Expo riva 2020


Z nahoty do odhaľovania 

V časoch, keď ľudia žili viac spätí s prírodou, bolo plávanie u niektorých národov bežnou zručnosťou. Nepraktizovalo sa však ako šport či rekreačné vyžitie, skôr to bol pobyt vo vode za účelom hygieny. Avšak aj ona v rôznych storočiach a u rôznych národov podliehala spoločenským zvyklostiam, ktoré sa menili. Mnoho desaťročí pred naším letopočtom aj po ňom bola nahota prirodzená, a tak neexistovali obmedzenia ani pri kúpaní. Ako príklad môžeme uviesť Egypťanov.

Až v starom Grécku a Ríme sa pri kúpaní začali oddeľovať pohlavia. Kým Gréci sa kúpali aj vo voľnej prírode v šatách a v kúpeľoch bez šiat, Rimania sa kúpali predovšetkým v kúpeľoch a bez šiat. V stredoveku intimita z kúpeľov takmer celkom vymizla a kúpele sa stali miestom rušného spoločenského života. Až v 16. storočí začali používať muži aj ženy pri spoločnom kúpaní spodky a košieľky. Postupne prevládalo oddelené kúpanie pohlaví na verejnosti. Ženy sa zahaľovali v hornej polovici do vypasovaných šiat, s rozšírenou a až do pása vykrojenou sukňou, s dĺžkou pod kolená. Spod nej vykúkali riasené spodné nohavice, nad členkami stiahnuté do mašle. Na hlave nesmel chýbať klobúčik.

Koncom 19. storočia sa ženy kúpali nahé alebo len v spodnej bielizni, muži v krátkych spodkách pripomínajúcich dnešné slipy. Plávanie sa mení na šport. V tom čase vznikajú aj prvé dámske a detské plavky, resp. odevy určené výlučne na plávanie, stále však majú podobu šiat.  V 20. storočí sa objavujú prvé celé dámske aj pánske plavky. Ženy a muži sa kúpu spoločne, plavky stále zahaľujú celé telo, no už ho obopínajú. Celé plavky, podobné tým dnešným, sa začali objavovať až v polovici 20. storočia. Éru odhaľovania však odštartovali mužské plavky. V roku 1937 začali nosiť muži plavky bez vrchného dielu a objavujú sa počiatky nudizmu. Po druhej svetovej vojne, v roku 1946 nastúpili na scénu bikiny a doslova šokovali svet.  Keďže ich modelky odmietli prezentovať, musela na mólo vyjsť striptérka. Ich autorom bol Louis Reárd. Hoci bikiny dlhý čas európske krajiny zakazovali, v roku 1964 sa na verejnosti objavujú prvé monokiny. Éra provokatívneho odhaľovania ženských tiel odštartovala naplno a trvá dodnes. V roku 1974 sa začínajú nosiť prvé tangá, ktoré sú dnes v  defenzíve. Štandardnými plavkami zostávajú celé plavky a bikiny. Mužské plavky tiež nadobúdajú miernejšie tvary - skrátili sa a vykrojili.  uprednostňujú bikiny, Zrelšie dámy uprednostńujú dnes celé plavky či halterkiny, čo sú celé plavky s viazaním okolo krku, a na scénu prišli tankiny - nohavičky z bikín a vrchný diel tvoria akési minitopy na ramienkach, ktoré obľubujú aj budúce mamičky. Najväčší sexuálny podtón a provokáciu majú mikrokiny (dámske aj pánske), ktoré zakrývajú  iba najnevyhnutnejšie z intímnych miest. V roku 2006 sa po prvýkrát objavujú plavky aj pre moslimské ženy - burkiny, ktoré síce zahaľujú celé telo aj hlavu, napriek tomu však jemne kopírujú tvary ženského tela.

 

Darina Vitteková

Foto archív redakcie a SIMM

 397px-PiazzaArmerina-Mosaik-Bikini.jpgMS08-Brasil 01.jpg

ATOK

Výstavy a veľtrhy

Termíny výstav a veľtrhov v najbližšom období si môžete pozrieť TU.

dolly