Expo riva 2020


Spracovanie spodnej bielizne 

Produkcia bielizne má stále vzrastajúci charakter podmienený dopytom trhu. Súčasné trendy kladú veľké nároky na kvalitu hotových výrobkov. Bielizeň tvorí doslova našu druhú kožu a  medzi pokožkou a prvou vrstvou odevu je tzv. mikroklíma, pomery ktorej určujú spokojnosť organizmu a pocit komfortu.

Hlavnými faktormi, ktoré ovplyvňujú predajnosť tejto komodity, sú materiálové, funkčné a estetické vlastnosti. Značné požiadavky sa kladú na nenáročnosť údržby. Okrem tradičných bavlnených úpletov a ich zmesí sa aj do tejto oblasti odevného priemyslu do popredia dostávajú materiály vyrobené z modifikovaných syntetických vlákien, ktoré sú nositeľmi rôznych high-tech vlastností, tepelných vlastností atď. Trend je jednoznačný: veľmi jemné elastické úplety vyrobené z mikrovlákien, hlavne v zmesiach s elastomérmi (napr. Dorlastan®, Lycra®, Lyocell®), ktoré sú nositeľmi pružnosti bielizne. Medzi ďalšie dôležité vlastnosti bielizňových úpletov patrí príjemný ohmat, splývavosť, nekrčivosť, antialergické zloženie, priedušnosť a iné. Čoraz väčší dôraz sa kladie na funkčnú bielizeň, ktorá je nositeľom fyziologických vlastností a podieľa sa na termoregulácii organizmu v danom prostredí a pri určitej záťaži. Termobielizeň a bielizeň odvádzajúca vlhkosť z povrchu tela už nie je na trhu ničím výnimočným. Na tento účel sa používajú modifikované polypropylénové a polyesterové vlákna (Isofil, DryFlo), ktoré sú nenasiakavé, avšak kanálikmi na svojom povrchu v krátkom čase odvedú pot z povrchu tela. U nositeľa tak nedochádza k pocitu nekomfortu, pokožka zostáva suchá.  

 

Adriána Strieborná, foto archív autorky

 1-VGS3721-UTL-4_resize.jpg1-VGS3721-UTL-7_resize.jpg4 - LG2135-2_resize.jpg5-VF2439-1_resize.JPG5-VF2439-7_resize.JPG15-VC3711M-3_resize.JPGMacpi.jpgseam a.jpgseam b.jpgseam c.jpgseam d.jpgseam e.jpgSEAM.jpgSCHMETZ - Needles since 1851-2.gifSCHMETZ - Needles since 1851-3.gifSCHMETZ - Needles since 1851.jpgStarteseite.jpgVG3721.jpg

ATOK

Výstavy a veľtrhy

Termíny výstav a veľtrhov v najbližšom období si môžete pozrieť TU.

dolly