Expo riva 2020


Vymeniť, alebo nie 

Reklamovať topánky, kabát či nohavice je predsa len niečo iné, ako reklamovať  nohavičky. Najmä z hygienického hľadiska. V novom zákone o ochrane spotrebiteľa sa o reklamáciách spodnej bielizne nič nehovorí, z hľadiska tohto zákona však platia na reklamácie spodnej bielizne také isté podmienky ako na iný tovar. Riešenie sporných prípadov závisí od jednotlivých obchodo v. Ako to riešia

Otília Krutáková z firmy Clematis v Košiciach tvrdí, že ak zákazníčka prinesie tovar s odstrániteľnou chybou, tak ju odstránia, ak sa odstrániť nedá, tak ho vymenia. Nosenú bielizeň nevymieňajú, avšak aj tu sa snažia zákazníka uspokojiť, pokiaľ sa dá. „Stalo sa, že zákazníčka priniesla dlhšie používanú podprsenku," hovorí Krutáková a dodáva: "Obnosenosť sa pri podprsenkách ťažšie dokazuje ako pri inom tovare."  Reklamácie nohavičiek sú skôr výnimkou. Pri reklamácii starostlivo posúdia, či nebol tovar nosený.

V predajni Bikiny Store v Bratislave by ste sa zbytočne pokúšali meniť bielizeň. Zuzana Teremová hovorí, že ak zákazníčka po pár dňoch chce vymeniť nohavičky, pretože sa jej nepáči farba alebo strih, zásadne ich nevymenia. „Zákazníčka si má možnosť tovar u nás vyskúšať," zdôvodňuje. Ak sa párajú alebo boli prané pri nevhodnej teplote, tovar pošlú výrobcovi a ten posúdi, či reklamáciu uzná, alebo nie. To isté platí o podprsenkách.

Vedúci odbytu Peter Biesik z firmy Timo v Melčiciach - Lieskové priznáva, že bielizeň vymenia. Závisí to však tiež od druhu reklamácie. Čo môžu, opravia sami, čo nedokážu, posielajú na reklamáciu výrobcovi, s ktorým sú v neustálom kontakte. Keďže predávajú viac podprsenky ako nohavičky, reklamácie nohavičiek sú ojedinelé.

Za dva roky existencie mali v  bratislavskej predajni Intima len dve reklamácie podprseniek, s riešením ktorých boli zákazníčky spokojné, sumarizuje Ľubica Novotná. O výmenu nohavičiek niektoré zákazníčky žiadali, ale im nevyhoveli. Tie z hygienických dôvodov zásadne nevymieňajú. „Poskytujeme dosť času aj priestoru na vyskúšanie bielizne u nás v predajni. Ak sa zákazníčka rozhodne niečo si kúpiť, veríme, že to robí po dôslednom uvážení," dodáva Novotná.

Michaela Barochová z Trioly, a. s., Praha hovorí: „V našich firemních prodejnách z hygienických důvodů výměny prádla nejsou možné. Reklamace podprsenek řešíme  výměnou nebo opravou, event. vrácením peněž, snažíme se vždy zákaznici vyhovět a prádlo vyreklamujeme i když ne vždy je důvod reklamace oprávněný - snažíme se udržet si zákazníka".

 

Darina Vitteková

Ilustračné foto autorka

 

ATOK

Výstavy a veľtrhy

Termíny výstav a veľtrhov v najbližšom období si môžete pozrieť TU.

dolly