Expo riva 2020


Dámske odevné materiály na jar a leto 2009 

HORIZONTY MÓDY

Vzdialenosti sa skracujú, časové pásma  a horizonty sa rýchlo striedajú - svet je globalizovaný. Máme k sebe bližšie, alebo sa  navzájom vzďaľujemeK dispozícii máme nadštandardné komunikačné a informačné systémy, ale často nás omnoho viac spájajú vzájomné impulzy, spoločné záujmy a dotyky a tiež spôsob odievania. Móda je jednou z ciest, ktorá horizonty prepája a tie vytvoria prostredie novým smerom.

 

Smery, ktoré spájajú výrazné záujmové skupiny, sa dotknú súčasných hudobných žánrov, mondénneho luxusu, zohľadnia výrazné obdobie 2. polovice minulého storočia ( 50. 70. a 80. roky ), oslovia tradície so značkou, nezabudnú na recyklačné a ekologické aspekty a voľný čas. Športový a outdoorový budú mať zelenú a hľadanie nového módneho výrazu sa posunie do sféry premysleného dizajnu, móda sa nevyhne ani  bláznivým a odvážnym kreáciám. Okrem toho sa bude klásť dôraz na kvalitu a funkciu aj hru s dômyselnými a ozdobnými či užitočnými detailmi. 

Móda začína odevnými materiálmi a tie využijú ponuku  prírodných i umelých vlákien a  viac než inokedy sa pohrajú s ich vzájomnými premyslenými kompozíciami. Nové technológie vytvoria neobvyklé funkčné kvality i estetické efekty. Aktuálne budú  nové kontrasty, transparentnosť, odľahčená hmotnosť,  hladké i rustikálne typy, elasticita, lineárna jednoduchosť i vycibrená ozdobnosť,  technické kvality aj účelová krása. Nová sezóna bude plná extrémov s jednoznačným cieľom - ponúknuť príjemné i krásne kvality pre potešenie všetkých zmyslov.

Módne smery budú mať štyri polohy:

 

CITY PANORÁMA

Moderný urbanizmus mestskej zástavby je hrou kovu, skla a betónu, ktoré kontrastujú s prírodou v oddychových oázach a vytvárajú horizonty pre mestsky ladený módny výraz. Ten opäť nie je jednoznačný. Zahŕňa casual eleganciu, voľný čas, mestské športy, odevy na zábavu vo dne i v noci, spoločenské i dizajnové kreácie - móda pre mesto bude mať široký výrazový register.

Farby - striebristá, sivá, fialová, frézová, červená, jasne zelená, vypálená oranžová.

Kvality - odľahčené a vzdušné vlnárske kvality - plátna, panama, letné tvídy, diagonály,  kompaktné bavlny, ľahké kordy, džíny, voály, batisty, bavlnené, hodvábne i viskózové kvality, technické typy - nylony, brúsené úpravy, vrstvené typy, zmesové kategórie, jemné pleteniny. Výrazové prostriedky - farba-nefarba, krajné i ľahké kontrasty, štruktúry, lesky, záblesky farby, transparentnosť. Vzory - geometrické a lineárne, fantazijné aj v pohybe, väzbové, potlače kvetinové, figurálne, úsekové, geometrické, symbolické. Formy - štíhle, priliehavé, klasické so  športovými prvkami i premyslenými detailmi.

01.jpg01a.jpg02.jpg

NEKONEČNÉ DIAĽAVY

Túžba po poznaní a dobrodružstve budú vedúcimi témami skupiny, ktorá je aktívna, oddychová  i poučná. Zahŕňa prázdninové cesty, kontakty s odlišnými kultúrami, súkromné objavy, pohyb i leňošenie. Je tu vidieť súčasnú športovú atmosféru, spomienkové, ľahko   nostalgické návraty, vintage image, vysokú funkciu odevov i ekologické aspekty.

