Expo riva 2020


PITTI FILATI, sviatok nových materiálov 

Móda aj kvalita závisia od materiálu, pre úplety to však platí dvojnásobne. Ich základom sú priadze, ktoré ovplyvňujú výrobu aj vzhľad konečného produktu. Zdalo sa neskutočné, keď v Miláne v 70. rokoch minulého storočia vznikol prvý veľtrh na svete venovaný tomuto výrobnému sektoru. Dnes patrí Pitti Filati medzi jedno z najpodnetnejších stretnutí textilného priemyslu a trhu.

Napriek vysokým kritériám na prijatie prihlášky sa na veľtrhu zúčastnilo stošestnásť firiem, z nich dvadsaťdeväť zo zahraničia, aby predstavili priadze na jeseň-zimu 2009/2010. Novinkou je stále sa zvyšujúca dôležitosť ekologického spracovania, napríklad rastlinné úpravy a farbenie bavlny bio-etiko. Výsledok je ľahko melírovaná prírodná farba a materiál príjemný na ohmat a dotyk s pokožkou. Filpucci, významné meno v móde priadzí, sa predstavil „recyklovaním", napr. jemnou priadzou z kašmíru zo starších svetrov. Okrem reliéfu je jemnosť ďalším dôležitým argumentom, a tak AWI (Austrálska vlnená inovácia) tu predstavila najjemnejšiu vlnu na svete merino. Ďalšie známe firmy sa koncentrovali na farebnosť kolekcií, napríklad 167 tónov farebnej škály „Cashwool" od Zegna Baruffa zo severnej oblasti neďaleko mesta Biella. Tentokrát bolo medzi nimi málo pastelových a neutrálnych farieb, zato až tri zelené, tri fialové, dve žlté a oranžová. Okrem farebnosti a ekologického prístupu sa kládol dôraz na nové povrchové efekty - texture.

Všeobecná hospodárska situácia pletiarov je dvojaká. Prvý deň veľtrhu bol veľmi pozitívny a na veľtrh prišli veľkí klienti z USA a Japonska. Špeciálne USA majú pozitívne výsledky, najmä vďaka novej politike priamych kontaktov. Na druhej strane je ale všeobecný trend pre pletiarov nepriaznivý. Od roku 2001 sa radikálne zmenšuje ich počet, znižuje sa obrat aj vývoz. Skutočne iba tí najlepší a stále tvoriví dokážu tento negatívny trend využiť vo vlastný prospech.

 

Miláno/Svatava Vynal, foto Pitti Filati

 26-1.jpg26-2.jpgaustralian_merino_wool_M_resize.jpgbotto paola_M_resize.jpgEco equo1_M_resize.jpgeco equo2_M_resize.jpgeco equo3_M_resize.jpgeco equo_M_resize.jpgGI_TI_BI_M_resize.jpgSinfonia_M_resize.jpgSPAZIO_RICERCA_TURBO_NATURA-4564_resize.jpgTurbonatura1_M_resize.jpgTurbonatura2_M_resize.jpgturbonatura_M_resize.jpg

ATOK

Výstavy a veľtrhy

Termíny výstav a veľtrhov v najbližšom období si môžete pozrieť TU.

dolly