styl 2021


Otázniky nad vašimi hlavami 

Od nového roka budeme mať ťažšie peňaženky

V máji  Európska komisia odporučila prijať euro na Slovensku k 1.1.2009. Obyvatelia aj podnikatelia si budú musieť zvyknúť nielen na ich hodnotu a pracovať s ňou, ale aj na ich vzhľad, aby s novými mincami a bankovkami vedeli pružne narábať a nemýlili si ich. Navyše sa mení aj počet nových bankoviek a mincí. Korunová mena má 7 druhov bankoviek a 5 druhov mincí, euromena bude mať 6 druhov bankoviek a až 8 druhov mincí, t. j. o tri viac.

Ako sa v nich vyznať? Pomohol by prehľadnejší ukladací systém peňaženiek? Zaujímalo nás, či slovenskí distribútori majú vo svojom sortimente europeňaženky.

Majiteľ veľkoobchodu COEX Ing. Tibor Tóbi už má pripravené nové druhy peňaženiek, ktoré poskytujú viac miesta na uloženie mincí. Jeden druh má až dve uzatvárateľné priehradky na mince. Tovar si zadovážil na základe avizovanej potreby aj na základe požiadaviek zákazníkov.

Elena Juríková z firmy Orieška si myslí, že také peňaženky možno ani nebude treba. Dovážajú tovar z Nemecka, kde je už euro zavedené a používajú sa tam bežné peňaženky ako doteraz.

Majiteľ firmy Tatrawood, veľkoobchodu a maloobchodu koženej galantérie Roland Ledecký vyvesil na predajňu oznam o ich zaradení do predaja hneď po schválení Európskou komisiou. Má viacero druhov a ako nám prezradil, jeden z nich bol za krátky čas vypredaný.

Firma Brass má v ponuke obuv aj koženú galantériu. Podľa Ing. Pavol Dupkala už robili prieskum a o europeňaženky zatiaľ nebol záujem. Preto ich ani neplánujú tento rok zaviesť. Myslí si, že to bude aktuálne až vtedy, keď ľudia budú s euromincami v priamom kontakte.

Veronika Husárová z firmy IMBIZ hovorí, že podľa skúseností zo západoeurópskych krajín neboli požiadavky na podobný typ výrobkov a ani dnes takéto typy nie sú komerčne úspešné. Dizajny v ponuke majú, ale záujem trhu je minimálny.

Ako vidíme, názory aj rozhodnutia sú rôzne. Koniec koncov o tom, či sa europeňaženky ujmú a v akom meradle rozhodne sám spotrebiteľ.

Darina Vitteková

ATOK

Výstavy a veľtrhy

Termíny výstav a veľtrhov v najbližšom období si môžete pozrieť TU.

dolly