Expo riva 2020


Sto rokov mladá, pár rokov zvodná 

Kúsoček skromného oblečenia, ktorému sa dnes pripisuje veľká dôležitosť. Aj z hľadiska hygieny, no predovšetkým ako významnej súčasti módneho priemyslu. Niektoré ženy sú ochotné dať zaň celé imanie. Pritom má azda najkratšiu históriu vo vývoji jednotlivých kusov odevu. Dlhé storočia bol pre ľudí planéty pojem spodná bielizeň neznámy. Zaujímavé pritom je, že pánska spodná bielizeň má trochu dlhšiu históriu ako dámska.

Prvopočiatky dámskej spodnej bielizne môžeme síce nájsť už v starom Grécku, kde si ženy pruhom plátna alebo kože obväzovali poprsie, no bolo to len pre ich vyformovanie. V 14. storočí sa pod vrchný odev začali obliekať košele plniace v istom zmysle spodnú (zároveň aj nočnú) bielizeň a často plnili aj funkciu pracovného oblečenia. Prvé nohavičky si údajne obliekla v 16. storočí Katarína Medicejská, ktorá sa zaslúžila aj o vznik korzetov. Napriek tomu nohavičky až do konca 18. storočia nosilo len minimum aristokratiek, pretože sa považovali za odev vhodný pre prostitútky či herečky. Prvá podprsenka vznikla až začiatkom 20. storočia v New Yorku, keď si ju Mary Phelps Jacobsová vyrobila z korzetu. Bola to skôr náhoda ako dlhé uvažovanie o zmene korzetov, no Mary to prinieslo úspech. Až po jej vynáleze začali vznikať prvé nohavičky, košieľky a v polovici 20. storočia aj podväzkový pás. Do dvadsiateho storočia boli ženy pod šatami nahé.

Pánska bielizeň sa svetu prihovorila skôr. Už  Kelti a Germáni nosili akýsi druh spodkov rôznych šírok a dĺžok a mali tvar vrchných nohavíc. Za prvopočiatky pánskej bielizne sa dajú považovať ovinovačky chrániace genitálie, ktoré si obliekali rímski legionári. Intímne pánske oblečenie predstavovali v gotike tzv. bruchy, ktoré sa šili z veľmi jemného plátna. V 13. storočí si rytieri pod vrchné oblečenie obliekali biele plátenné nohavice po kolená, prípadne spojené s pančuchami tvorili pančuchové nohavice. Až tu sa skutočne začala história pánskej spodnej bielizne a táto časť odevu začala odrážať aj spoločenské postavenie jej majiteľa. Dnes sa spoločenské postavenie odzrkadľuje na značke auta či počte domov.

Dnešná spodná bielizeň sa vyvinula do zmyselného oblečenia nielen u dám, ale aj u pánov.

Históriou sú dámske „bombarďáky" v ich vtedajšej podobe aj antierotické, široko vlajúce trenírky pánov. Mimochodom, „bombarďáky" sa v Nemecku nazývajú vrahom lásky.

Ešte jedna zaujímavosť. Tangá - názov pre tento druh nohavičiek, ktorý si veľmi rýchlo získal obľubu u žien (a neskôr aj u niektorých pánov) pochádza z anglického slova thong (v preklade remienok, pásik). Možno sa budete čudovať, ale tangá nie sú objavom 20. storočia. Nosili ich už prastaré africké kmene. Podobná tangám je aj japonská spodná bielizeň fundoši. Do našej kultúry prenikli zhruba v 20. rokoch minulého storočia - vtedy ich začali nosiť zamestnankyne erotických nočných klubov. Módnym výstrelkom sa stali najskôr ako plavky na plážach slnečnej Brazílie v 70. rokoch. Vo forme spodnej bielizne sa používajú od 90. rokov minulého storočia.

 

Darina Vitteková, MaJe

ATOK

Výstavy a veľtrhy

Termíny výstav a veľtrhov v najbližšom období si môžete pozrieť TU.

dolly