Expo riva 2020


Trendy plaviek a plážovej módy na leto 2009 

Slnko, voda,  pláže....a móda

Ďalšie horúce leto povzbudilo návrhárov a výrobcov plaviek a plážového oblečenia. Prebiehajúce prehliadky potvrdzujú trend, že plavky a plážové oblečenie predstavujú dve samostatné kategórie. A nie je možné si ich zameniť.

 

Od tých čias, čo si ženy mohli obliecť plavky, neubehlo ani sto rokov. Za ten čas sa však búrlivo premenili. Najnápadnejšie je, samozrejme, ich zmenšovanie. Tam sa už dosiahlo maximum v roku 1964, keď avantgardný návrhár Rudi Genrich predstavil svoje plavky bez horného dielu, takzvané monokiny. Potom nastúpil búrlivý vývoj použitých materiálov, ktorý trvá dosiaľ. Oči všetkých milovníkov plaviek, obchodníkov, novinárov, ale aj návrhárov sa každý rok upierajú do Miami, kde sa koná Mercedes Benz Fashion Week.

Trendy na rok 2009, ktoré tam predstavili poprední návrhári, sú jedny z najdôležitejších.

Prehliadky potvrdili všeobecný trend návratu k farbe. Pri odevoch sa farba vracia len pozvoľne, pri plavkách však dominuje. Uplatnili sa všetky jasné a akcentné farby sezóny. Z modrých odtieňov, ktoré ku plavkám odjakživa patria, je to predovšetkým pastelová modrá zvaná otvorené nebo a výrazná stredná modrá s názvom infrablue. Veľmi zaujímavo pôsobí kombinácia týchto dvoch farieb v spojení s módnou fialovou wistérie a akcentnou ružovofialovou orchidey. Svoje miesto má aj tyrkysová, jasná červená a malinová. Biela ani červená sa však nevzdávajú, držia si svoje rokmi vybudované postavenie, či už samostatne, alebo v kombinácii.

Jednofarebné plavky zaberajú rovnaké miesto ako geometrické vzory, najväčším hitom sú však kvetinové vzory a maxi vzory, vzory predmetov, ako sú pásiky, spony, paisley, maskáčové reptílne a vzory kožušín dravcov, všetko vzájomne kombinované, takže na plavkách vidíme vždy len časť obrázku. Nejde tu však o náhodné kombinácie, ale o presne umiestnené vzory do tvaru plaviek.

Žiaden tvar plaviek alebo bikín nie je určujúci. Naporúdzi sú všetky typy nohavičiek a podprseniek, pevné aj riasené, symetrické aj asymetrické. V dámskej, ale oveľa viac v pánskej a detskej móde sa ustupuje od minimini riešení. Vykrojené pánske plavky sa neobjavili vôbec. Vždy majú aspoň nohavičku, ale častejšie sú voľné a siahajú až ku kolenám. Nechýbalo ani riešenie s náprsníkom, očividne inšpirované dvadsiatymi rokmi minulého storočia.

Detská móda plne rešpektuje trendy farebnosti a tvarov pre dospelých, z farieb chýba samozrejme čierna a vzory sú úmerné detským proporciám.

 

Plážové doplnky

Hrozivé informácie o stenčujúcej sa vrstve ozónu a zvýšený výskyt zhubného melanómu mení prístup väčšiny populácie k opaľovaniu. Slnečníky a opaľovacie krémy už dávno nestačia, na pláži sa treba aj patrične zahaliť. Tradičným doplnkom plaviek je pareo, veľký šál 90-120x180 cm, ktorý bol pôvodným oblečením Tahiťaniek. Aj ten však podlieha módnym trendom. Šály s rovnakými alebo kompozitnými vzormi, aké majú plavky či bikiny, sú samozrejmosťou, k jednofarebným plavkám sa ponúkajú veľké fantazijné vzory. Z používaných materiálov sa na rok 2009 dostal na výslnie hodváb a jeho zmesi. Vďaka retrotrendom módni návrhári objavili opäť kaftany a košeľové šaty.

KAFTAN - pôvodne perzský pánsky hodvábny voľný habit dlhý po členky, sa ani po stáročiach nezmenil. V dámskej plážovej móde bude v lete 2009 skutočne hitom. Jednoduchý, strihovo široký odev bez rukávov alebo s rovno nasadenými voľnými rukávmi poskytuje viaceré variácie. Návrhári sa pohrávajú s dĺžkou od polovice stehien až po zem, rukávy skracujú po lakte, alebo naopak predlžujú až po ukazováčik. Na pareách žiaria veľké fantazijné vzory. Ďalšou novinkou sú veľmi ľahké košele a košeľové šaty s uvoľnenou šírkou. Môžu byť prepínacie alebo zavinovacie. Najčastejšie sú z polopriesvitných materiálov, ale aj tu má prím hodváb a jeho zmesi. Až po ňom je aktuálny aj jemný ľan a viskóza.

Z pohľadu trendov na rok 2009 je ďalším neodmysliteľným prvkom plážového oblečenia široký a mäkký klobúk, ktorý je farebne zladený s celkovým oblečením. To platí aj pre opasok, ktorý je nevyhnutný na stiahnutie šírky kaftanu a košeľových šiat. Neoddeliteľným doplnkom plážového oblečenia je aj zaujímavá bižutéria, predovšetkým veľké náhrdelníky siahajúce až po pás v niekoľkých radoch. Ruky zdobia masívne náramky.

Tak, a teraz už chýba iba plážová taška farebne zladená s klobúkom a môžete sa vydať na  novú mestskú pláž, ktorá je v roku 2009 ďalším hitom letnej sezóny.

 

 

Nina Provaan  Smetanová

Foto René Tillmann/Igedo Company, (Roidal, Morgan Mehlhorn, Fürstenberg, Magistral a SIMM (Luna) a archív

 

01-MW_swim.jpg2piece_bandeau_pruneanis.jpg02-Roidal.jpg03-Red Carter.jpg04.jpg04a-Luna Thalassa.jpg05-Magistral.jpg06-Maryan Mehlhorn.jpg07.jpg08a-Je Suis.jpg08-Je Suis.jpg09-Fuerstenberg.jpg10-summershop.jpg1001473-3590-2953-300.jpgGottex_01.jpgGottex_02.jpgJe_suis_01.jpgJe_suis_02.jpgMaryan_Mehlhorn_01.jpgMaryan_Mehlhorn_02.jpgMaryan_Mehlhorn_13.jpgMS08-Brasil 03.jpgMS08-Brasil 04.jpgMS08-Brasil 06.jpgRezerva-Je_suis_01.jpgRoidal.jpg

ATOK

Výstavy a veľtrhy

Termíny výstav a veľtrhov v najbližšom období si môžete pozrieť TU.

dolly