Expo riva 2020


Jedenáste prikázanie 

„Nebudeme meniť cenu, ale menu," povedal  prezident Zväzu obchodu a cestovného ruchu (ZOCR) SR Pavel Konštiak (na obr. vľavo) pri podpise Deklarácie spoločenskej zhody zaviesť a používať euro a dodal: „Pamätajte si jedenáste prikázanie - nezdražíš!" ZOCR SR prijal Výzvu k cenovej stabilite, v ktorej sektor obchodu deklaruje, že nezvýši neodôvodnene ceny v procese zavedenia eura. Zároveň predložil na podpísanie Protokol o pristúpení k Deklarácii spoločenskej zhody zaviesť a používať euro. Akt podpísania sa konal za prítomnosti premiéra Roberta Fica, guvernéra Národnej banky Slovenska Ivana Šramka a Pavla Konštiaka v priestoroch Národnej banky Slovenska.

Do iniciatívy sa zapojili najväčší členovia Zväzu obchodu, zamestnávateľské zväzy, odbory, samosprávy krajov, miest a obcí. Premiér Fico zároveň vyzval ďalších výrobcov a dodávateľov, aby sa do tejto iniciatívy zapojili. Na otázku analytika trhu Ľubomíra Drahovského, či sa nestanovia kritériá, ktoré určia, čo je neodôvodnené zvyšovanie cien, premiér Fico povedal, že sa pokúsili z jednotlivých položiek zostaviť pultovú cenu. „Neviem, či by to zvládli aj ľudia z Harvardu," dodal.

Ceny by vláda chcela monitorovať cez vytvorenú radu, na čele ktorej by mal stáť človek garantujúci, že jej (rady) výzvy sa budú brať vážne, upozornil Robert Fico. Budú sa brať do úvahy vstupné náklady a podľa nich sa zistí, či si obchodník neuplatňuje neprimeranú maržu. „Je dôležité, aby sa zistilo, kto na konečnej cene najviac zarába," upozornil Konštiak.

Premiér zároveň vyzval opozíciu, aby sa pripojila k Deklarácii a ku všetkým aktivitám na bezproblémové zavedenie eura. „Vláda nedovolí, aby euro bolo úspechom len Slovenska. Euro musí byť úspechom každého človeka na Slovensku," dodal Fico.

 

Bratislava/Darina Vitteková

 

DSC00612.jpg

 

ATOK

Výstavy a veľtrhy

Termíny výstav a veľtrhov v najbližšom období si môžete pozrieť TU.

dolly