Expo riva 2020


Detské oblečenie na jar a leto 2009 

Veľká malá móda

Farebnosť a cielenosť - to sú prívlastky, ktoré charakterizujú detskú módu na jar a leto 2009. „Vintage", čiže spomienky na minulosť sú jedným z hlavných motívov (najmä 50. roky a potom kvetinové hippies impulzy zo 70. rokov).

 

Farby sa koncentrujú okolo bielej, ale aj čiernej a hoci ide o leto, vždy oživenej. V kolekciách pre deti od troch rokov vyššie je veľmi veľa ružovej, pre batoľatá skôr námornícka modrá a biela. Biela je síce hlavnou farbou, ale ako vieme, aj ona má mnoho odtieňov prírodných, sivastých, béžových a žltkastých. Ich spojenie, resp. spojenie rôznych blízkych tónov patrí k novinkám viac ako kontrasty samotné. Hovorí sa im monotóny. Veľkú rolu tu hrajú aj rôzne odtiene lúčnej zelene a teraz viac-menej po prvý raz aj škála fialových, od svetlej orgovánovej až po tmavú.

Vzory nájdeme tradičné aj nové. Hoci tradičné, ale teraz veľmi aktuálne sú bodky - veľké, malé, pravidelné aj nepravidelné, riešené tiež v negatívnej bielej na podkladovej farbe a často rôzne kombinované, napríklad s prúžkami a inými motívmi. Patria sem kvetiny všetkého druhu, rôzne pohodené po tkanine. Monnalisa nechala deti rozhadzovať pri prehliadke plné hrste ruží.

Oblečenie je teda veselé, napriek dôležitej prítomnosti čiernej, a to všetko podčiarkuje použitie flitrových ozdôb aj pri športovo ladených kolekciách. Kombinujú sa s lesklou kožou, respektíve plastickými materiálmi, ktoré sú tiež veľmi aktuálne.

Všeobecne je v kolekciách veľa  jednoducho riešených, ale atraktívnych šatočiek s dĺžkou len málo nad  kolená, občas s dvojitou sukničkou, s malými kontrastnými paspulkami, prípadne úzkymi riasenými volánikmi. A samozrejme, stovky rôzne potlačených, respektíve vzorovaných tričiek. Objavila sa tu dokonca imaginárna potlač na plavkách v kolekcii Archimede (vzor sa objaví len vtedy, ak sú plavky mokré).

A čo chlapci? Z pohľadu módy to majú bližšie k oblečeniu otcov, sú dnes „uvoľnene elegantní". Jednoducho, už nie vynútené košele a viazanky na rodinné stretnutia, ktoré boli nepríjemnou povinnosťou dobre vychovaného chlapca, ale radosť a zábava. Keď už kravata, tak trochu veselá, košieľky rôzne pruhované, ak sú rozopnuté, ukazujú zaujímavý rub goliera. Saká často len košeľové, veď ide o letnú sezónu. Samozrejme, je tu aj džínsové oblečenie, od kratších bermúd po členkovú dĺžku. K tomu úplety a tričká prinášajúce posolstvá všetkého druhu. Výrobcovia ponúkajú aj chlapcom módu, ktorá sa im páči.

 

Svatava Vynal

Foto archív autorky

 

01 barbie.jpg02-HOTWHEELS.jpg03-boboli.jpg04-stone island.jpg05_I Pinco Pallino.jpg06 baby legs.jpg07_I Pinco Pallino.jpg08_I Pinco Pallino.jpg09_I Pinco Pallino.jpg10 puc.jpg11-Denny Rose.jpgrezerva dimani domani.jpgRezerva_silver_pink_tracks.jpgrezerva-baci.jpgrezerva-without papers.jpg

ATOK

Výstavy a veľtrhy

Termíny výstav a veľtrhov v najbližšom období si môžete pozrieť TU.

dolly