Farby - perleťová, jemná zelená, banánová,  béžová, fialová, jasná modrá,  hnedá, škoricová, terakota. Kvality - športové bavlny, brúsené typy, letné flanely, hrubé i veľmi jemné bavlnené plátna,  koža a semiš, jemné i hrubšie pleteniny, menčestre, kordy, syntetické tkaniny, vzdušné typy, indické plátna, vrásnené povrchy. Výrazové prostriedky - oprané a vyblednuté úpravy, jasná i zastrená farebnosť, teplé aj chladné farebné kombinácie, transformácia tradičných vzorov do nových kvalít. Vzory - tradičné - diagonály, rybie kostry,  kocky, pruhy, kára, potlače s etnickými, kvetinovými, karibskými motívmi. Formy - športové, safari, uvoľnené, rozviate, zavinovacie, vrstvené, funkčné, pohodlné.

01.jpg01a.jpg02.jpg

NEDOTKNUTÉ OBZORY

Umenie, dizajn a divadelný efekt hrajú dôležitú rolu v odvážne ladenej skupine, kde nie sú vymedzené mantinely tvorivej činnosti. Vizuálny efekt je tu podstatný a plne zodpovedá funkcii. Vedúcim motívom bude hľadanie nových foriem, tvarov, kombinácií a odevnej skladby. Futuristické kreácie sa inšpirujú v tradícii, ktorú  transformujú do nových prototypov. Je tu viditeľná snaha vytvoriť novodobý odevný dizajn, ale nie je vylúčený ani rozmarný efekt. Farby - fialovomodrá, jasná oranžová, lomená oranžová, žltozelená, modrozelená, žltá, staroružová. Kvality - novodobé syntetické i tradičné, hladké i rustikálne povrchy, džerseje, zvrásnené typy, sieťovanie, vrásnenie. Výrazové prostriedky - neobvyklé kombinácie, nové proporcie, lesk, ligot, lakované povrchy, výrazná transparentnosť, jednoduché ozdoby, prestrihy, zámiky, sklady, aplikácie. Vzory - reminiscencia na starú anglickú tradíciu,  pruhy, prúžky, veľké kára, makromotívy, čipkové motívy. Potlače - geometria v pohybe, rozmerné štylizované kvety, figurálne a symbolické výjavy,  útržky textov. Línia - novodobé vrstvenie, asymetrické formy, športové i luxusné prvky, premyslené detaily.

01.jpg01a.jpg02.jpg

BLÍZKE HORIZONTY

Letmé dotyky spomienok a snenie vyvolajú príjemnú relaxačnú pohodu a priblížia nekonkrétny svet mystiky s modernou dobou. Romantické prvky čiastočne vystriedajú nové  zjednodušené i strihovo neobvyklé formy. Pohodlie a uvoľnenosť budú rozhodujúcimi 

kritériami aj pri výbere materiálov. Zahmlená svetlá farebnosť umocní náladu skupiny.

Farby - telové pastelové odtiene - škrupinková, béžová, ružová, lila, strieborná, piesková a oriešková. Kvality - mäkké vlnárske kategórie: krepy, panama, kepre, tvídy typu „chanel", jemné bavlnené voály, gázy, pleteniny, flísy, pracie kordy, šantungy, čipky. Vzory - drobné kocôčky, okenné kára, prúžky, drobný žakár, potlače. Mini vzory - bodky v pohybe, kvetinky, fantazijné mystické námety, naivné figurálne a zvieracie typy, nápisy a rozmerné kvetinové vzory. Výrazové prostriedky - ozdobné efekty, výšivky, plisovanie, čipkové vsadenia, riasenie, jemné detaily. Formy - pohodlné, športové, infantilné i romantické.

Biela a čierna zostanú naďalej ako kombinačné komponenty, samostatné farby i vzájomne sa doplňujúce elementy.

01.jpg01a.jpg02.jpg

Text a koláže D-C Club Praha, kresby akad. mal. Marie Vránková

 

ATOK

Výstavy a veľtrhy

Termíny výstav a veľtrhov v najbližšom období si môžete pozrieť TU.

dolly