeru - žiadna ujma na znečistení životného prostredia.

 Ako to je s kolekciami?

Aktuálne je toto 6. kolekcia. Počas roka sú to 2 až 3 kolekcie. Niekedy robíme limitovanú kolekciu. Šijeme iba šaty, ale tento rok sme na sezónu jeseň/zima 2018-2019 začali šiť aj kabáty. Chceme vyskúšať niečo nové a zákazníčky si to samozrejme pýtajú. Držíme sa pravidla, že zákazník je náš pán... v tomto prípade pani.... (smiech).

Kto je tvojím klientom?
Žena, ktorá miluje farby a potlač. Musí v prvom rade milovať samú seba. Máme klientky od 18-70 rokov. Všetko závisí od ich osobnosti. Sú to väčšinou slečny a ženy z väčších miest. Rozumieme ženám, pretože my ženy tie veci navrhujeme presne pre ne. Originálne, niečo nové a hlavne nápadité, taká je poľská značka De La Fotta!

4.jpg33.jpg3.jpg2.jpg1.jpg

 

Veronika Chmelárová, foto: archív De La Fotta

 

 

 

 

 

 

ATOK

Výstavy a veľtrhy

Termíny výstav a veľtrhov v najbližšom období si môžete pozrieť TU.

dolly