Expo riva 2020


Zdravotné podprsenky 

Rakovina prsníka patrí medzi najčastejšie zhubné nádory u žien. Na Slovensku pribúda až 1900 prípadov ročne a oproti minulosti, keď toto ochorenie postihovalo ženy okolo 60 rokov, sa za posledných 20 rokov už diagnostikuje u žien vo veku 25-45 rokov. Hoci sa dnes v liečbe uprednostňujú miernejšie postupy ako je radikálne odstránenie prsníka (mastektómia), ktoré patrilo medzi štandardné zákroky, obvykle sa nedá vyhnúť určitej rekonštrukcii prsníka po odstránení nádoru.

Napriek tomu, že sa plastické operácie vykonávajú modernými metódami - pomocou silikónových implantátov, iba mizivé percento žien sa rozhodne podrobiť druhej (rekonštrukčnej) operácii. Ide totiž o zdĺhavý proces a pacientky sa radšej rozhodnú nosiť vonkajšiu protézu (epitézu). A tu nastáva problém. Nielenže sa musia s takouto situáciou psychicky vyrovnať, veď prichádzajú o symbol ženskosti, ale potrebujú aj poradiť, kde si zdravotnú podprsenku zadovážia a či náklady na epitézy hradí poisťovňa atď. Je to pre ne citlivá téma a tak sme aj v ich mene oslovili Máriu Stoklasovú, majiteľku firmy Omar, ktorá je oficiálnym výrobcom týchto zdravotných podprseniek.

 

Kde si môžu ženy zdravotné podprsenky kúpiť? Existujú špeciálne predajne,
alebo si musia dať podprsenku vyrobiť na mieru?

Tieto podprsenky by sa mali predávať v každej špecializovanej predajni Zdravotníckych potrieb, ktoré však napriek svojej špecializácii nemajú záujem o kúpu tovaru na skladovanie, ale iba na objednávku z katalógu, čo pre veľa žien znamená takmer žiadny výber. Náklady na protézu hradí poisťovňa a čiastočne aj náklady na vhodnú podprsenku.

Konečne sa o tento problém začínajú zaujímať aj obchodníci z klasických predajní, čo ženám pomôže zbaviť sa traumy z návštevy Zdravotníckych potrieb a podprsenky si môžu vyskúšať v klasickom obchode ako bežné zákazníčky. Tieto ženy  totiž o svojom probléme nerady hovoria. Aj preto sme neuviedli tieto podprsenky pod názvom ortopedické podprsenky, ale zdravotné. Zmena názvu spôsobila, že o zdravotné podprsenky sa začali zaujímať aj tehotné ženy, ktoré si uvedomili nebezpečenstvo rôznych krásnych, ale pre tehotnú ženu nevhodných podprseniek.

 

Prečo nie je vhodné vyberať si tieto podprsenky z katalógu?

Každý výrobok a predovšetkým podprsenku a plavky je nevyhnutné vyskúšať, pretože veľa skrytých nevýhod niektorých druhov sa ukáže až pri ich skúšaní. Niektoré ženy potrebujú strednú časť mať veľmi vysoko na hrudník, niektoré iba minimálne vyvýšené, ale nájdu sa aj také, ktoré to vyvýšenie nepotrebujú vôbec. Všetko záleží na spôsobe uskutočnenej operácie. Niektorej zákazníčke odstránia celý, niektorej polovicu a niektorej iba časť prsníka a od toho záleží korekcia podprsenky.

 

V čom sa líši výroba a aké materiály sa používajú?

Čo sa týka materiálov, tak sú v podstate podobné ako pri klasickej bielizni, azda by som podotkla, že by mali byť trocha menej elastické a ramienka podstatne širšie ako pri bežných podprsenkách, pretože náhrada prsníka-epitéza. Má určitú váhu a býva obvykle ťažšia ako zdravý prsník. Špecifickejšia býva výška stredu podprsenky, keďže tam prsník chýba a pri najmenšom pohybe alebo zohnutí sa môže od tela pri váhe epitéza odtiahnuť, čo by naozaj nebol najpríjemnejší pocit. Najväčším rozdielom oproti bežne vyrábaným podprsenkám je, že do vnútra košíka sa všíva vrecúško, do ktorého sa vkladá epitéza, aby tam držala napevno a nemohla vypadnúť. 

Stálym zákazníčkam stačí, ak si podprsenky telefonicky doobjednajú, alebo si ďalšia kúpa vždy vyžaduje osobnú návštevu?

Závisí to od klientky. Každá podprsenka je jedinečná, tento artikel sa nevyrába „na páse". Je naozaj ťažké vyjsť v ústrety každej zákazníčke. Mnohé z nich sú náročné, ako väčšina žien, niektoré sa po operácii uzavrú a jednoducho berú iba to najjednoduchšie. Sú však aj také, ktoré si až po operácii prsníka uvedomujú stratu časti tela a chcú si tento hendikep  vynahradiť luxusnou bielizňou.

 

Sylvia Laczová

 

ATOK

Výstavy a veľtrhy

Termíny výstav a veľtrhov v najbližšom období si môžete pozrieť TU.

dolly