Expo riva 2020


Trendy spodnej bielizne na jar a leto 2009 

Móda sa točí okolo pása

Chvíľu sa mohlo zdať, že spodná bielizeň ide svojou vlastnou cestou a odevné trendy ju až na vývin farebnosti veľmi nezaujímajú. Iste, nové materiály a technológie sú hlavným ťahúňom a prinášajú aj najväčšie prekvapenie vo vývoji dámskej spodnej bielizne. Odevné trendy na rok 2009 ovplyvnili návrhárov aj výrobcov natoľko, že sa výrazne „zapisujú"  do tvarovania bielizne. Meniaca sa silueta odevu musí ladiť s tou správnou bielizňou, inak je akýkoľvek efekt preč.

 

Nové povrchy materiálov  pôsobia cez sýte farby, kým neutrály vzbudzujú záujem jemnejšími tónmi. Do neutrálov patrí telová a biela, kremičitú sivú oživujú sýte akcentné farby a metalické úpravy. Živý povrch materiálov zastupujú rastrové štruktúry, žakáre, ale aj povrchové úpravy. Aj subtílna dvojfarebná čipka dokáže dosiahnuť požadovaný cieľ. Tónované tieňové alebo oblakové motívy obohacujú paletu. Mrazivo pôsobí farebná škála ľadových neutrálov vyžarujúcich istú ľahkosť - krištáľové tóny, minerálna biela, sivá a zelené odtiene, ako aj strieborná sivá.

Najvýraznejšia zmena sa odohráva v umiestnení pása. Pás sa vracia na svoje miesto, veľmi často je aj zvýšený. Dámska sukňa a nohavice obopínajú boky a zadoček a opisujú postavu v oblasti stehien. Nohavičky s veľmi zníženým pásom a so šnúrkou na bokoch sa ukázali ako celkom nevyhovujúce. Nový tvar nohavičiek má plné boky a veľmi často rafinovane spracovanú zadnú partiu.

Návratom k elegancii 40. a 50. rokov minulého storočia a väčšie zameranie módy na staršiu, ale stále aktívnu skupinu žien sa do popredia dostáva bielizeň, ktorá pomáha lepšie tvarovať postavu. Nie je to žiaden návrat korzetov, bielizeň, ktorá má tvarovacie schopnosti, existuje už dlho, len sa krčila v tieni a čakala na svoj veľký NÁVRAT. Táto situácia práve nastala. Nemyslite len na uťahovanie alebo vyzdvihovanie. Ide o celkový dobrý dojem a tiež pohodlie. Vracia sa i staré dobré kombiné, teraz z hodvábnych zmesí s elastanom, bez ktorého by šaty správne nesplývali.

Pánska móda sa mení pomalšie ako dámska, ale aj ju zasiahlo zvýšenie pásu.  Preto sa pri pánskej spodnej bielizni stretávame so zvyšovaním sedu. Aj páni už dávno vedia, že rôzne oblečenie vyžaduje rôznu bielizeň. Pod voľné oblekové nohavice sa stále častejšie nosia boxerky. V elegantnom a nostalgickom retrotrende je ušľachtilá tkaná bavlna so vzormi jemných prúžkov a kár. Pre mladú módu sú typické fantazijné potlače. Bielizeň na šport a voľný čas je vo futuristickom trende. Pohráva sa s novými úpletovými materiálmi, nechýbajú efekty stiahnutia a podpory.

Hlavným trendom detskej bielizne je predovšetkým praktickosť a funkčnosť. Tú zabezpečujú kvalitné materiály, predovšetkým úplety s veľkým podielom elastanu. Potlače reagujú na svet detských hrdinov. Stále aktuálny zostáva Harry Potter a Star Wars, svoje miesto si držia pavúčí muži a Simpsonovci, vo svete najmenších Európanov si  našiel miesto aj náš krtko!

 

Nina Provaan Smetanová

Foto Igedo Company/Tillmann,Max Černitsov, Speidel, Lisca, Mex, SIMM  a archiv

 01-conturelle.jpg02-Nina+von+C.+(2).jpg03-conturelle.jpg04-Nina+von+C.+(3).jpg05-Max Cernitsov.jpg06-Mexx.jpg07_LOBON.jpg08-lemila.jpg09-Speidel.jpg10-Luna.jpg11.jpg12-Luna.jpg13-Lisca.jpg14_LOBON.jpgconturelle (1).jpgconturelle (3).jpgconturelle.jpgLisca.jpgNina von C. (1).jpgNina von C..jpgRoberto_Cavalli033.jpgRoberto_Cavalli039.jpg

ATOK

Výstavy a veľtrhy

Termíny výstav a veľtrhov v najbližšom období si môžete pozrieť TU.

dolly